neprihlásený Utorok, 30. mája 2023, dnes má meniny Ferdinand
Prvé SSD pre PCI Express 5.0 by mohli dosahovať 13.5 GB/s

Značky: SSD

DSL.sk, 25.5.2022


Prvé flashové SSD disky pre PC určené pre novú generáciu zbernice PCI Express 5.0 by mohli dosahovať maximálnu sekvenčnú rýchlosť pri čítaní až 13.5 GB/s.

Takúto rýchlosť totiž bude umožňovať radič Phison PS5026-E26, na ktorom budú postavené SSD pre PCI Express 5.0 s termínom uvedenia na jeseň zároveň s príchodom novej generácie procesorov AMD Ryzen 7000 avizované spoločnosťou AMD.

SSD postavené na tomto radiči by mali s príchodom Ryzenov 7000 podľa AMD uviesť minimálne Crucial, značka Micronu, a Micron. PCI Express 5.0 už podporujú aj procesory Intelu dvanástej generácie Core uvedené na konci minulého roka, na trhu zatiaľ ale nie sú SSD využívajúce toto rozhranie.

Nová generácia PCI Express 5.0 oproti PCI Express 4.0 zdvojnásobuje komunikačnú rýchlosť na 32 GT/s, má tak aj dvojnásobné maximálne rýchlosti a pri využití štyroch PCI Express liniek umožňuje maximálnu rýchlosť SSD 15.75 GB/s.

AMD pri predstavení platformy nových Ryzenov 7000 tento týždeň avizovala zvýšenie výkonu SSD pri sekvenčnom čítaní len o 60% oproti súčasným zrejme najrýchlejším SSD, spoločnosť Phison v tlačovej správe ale avizovala pre samotný radič zvýšenie výkonu oproti výkonnému modelu predchádzajúcej generácie takmer na dvojnásobok. Následne spoločnosť zverejnila detailnejšiu špecifikáciu Phison PS5026-E26.

Podľa nej bude radič umožňovať maximálnu sekvenčnú rýchlosť pri čítaní 13.5 GB/s a pri zápise 12 GB/s. Udávaný maximálny výkon pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách bude pri čítaní 1.5 milióna IO/s a pri zápise 2 milióny IO/s.

Ryzeny 7000 budú mať CPU jadrá vyrábané 5-nm výrobným procesom, budú mať vyšší takt a podľa AMD zvýšia jednovláknový výkon o viac ako 15% oproti predchádzajúcej generácii, budú mať dvojnásobnú kapacitu L2 cache 1 MB na jadro, ako prvé výkonné desktopové Ryzeny budú mať integrovanú grafiku, určené budú pre novä päticu AM5 a budú podporovať PCI Express 5.0 a tiež novú generáciu pamäte DDR5.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Európska sonda k Jupiteru bola úspešne kompletne rozložená
Budúcoročné iPhony Pro majú mať ešte väčšie displeje
Japonsko plánuje otestovať posielanie elektriny z vesmíru už okolo 2025
Arm predstavila nové efektívnejšie jadrá pre smartfóny, v CPU ich bude môcť byť až 14
Helikoptéra na Marse už mesiac neletela, NASA v zvláštnej informácii o stave neinformuje o aktuálnom stave


inzerciaDiskusia:
                               
 

Rýchlosť za ktorú sa neudeľujú pokuty priekazne ku pravde nevedie!
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Ked, tak jedine prodigy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a kolko sekund to udrzi takuto rychlost, kym sa mu minie pseudoslc cache? viac ako 5?
A dalsia otazka, odkial a kam pojdu tie data takou rychlostou?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na nejaké hry by to mohlo stačiť, ak k tomu budú dosky s nedeleným PS/2 portom, ale inak to usb keybord alebo myška priekazne celé zabije.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A to myslis, ze terajsia mladez pozna PS/2 a nebodaj im aj nieco vravi IRQ?
Teraz je IN vsetko nadzubat na jedno USB a vytesovat sa z asynchronneho prebufferovaneho lagovania.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A to myslis, ze terajsia mladez pozna PS/2 a nebodaj im aj nieco vravi IRQ?
Teraz je IN vsetko nadzubat na jedno USB a vytesovat sa z asynchronneho prebufferovaneho lagovania.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Článok je o radiči, nie o NAND flash. Takže prvú otázku si nechaj na neskôr keď niekto ohlási konkrétne SSD.

Data môžu tiecť z druhého rovnakého SSD, z RAM, GPU direct storage, atď. Možností je veľa. Niektoré typy aplikácií ktoré nie sú závislé na pristupovej dobe môžu prejsť úplne na režim bez RAM. 15 GB/s je na úrovni najvyššej oficiálnej špecifikácie DDR3.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nula cela daco. dnu bude klasicka qlc sracka ako vzdy a gigabajt pslc cache. ak to pslc znesie 13.5GB/s (co pochybujem), tak to vychadza na 74 milisekund, potom nazdar zas mozno 500MB/s kamarat. jo a nesmieme zabudnut na klasicky 10 minutovy lag (freeze) ssd, lebo "upratuje". ale blavne ze bude rychly bus. a AZ dve pcie linky. takze ked to pichnes na pcie4 a menej tak papa vykon.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár