
neprihlásený
|
Štvrtok, 18. júna 2026, dnes má meniny Vratislav |
|
|
Chrome testuje zlepšenie spotreby a výdrže
Značky:
Chromespotreba a výdrž
DSL.sk, 7.7.2022
|
|
Spoločnosť Google testuje vo svojom dominantnom webovom prehliadači Chrome zmenu, ktorá má viesť k zníženiu záťaže CPU a tým zníženiu spotreby a predĺženiu výdrže mobilných zariadení.
Zmena spočíva vo výrazne skoršom obmedzení Javascript časovačov na stránkach otvorených v pozadí.
Pri weboch spôsobuje často zaťažovanie CPU kód volaný po uplynutí naplánovaných Javascript časovačov, ktoré môžu byť používané aj na uskutočňovanie rozličných pravidelných aktivít.
Za účelom zníženia spotreby a predĺženia výdrže prehliadač Chrome od verzie 86 dovoľuje po uplynutí piatich minút Javascript časovačom na už kompletne načítaných stránkach otvorených v pozadí zobúdzanie len raz za minútu. Obmedzenie má niektoré výnimky a napríklad sa nepoužíva na stránkach, ktoré v posledných 30 sekundách prehrávali audio.
Teraz spoločnosť testuje, že stránky v pozadí takto obmedzí nie po piatich minútach ale už po desiatich sekundách.
Zmena, o ktorej tvorcovia prehliadača informujú na tejto stránke, sa v súčasnosti už testuje v testovacích verziách prehliadača. Podľa Google znižuje záťaž CPU približne o 10%, ak sú všetky stránky v pozadí. Ako presne spoločnosť merala dopady zmeny, nie je jasné.
Zároveň nie je známe, kedy bude zmena nasadená vo finálnej verzii prehliadača.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
.....
Od reg.: msx..
|
Pridané:
7.7.2022 17:34
Firefox má na neaktívnych stránkach Javascript vypnutý okamžite a funguje to. Takže testujú zbytočne.
|
| |
Re: .....
Od reg.: MackoPu1
|
Pridané:
7.7.2022 17:55
A co lubozvucna reklama na neaktivnej stranke? Bude mi v chrome bezat dalej?
|
| |
ultraradikalny gamerizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
7.7.2022 17:58
Mne sa fest páči, ako prehliadače kafrú do Javascriptu a potom si v Javascript benchmarku dávajú ďeveď a pol milióna bodov za umelecký dojem pri 480%-nom zvýšení výkonu...síce s prešlapom, latka spadla a štafetový kolík nám cestou niekde vypadol, ale nebyť diskvalifikácie sme priekazne majstri sveta.
|
| |
V javascripte?
Od: Menšia väčšina
|
Pridané:
7.7.2022 19:51
To je síce pekné, ale obyčajné prehrávanie jútubu má väčšiu spotrebu ako priemerný javascript na pozadí.
|
| |
Re: V javascripte?
Od: OriginalnyKoumak
|
Pridané:
7.7.2022 20:46
Lenze youtube je uz tak zmrdne napisany, ze vyzere aj travu pred domom, pokial prehliadac nie je striktne optimalizovany voci tomu spravaniu.
Take asi 2 roky dozadu som mal uplne bez problemov otvorenych aj 15 tabov s youtube, teraz uz pri 5 je to browserom citelne rozdychavane...
|
| |
Re: V javascripte?
Od: Lues de Funes
|
Pridané:
8.7.2022 8:33
15 tabov a otvorených a s yt ? Ou Džýzys.
|
| |
Re: V javascripte?
Od: anonymous2743
|
Pridané:
8.7.2022 12:00
Smutne na tom je ze to co tolko zatazuje prehliadac nie je to prehravanie videa, ale priekazne vsetky tie reklamy a sledovacie skripty co tam bezia.
Skus pre porovnanie invidious.snopyta.org, je to open source frontend na youtube videa, bez reklam a bez spehovania, a ak chces aj bez javascriptu. Stavil by som sa ze to pojde rychlejsie.
|
| |
Re: V javascripte?
Od reg.: dElEtE
|
Pridané:
8.7.2022 15:16
prd porovnas lebo tam idu vsetky videa v shit kvalite max hd720. A kopec ich tam ani nejde prehrat.
|
| |
Re: V javascripte?
Od: anonymous2743
|
Pridané:
8.7.2022 16:00
Nejdu prehrat videa co su geoblokovane. Tam koli copyrightu vyzaduju aby vedeli kde si, co ten defaultny format videa nezvlada.
Treba ist do nastaveni (musis mat povolene cookies) a povolit 'proxy videos' a nastavit default format na DASH (potom si mozes v dash nastaveni zmenit default kvalitu).
|
| |
Re: V javascripte?
Od: OriginalnyKoumak
|
Pridané:
9.7.2022 22:06
Dik za dobry tip, ten projekt vyzera vcelku slusne, aspon mama si bude vediet znovu postahovat zahradkarske rady z YT :)
A ano, je to tak, ze ten YT je prespikovanych balastom, ktory spomaluje a vyziera prostriedky.
Kedysi som mal na svojom serveru proxy, ktory okresaval balast a slo vsetko jak blesk rychlo, ale uz ma prestalo bavit doladovat to kazdu chvilu po stalych zmenach na roznych portaloch... :(
|
| |
pamat a zataz
Od: OriginalnyKoumak
|
Pridané:
7.7.2022 20:39
Myslim, ze by mohli popracovat na zatazi aj pamati.
Aktualne mam otvorenych 17 zivych tabov v Seamonkey a spotreba je len 584070kB, pri ostatnych prehliadacoch uz to daleko presahuje 1GB ... Rovnako je to aj so zatazou, ktore Chrome/Edge/Firefox dokazu sponovat do maxima.
|
| |
ultraumiernený prakticizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
8.7.2022 9:02
Lenže tá záťaž je šponovaná do maxima len zberom telemetrie pre vylepšenie používateľského zážitku v ďalších verziách. Takže Seamonkey možno vyniká v prítomnosti výkonom, ale negarantuje tie vízie, čo do budúcnosti priekazne sľubujú ostatné alternatívy.
|
| |
Re: pamat a zataz
Od reg.: dElEtE
|
Pridané:
8.7.2022 15:19
ja mam na pc v Opere otvorenych bezne +80 tabov a spolu s ostatnymi otvorenymi programami, obcas aj hrami ide celkova spotreba ramky malokedy nad 13GB.
|
| |
Re: pamat a zataz
Od: KarčiK
|
Pridané:
9.7.2022 9:19
To čo tam toľko robíš?
|
| |
Re: pamat a zataz
Od reg.: dElEtE
|
Pridané:
10.7.2022 17:31
do 10-20 tabov je ktore bezne denne pouzivam a zvysok su veci ktore mam rozrobene alebo docasne otvorene, nemusim riesit zalozky (tie pouzivam na dlhodobe ulozenie stranky).
|
Pridať komentár
|
|
|
|