neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Problém s komunikáciou so sondou spôsobila chyba v softvéri aj nesprávny príkaz zo Zeme

Značky: NASAvesmírMesiac

DSL.sk, 8.7.2022


Krátko po obnovení komunikácie so sondou Capstone letiacou k Mesiacu americká vesmírna agentúra NASA aktuálne zverejnila aj príčiny problémov s komunikáciou.

NASA o nich informuje v tomto vysvetlení.

Tím antén Deep Space Network pri uvádzaní sondy Capstone do prevádzky zistil nekonzistentné dáta a pri ich prešetrovaní sa pokúsil sprístupniť diagnostické dáta na rádiovom vysielači sondy. Tím ale poslal nesprávne formátovaný príkaz, ktorý vysielač znefunkčnil. NASA neinformuje, o akú chybu v príkaze išlo.

V každom prípade systém detekcie problémov mal okamžite vysielač rebootovať, pre chybu v letovom softvéri sondy tak ale nespravil. Až neskôr letový softvér problém napravil a obnovil komunikáciu so Zemou, čo umožnilo tímu na Zemi implementovať obnovovacie procedúry a opäť ovládať sondu.

Bližšie technické detaily oznámenie neuvádza.

Aj bez komunikácie so Zemou, ktorá nebola k dispozícii od 4. júla do 6. júla, sonda automaticky udržiavala svoje natočenie, aby anténa smerovala na Zem a solárne panely nabíjali batérie.

Sonda Capstone, Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment, má veľkosť dvanástich jednotiek CubeSat, teda kociek s hranou 10 cm.

Sonda sa má dostať na orbitu Mesiaca, jej cieľom je otestovať stabilitu orbity pre plánovanú vesmírnu stanicu pri Mesiaci.

Sonda, ktorá odštartovala 28. júna na rakete spoločnosti Rocket Lab, letí k Mesiacu po tzv. balistickej dráhe. Namiesto typických niekoľko dní tak bude letieť k Mesiacu až štyri mesiace a na jeho orbitu má vstúpiť 13. novembra.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


inzercia



Diskusia:
                               
 

už ani tunajší diskutéri chybu neobjavili, tak to je bieda
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Naposledy sme riešili kefku na solárne panely a šľahač ľadovej drte na kolesá, aby vyberal kamene pohybom v pred smerom von. Čak aj my potrebujeme dovolenky :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Jak neobjavili? Odborná spôsobilosť zamestnancov NASA sa tu zavedením defaultu ako možná príčina priekazne len prestala uvádzať per case.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Boli casy kedy sa postavila sonda a fungovala 60 rokov. Teraz sa musi postavit resetovac, ktory bude resetovat resetovace systemov sondy. Soft do systemov sa po skompilovani posliela upgradom uz den po starte...
Pekny studentsky projektik.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

dnes su sondy komplikovanejsie, lacnejsie
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zial vystihol si to. Par krat som nasiel v sebe tu odvahu a prestudoval si cast niektoreho OpenSource kodu, nasledne dlhsiu dobu som nechcel vidiet radsej ani skript v .BAT subore...
Ludia si zvyknuti na nedorobky, ved zaba sa vari pomaly.
Uspokoja sa castokrat s tym, ze ved nieco to robi, tak je to OK a ked sa objavi chyba, ved autor to opravi ASAP... Nikoho uz skoro ani nenapadne, ze produkt by mal byt pred zverejnenim maximalne mozne otestovani, ako sa to robilo aj kedysi.

Najhorsie je, ked si clovek takyto postoj predstavi, ze existuje aj u medicinskych zariadeni...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oh, vam ten stroj na operacke odrezal omylom celu nohu? nebojte sa, do pol roka vydame patch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Capstone, the pinnacle of entertainment software
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Riadny blábol. Eventualita výskytu popisovanej postupnosti/súhry incidentov poukazuje na procesnú systémovú chybu, pri ktorej je hnidopišské hľadanie obetného baránka priekazne neefektívnou alokáciou zdrojov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

tu je krasne vidiet medzi nasa a roskozmos. nasa zverejnila info, ze chyba bola v programe, aj ake bezpecnostne opatrenia maju urobene. ked rusom bieco zlyha tak v lepsom pripade nedaju nic vediet, a uz vobec nie pricinu. iba vsetko udrzat v tajnosti. tak to bolo aj za komousov. v amerike im padali rakety, ale podarilo sa ist do kozmu, zlyhania sa zverejnovali a chyby sa opravovali. rusi naopak nikdy nezverjnovali neuspechy, uspechy, a teda starty rakiet sa zverejnovali az ked bola raketa v kozme slebo posadka uz na zemi. a teraz sa vsetko opakuje na ukraine, rusky narod nic nevie, alebo nechce vediet, ostatni sa snazia pomahat. super ze amici posuvaju ludstvo dalej, rusi zase zastavili svoj vyvoj na dve dekady. a su schopni to spravit aj dalsim statom.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

zatial maju rusaci malo mrtvych, az od poctu zimnej vojny pride punč
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Rusi ani netušia koľko majú mŕtvych. Telá - ak existujú a nezožrali ich už červy - nepreberajú, mŕtvi sa už nesťažujú. Zranených nejako lapidusi dávajú dokopy, aby mohli opäť k mŕtvym. Bude dlhá vojna, a pritom by stačilo dať dole jedno spuchlé hovedo s hnisom namiesto mozgu, čiže žiadna škoda.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

minimálne tí dvaja to celé už mohli zastaviť.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vytlač hnis!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Viem si predstaviť takú korupciu ruSSov na Ukrajine, že velitelia hlásia mŕtvoly ako živých a fasujú na nich proviant, žold, palivo, mundúre ... a to všetko kradnú a rozpredávajú. A mŕtvym chlapom vypísali cesťáky a hlásia, že sú v Alma-Ate na dovolenke ;) . PS: Kedysi som chujil na ZVS, SK armáda sa vtedy neodlišovala od sovietskej ;)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

kamarát na ZVS predával ponožky zo skladu :-) samozrejme peniaze sli jemu do vacku
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Sa chváliš alebo sťažuješ, posera!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:

Pridať komentár