neprihlásený Utorok, 6. decembra 2022, dnes má meniny Mikuláš
K dispozícii upgrade na Linux Mint 21

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 8.8.2022


Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint aktuálne oznámili sprístupnenie možnosti upgradu skorších verzií na novú verziu Linux Mint 21, ktorá bola vydaná na konci júla.

Kým v prípade predchádzajúcich upgradov sa upgrade spúšťal zo softvéru Update Manager a pred ním bolo potrebné uskutočniť niekoľko manuálnych krokov, podľa aktuálneho návodu užívateľ uskutočňuje upgrade pomocou nástroja mintupgrade.

Návod je určený len pre upgrade z poslednej verzie Linux Mint 20.3, v prípade staršej verzie je potrebné najskôr upgradovať na túto verziu.

Verzia Linux Mint 21 s kódovým označením Vanessa je postavená na novej LTS verzii Ubuntu 22.04 a podľa informácií tvorcov môže upgrade trvať hodiny. Upgrade podľa návodu prepíše konfiguračné súbory v /etc štandardnými konfiguračnými súbormi a užívatelia môžu pôvodné súbory obnoviť zo snapshotu vytvoreného pred upgradom softvérom Timeshift.

Všetky tri edície Linux Mint 21, Cinnamon, MATE a Xfce, obsahujú najmä spoločné novinky týkajúce sa spoločných komponentov. Štandardným softvérom pre manažovanie Bluetooth je v novej verzii Blueman namiesto Blueberry, pribudla nová aplikácia od tvorcov distribúcie s označením Thumbnailers prinášajúca v manažéri súborov podporu pre náhľady niektorých formátov súborov nepodporovaných v ostatných softvéroch.

Nový softvér Process Monitor upozorňuje v systémovej lište na vykonávanie automatických naplánovaných úloh ako napríklad automatické aktualizácie alebo vytváranie snapshotu systému, užívateľ je tak informovaný o dôvode prípadného spomalenia systému.

Vylepšená bola aplikácia Sticky Notes pre robenie poznámok a vylepšenia pribudli aj vo viacerých aplikáciách XApps od tvorcov distribúcie, pričom distribúcia prevzala aj vývoj aplikácie Timeshift pre zálohovanie.

Linux Mint 21 používa pre tlač a skenovanie IPP, Internet Printing Protocol, protokol nevyžadujúci ovládače. Ak ho zariadenie nepodporuje, užívateľ má odinštalovať ipp-usb a airscan a potom nainštalovať ovládače od výrobcu tlačiarne alebo skeneru.

Edície MATE a Xfce sú postavené na rovnakých verziách prostredí ako verzia Linux Mint 20.3, MATE 1.26 a Xfce 4.16. Edícia Cinnamon je postavená na novej verzii prostredia Cinnamon 5.4, ktorá má výrazne vylepšeného a zmeneného správcu okien Muffin. Ten bol pôvodne odvodený z Mutteru 3.2, aktuálne novú verziu ale vývojári postavili na verzii Mutter 3.36.

Odkazy na stiahnutie inštalačných obrazov jednotlivých edícií Linux Mint 21 pre nové inštalácie je možné nájsť na tejto stránke.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Tretí blok Mochoviec už týždne stojí, netesnil
Telekom pridal pokrytie 5G vo viacerých mestách
Apple zvažuje presunúť do Indie aj výrobu iPadov
Starlink odložil zavedenie dátového FUP limitu
Nový Google Pixel začal ponúkať bezplatnú VPN od Google
Pre nové elektronické občianske je potrebná nová verzia aplikácie eID klient
Začala výstavba veľkého rádiového teleskopu
Lacnejšie Ryzeny 7000 majú byť dostupné od 10. januára
Netflix už nemá byť v USA najpoužívanejší
Ďalší veľký webhosting mal dlhý výpadok, kvôli diskovému poľu


Diskusia:
                               
 

Čo poznám okolie tak si skôr inštalujú Tails.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Joj, ale nie kazdy sa nachadza v pevninskej cine.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čiže taká sociálna bublina ako meteorológia. V podstate teplota v 2 metroch nad povrchom zaujíma basketbalistov, skokanov do výšky a abčas priekazne ešte návštevníkov koncertov a demonštrácii.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A ešte jazdcov na velocipédoch.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ja púšťam TAILS z gramofónovej platne, to je čo?!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tails sa neinstaluje, ale spusta z USB kluca.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co poznam tak okolie jedine Windows. Lijux bude stale otvoreny security problem.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

je mi ťa ľúto
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Našiel som množstvo windows 10 themes pre linux mint, Ale ani jednu linux mint theme pre windows 10 :-/
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár