neprihlásený Streda, 28. februára 2024, dnes má meniny Zlatica
Aj Thunderbolt zrýchli na 120 Gbps

Značky: IntelThunderbolt

DSL.sk, 21.10.2022


Rovnako ako štandard USB aj štandard Thunderbolt zrýchli v ďalšej verzii až na maximálnu rýchlosť 120 Gbps a symetrickú rýchlosť 80 Gbps.

Tento týždeň o tom informovala spoločnosť Intel stojaca za štandardom, pričom spoločnosť novú generáciu aj demonštrovala.

Nová generácia Thunderboltu bude podľa oznámenia postavená na špecifikácii novej pripravovanej generácie USB4 2.0 a aké podstatnejšie rozdiely budú medzi týmito dvomi technológiami nie je jasné.

Intel v oznámení avizuje funkčnosť s existujúcimi pasívnymi káblami do dĺžky 1 metra, či cez takéto káble bude možné využívať aj najvyššie rýchlosti ale jasne neuvádza. Nedávne oznámenie o vydaní špecifikácie USB4 2.0 naznačuje v prípade tejto technológie použitie pasívnych káblov iba s maximálnou rýchlosťou 40 Gbps, tiež to ale jasne neuvádza.

Doteraz posledná generácia Thunderbolt 4 tiež využíva rovnakú technológiu ako zatiaľ posledná dostupná verzia USB, keď verzia USB4 bola postavená na technológii Thunderboltu uvoľnenej Intelom. Na jednom kábli tak poskytuje dva kanály s rýchlosťou 20 Gbps, ktoré je možné využívať ako jeden logický kanál s rýchlosť 40 Gbps. Kanály sú obojsmerné a takáto rýchlosť je dostupná v oboch smeroch.

Nová generácia Thunderboltu zrýchli na dvojnásobnú rýchlosť 40 Gbps na linku a teda na 80 Gbps v jednom smere. Používať sa bude dať rovnako ako USB4 2.0 aj asymetricky s tromi linkami jedným smerom s rýchlosťou 120 Gbps a jednou linkou druhým smerom s rýchlosťou 40 Gbps.

Bližšie detaily o ďalšej generácii zverejní Intel v budúcom roku. Kedy by ďalšia generácia mala prísť na trh nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Spustená výroba rýchlejšej rýchlej HBM pamäte
Orange má výpadok 4G siete, zákazníci bez 5G sú tak odkázaní na 2G
Telekom má zrejme problém s 1000 GB balíčkom, užívateľom účtuje aj denný balíček - aktualizácia 1
Windows 11 sa bude aktualizovať bez potreby reštartu
Apple zrušila vývoj samojazdiaceho elektromobilu
Vydaný nový Tails 6.0
Vo vlakoch do Prahy sa výrazne zlepší WiFi
Digi TV zdražuje, najmä pri káblovej TV
Intel tento rok uvedie procesor až s 288 jadrami
Ministerstvo školstva chce údajne zakázať v školách mobily


Diskusia:
                               
 

120 GIGA bips pánečku... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý tradičný ITčkár by sa mal hrdiť pasívnym káblom do 1 metra!

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

take pasivne kable ani v afrike niesa :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ach boze tieto cinky binky percenticka. USB1/2/3 bol vsetko aspon 1000 percentny narast rychlosti, v tomto sa ani diva svina nebude vyznat aku rychlost mam po vpichu cakat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zalezi, ci je jej manzel okolo. Ak hej, cakaj vysoku rychlost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano, bolo ako pises, realita ale bola vzdy podstatne nizsia, ako sa uvadzalo. z mojich skusenosti usb 2.0 kluce a disky sli max asi 35 MBps v reale (vacsinou aj iba 25-30) pricom mali mat az 480 Mbps(co je asi pri pomere 1MByte=8Mbit plus 1 stop bit asi 67 MBps)
obdobne to bolo aj s usb 3, design je USB 3.0. Gen 1 (5 Gbit/s co je asi 555 MBps), a v reale mi kluce a disky dosahovali max okolo 100 az 130MBps, nebolo vynimka, ked dokonca prenosova rychlost klesla na 70MBps alebo na 45-50 MBps, co uz je aj pod maximom urovne USB 2.0
pokrok kazdopadne vidiet je, od cias usb 1.0 je to citelny narast aj tak.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ja mám niečo revolučnejšie: Vacuum engine processor - skrátene VAEP, ktorý dokáže používať energiu vákua, pri tom ako sa anihilujú virtuálne páry častíc a antičastíc. Prototyp dáva 1700W, ale ak mi zoženiete kondík (z trafostanice) s dostatočne veľkým dielektrikom a germániové trúbky, tak spolu vyrobíme VAEP ktorý bude generovať energiu v rádok 100viek megawattov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..malo by to mat ale tvar presypacich hodin, nie toroidu,
hej, tvar a forma typu presypacie hodiny sa tu hodia lepsie..
(..na tie zrazky imanentnych, kvasi-virtual. anti-/castiic)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže bežný používatelia budú cvakať za porty ako najatý, len aby si niekto mohol pripojiť tým istým káblom SAN-ko v serverovni i mobil k nabíjačke, lebo inak mu vychádza jeden priekazne naviac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nemozete styma rychlostama uz prestat¿ sak teraz som si nepriekazne kupil len usb 3.0 kluc a citlivo vnimam ze rychlost sa priekazne zvysila komfotrne... a to uz staci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A je to aspoň Kensington?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár