neprihlásený Sobota, 13. júla 2024, dnes má meniny Margita
Google prekvapivo zarezal formát JPEG XL, nového konkurenta JPEG-u

Značky: JPEGGoogle

DSL.sk, 31.10.2022


Spoločnosť Google pomerne prekvapivo ukončuje v prehliadači Chrome podporu nového formátu obrázkov JPEG XL, pričom podľa zdôvodnenia odstránenia podpory jedným zo zamestnancov ho nepovažuje za perspektívny.

JPEG XL je pritom novým formátom, za ktorým stojí aj spoločnosť Google spolu s tvorcami originálneho JPEG-u, skupinou Joint Photographic Experts Group. Zároveň ide o otvorený formát bez licenčných poplatkov a podľa tvrdení tvorcov mal byť až o 60% lepší ako JPEG.

JPEG XL je veľmi novým formátom, ktorý bol dokončený až v minulom a tomto roku. Google ho zatiaľ podporoval v Chrome a jeho open source základe Chromium ako experimentálnu štandardne vypnutú funkčnosť.

Teraz ale oznámil, že v Chromium 110 jeho podporu odstráni. Podľa vyjadrenia jedného z vývojárov JPEG XL neprináša dostatočné zlepšenie oproti existujúcim formátom a v celom ekosystéme nie je dostatok záujmu o pokračovanie experimentovania s JPEG XL.

Formát JPEG má už viac ako 30 rokov. Hoci od vzniku JPEG-u vzniklo viacero nových štandardov pre kompresiu obrázkov snažiacich sa JPEG nahradiť a viaceré majú lepšie parametre, žiadnemu sa zatiaľ nepodarilo ohroziť dominantnú pozíciu JPEG-u a tento formát má zatiaľ jasne najsilnejšiu podporu.

V posledných rokoch sa začali ako nové alternatívy presadzovať najmä formáty odvodené od kompresných formátov videa, po WebP odvodenom od VP8 najmä HEIF odvodený od HEVC a AVIF odvodený od AV1. Formáty majú lepšie parametre ako JPEG a ich podpora v jednotlivých produktoch sa zvyšuje, v miere používanosti aj podpory ale zatiaľ za JPEG-om zaostávajú.

V súčasnej dobe je samozrejme dôležitá podpora vo webových prehliadačoch a u týchto nových formátov, ktoré sa v posledných rokoch presadzujú, sú webové prehliadače medzi prvými softvérmi podporujúcimi tieto formáty.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky
Samsung uviedol inteligentný prsteň Galaxy Ring, za viac ako 400 eur
V roku 2028 by 20 TB SSD mohol stáť okolo 300 dolárov


Diskusia:
                               
 

Načo do toho zasa špekulujú?
Nech všetko čo doteraz ako tak fungovalo nechajú na pokoji, aj podporu formátov!
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Spravne, vysekaj to pazurikom do hlinenej tabulky!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Netreba to do hlinenej tabuľky, ale naserie, ak banka vymyslí niečo v internetbankingu a v nejak trochu starších prehliadačoch to už proste nespustíte. Naťo sa furt všetko "vylepšuje" keď sa to na inej strane neuveriteľne komplikuje a pohoršuje.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Možno aby sa vytvárala závislosť.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pretože by bolo necitlivé diskriminovať cholerické povahy, keby sa či už vplyvom stagnácie alebo vylepšovania priekazne obmedzovali možnosti pohoršovania.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vola sa to kurvitka. Aby ked vytiahneme stary notebook s WinXP tak aby na nom nic nefungovalo.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Presne!!! Moja reč… včera som si nostalgicky spustil Windows 98 a 95. To boli časy. Tomu systému sa dalo pochopiť. Malo to hlavu a pätu. Ale dnes? Ani inžinieri vo MS nevedia, čo ten ich systém robí a nerobí. Jedno cez druhé. Web je samý stack, headless a java script a nakoniec aj tak najlepšie obstoja statické weby…

Ale aby sa svet točil v peniazoch, tak treba kktiny vymýšľať… do každého webu 10 analytík návštevnosti, byť hrdý ITčkar čo sa naučil bastliť v Reacte alebo Angulare nejaké trápne okienka. Prípadne kompilovať CSS alebo samotné HTML! To sme sa dopracovali :D

A pritom stačí:
thebestmotherfucking.website

A s tým odrezávaním overených technológii ma už tieto mega IT korporáty fakt serú… Chrome a Google je rakovina. Posledný slobodný prehliadač z veľkej rodiny je Firefox.
Odpovedať Hodnotiť:
 

systému sa nedalo pochopiť!
systém sa dal pochopiť, alebo systému sa dalo porozumieť
vyber si jednu z možností, ale nemiešaj ich dokopy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoducho - google sa boji, ze niekto urobi nieco lepsie a polovica zamestnancov pojde k lopate. Pritom, google chrome je tak spraseny browser az to pekne nie je. Mozno by bolo treba trosku skromnosti a prekopat cely program .
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Možno len nechce zdieľať osud s objaviteľmi klávesy Win, dodatočné umiestnenie ktorej priekazne odštartovalo masívny prechod používateľov ku zariadeniam s dotykovou obrazovkou.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Prekopať?! Veď ten browser už nedá nikto dokopy. Hrozný balast. A najhorčie, že všetci aj MS a Opera prešli na to ich “úžasné” jadro, čo na jednoduchej stránke zožere RAM ako keby tam prebiehala nejaká aplikácia na skenovanie celosvetového počasia… sme sa dopracovali.

Ako píšem vyššie už ostáva len Firefox z velikánov. A potom sú už len kdejaké mini pokusy kadečoho, čo sa moc nedá plošne používať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak kedže je ten Hellovín treba priebežne zarezávať všetko rad radom ...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ty dilino, to z aljasky sem pustas?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár