neprihlásený Sobota, 22. júna 2024, dnes má meniny Paulína
Ďalšia zvláštnosť v štátnom IT, kvôli posunu času bolo sčítavanie volieb na 70 minút pozastavené

Značky: štátIT

DSL.sk, 31.10.2022


Minulý týždeň prišlo okrem zvláštneho IT incidentu v parlamente aj k ďalšej zvláštnej udalosti v štátnom IT a to počas volieb, ktoré sa konali v sobotu 29. októbra.

Kvôli posunu času totiž štát v noci na nedeľu na 70 minút pozastavil elektronické zasielanie zápisníc volebnými komisiami, na centrálnej úrovni bolo teda pozastavené sčítavanie výsledkov volieb.

V noci z 29. na 30. októbra sa v EÚ posúval čas z letného na zimný a o 3:00 sa náš čas posunul zase na 2:00. Zasielanie zápisníc bolo pozastavené od 2:55 starého letného času do 3:05 nového zimného času.

Komisie mohli počas tohto času naďalej pracovať, sčítavať hlasy aj vyhotovovať zápisnice. Zastavené bolo iba elektronické zasielanie zápisníc. Praktický dopad bol tak obmedzený, navyše v tomto čase predpokladane výsledky volieb monitorovali najmä kandidáti a nie bežná populácia.

Z IT hľadiska ide ale o veľmi neštandardný krok. Posun času sa samozrejme dá riešiť z IT hľadiska aj ďalších aspektov tak, aby neboli potrebné žiadne obmedzenia. Čas sa už dlhodobo posúva každý rok a mnohé informačné systémy a činnosti fungujú nepretržite aj počas posunu času.

Aktualizácia 1: Pozastavenie sčítavania zrejme pripravil a navrhol Štatistický úrad SR, ŠÚ SR, realizujúci sčítavanie na centrálnej úrovni, keď Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán po informáciách od predsedu ŠÚ SR k priebehu spracovania až niekoľko dní pred voľbami, 21. októbra, podľa svojho uznesenia konštatovala, že pozastavenie sčítavania "je potrebné". Zároveň podľa stanoviska ŠÚ SR pre DSL.sk štátna komisia informáciu o 70-minútovom prerušení "vzala na vedomie," čo teda zrejme znamená že štátna komisia naopak prerušenie Štatistickému úradu SR nenariadila.

Podľa riaditeľky odboru volieb na ministerstve vnútra Evy Chmelovej "k takémuto kroku komisia pristúpila výlučne z dôvodu garantovania právnej istoty a odstráneniach akýchkoľvek prípadných pochybností o regulérnosti spracovania výsledkov volieb".

Na konkrétne dôvody tohto kroku sme sa už v sobotu pýtali Ministerstva vnútra SR aj Štatistického úradu SR, ktorý sčítavanie výsledkov zabezpečuje aj po IT stránke. Ani jedna inštitúcia konkrétne dôvody doteraz nevysvetlila.

Generálny riaditeľ sekcie informačných systémov na štatistickom úrade Pavol Vadovič nám iba avizoval, že "technicke detaily bohužial nemôže zdieľať, nakoľko podliehajú bezpečnostnému projektu".


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom


inzerciaDiskusia:
                               
 

Ano, presne vsimla som si to aj ja, ze mne tiez presne 70 minut pocitac priekazne nepocital, ked som cakala na vysledky volieb.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Asi sa tam pouziva nejaky hash v spojeni s casom. To je nenulova sanca ze duplicita pri vlozeni do databazy? Zjavne ma potrebuju ako analitika it systemov....
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mozno islo prave o citatelny cas, mozno musia mat nejaky zoznam zapisnic s casom dorucenia a v tej tabulke by to vyzeralo divne, keby po 3hod, isla znovu 2hod...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ano casova znamka je dolezita preto bolo prerusene nahadzovanie o 2:55. Vedelo sa o tom tyzdne dopredu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To tazko. Kazda zapisnica, kazdy listok... kazdy hlas mal pridelene jednoznacne ID. Duplicity su tak osetrene.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tam nie ale v miestnom gay bare by prijali "analytika"
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

A das mi adresu nech vas nemusim hladat?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Priemyselná 16318/8, 821 09 Bratislava
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Pripadne si mozes vybrat aj tu:

* Pre starsich fotrov
Nový Svet 5667/63
974 01 Banská Bystrica

* Pre mlade pierka ;)
Su viac hanblivi, tak si musis dohodnut po telefone 003222845918 (pytaj si Milana) alebo ak si hanblivi aj ty, mozes zacat emailom kontakt@hnutie-republika.sk
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ach tito vyjebani kotlebovci, republikovci a dalsi fasisti. Jebu sa medzi sebou, maju tie svoje vanove zurky. Vsetkych ich postrielat pri stene, ci dat do plynu. Hned by sa tu lepsie zilo a dychalo.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Trúby. Keby sa zápisnice podpisovali elektronickým podpisom, bolo by všetko vyriešené. Elektronický podpis obsahuje časovú značku odvodenú od UTC a nie od miestneho nejednoznačného času.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

cudzie UTC nechceme, svoje SEČ si nedáme! :-)
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

all for epoch :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

all praise to the Zulu.

svoje UTC si strc za klobuk!
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Shaka Zulu!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To vyjadrenie generálneho riaditeľa sekcie informačných systémov na štatistickom úrade mi príde z bezpečnostného hľadiska pomerne nešťastné, nakoľko keby je to zabezpečené poriadne, tak by zverejnenie technickej stránky riešenia synergickým efektom zabezpečenie priekazne ešte zvyšovalo.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ten bordel, co tam asi maju, by zverejnenim detailov predstavoval bezpecnostne riziko :) I ked nie som si isty, ake bezpecnostne riziko moze predstavovat casova znacka v statistike :) Kto vie, na co vsetko to je napojene, mozno aj na Matovicove atomofky :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Matovičove atómové hodiny :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tiez mi to prislo divne. A ta formulacia 'nakolko podliehaju bezpecnostnemu projektu' este divnejsia.

Normalne mi to pripada ako keby si pan riaditel priekazne pomylil pojmy 'bezpecnostny projekt' a 'stupen utajenia', nasledkom coho nadobudol nespravne presvedcenie ze je agent 7:00.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Je to jednoduché, ak by volebný okrsok nahral zápisnicu elektronicky trebárs o 2:53 procesné úkony na OSÚ nám zabrali reálne niekoľko minút. Od momentu tlače a kontroly zápisnice z IVIS na našej úrovni po potvrdenie zápisnice v IVIS by sme ju bez tejto prestávky potvrdili s časom napríklad 2:09. Zápisnica za žiadnych okolností nemôže byť potvrdená na našej úrovni skôr ako bola nahratá okrskom. Takáto situácia by vytvorila priestor na napadnutie výsledkov kýmkoľvek a preto bolo jednoduchšie systém vypnúť všetkým zúčastneným a počkať 70 minút.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tento dovod napadol aj mna. Skor to bude nieco taketo ako technicky problem.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nepoužívanie UTC na absolútne všetko okrem I/O je dosť závažný technický problém.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Lebo to nevedeli vopred, že je zmena času.
To bol problém dať iný termín.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

o termíne volieb rozhodol osobne Boris, a ten, ako sám o sebe tvrdí, myslí srdcom(prípadne iným orgánom, ale určite nie mozgom)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to je akože čo za argument? Veď keď "Zápisnica za žiadnych okolností nemôže byť potvrdená na našej úrovni skôr ako bola nahratá okrskom", tak je ju potvrdiť skôr aj tak nemožné.
A čo sa týka napadnutie výsledkov kýmkoľvek, tak pokiaľ je označenie a poradie hodín určené akurát spoločenským konsenzom, tak sú to v právnom čase aj tak priekazne arbitrárne označenia bez významu.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

ver tomu, že najaká tabák alebo niekto ako harabin by už vykrikovali o volebných podvodoch, vedia, že bežný dezolát nechápe posun času a už vôbec nie nejaké UTC
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je aj toto zaklad pravnickeho vzdelania, spochybnenie plynutia casu, tak dokument potvrdeny ako bula sicilska nema realne ziadnu 100 pct istotu ako aj podpis vlastnou krvou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale nesranduj, toto len potvrdzuje hlupost a nekompetentnost. Ved treba oznacovat... napr. zapisnica dorucena 2:30 letneho casu a vyhodnotena 2:15 zimneho casu. To je hadam jednoznacne len pre hlupe uradnicke hlavy nie. Nikwtp blby tam v komisii prisiel s blbym napadom stopkou na 70 min. a dalsi blbci s blbcom suhlasili. Zdraveho rozumu nikde. Boze dilina to je aky problem pridat k casu priznak?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a prave preto sa ma pouzivat UTC cas. aby bolo jasne, kedy sa to nahralo a nevznikali by chyby s posunom. Zohladnit posun by sa mal az pri zobrazeni, a vtedy nie je problem zobrazit napr. upozornenie, ze sa prave vtedy posuval cas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už len čakám kedy dajú na servre štátnej správy "otváracie hodiny" od 8:30 - 14:30 a mimo tento čas budú servery vypnuté ...
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Servery majú odstávku vždy od príchodu upratovačky po príchod IT admina do práce.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Toto radsej ani nepis. Vramci uspor energie to este niekto naozaj zrealizuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je tak, keď naši páni politici vyštudovali za vlečku hnoja, kľúčiky od auta a podobne. Každý normálny človek predsa pozná čas UTC, ktorý je vždy rovnaký a hlavne bez ohľadu na leto alebo zimu. Ale to je tak, keď naši politici vedia len kvákať v rádiu a nič iné nevedia.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pravdu mas, ale kedze volici trt vedia co je UTC podobne ako gro novinarov. Cize politikom prejde navrh na modernizaciu volebneho IT systemu v hodnote desiatok mega.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tým chceš povedať, že len asi tak 5-10% ľudí u nás je normálnych?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vari sa ti to zda vela?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujímavé že, správy na Markíze informovali o tom, že bude zverejňovanie výsledkov na vyše hodinu pozastavené deň pred voľbami a schválené to bolo až v deň volieb? Asi len formálne potvrdené. Dôvod tohto kroku bol vraj čisto pragmatický - aby sa predišlo ľudskej chybe (akej to neviem :D)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, vedeli to skor, skokenie k zastaveniu IVIS bolo uz v piatok rano, Mrkviza su mimoni,
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim si, ze v Markize uz popredu vedeli, ze by to nevedeli spravne interpretovat ak by sa aj zaznamenavalo dalej. Tak si povedali, ze to radsej preckaju bez zverejnovania. Predsalen zmena casu je hotova raketova veda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Používame Stredoeurópsky letný čas SELČ.
Používame Stredoeurópsky čas SEČ.
Nepoužívame Stredoeurópsky zimný čas SEZČ. (posun obhodinu opačným smerom, tma na Vianoce od 15hod)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A Walkman mal byt len od Sony
Dzinsy maju byt len od Jeans
atd ...

Slovniky a exaktnost su sice pekne ale mame aj hovorovy styl. Medzi jeho vlastnosti patri aj sukromnost.

Sukromnost hovoroveho stylu sa prejavuje v pouzivani narecovych, slangovych slov, nespisovnych slov, ci v nedoslednej vyslovnosti.

Alebo mam kamaratovi namiesto
Bol som na namesti pred vladou protestovat ...
povedat radsej
Bol som na Namesti slobody pred budovou Uradu vlady Slovenskej republiky protestovat ...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Kamaratovi na zastavke alebo pri pive vseliako.

V miestnom spravodajstve snad niekedy aj narecim.

Ale v clanku na spravodajskom portali celostatnej puosobnosti...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ehmm, chcel si povedat, celogalaktickej...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čas 2:10 sa vo volebnú noc nastal dvakrát, tak pre obavy, že čas 2:05 mohol nasledovať po čase 2:1%, radšej čas 2:xx úplne zakázali. Vtedy sa celá komisia mohla akurát vyspať, ak už mali lístky spočítané.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Cas 2:10 by urcite nenastal dvakrat, keby k casu pripojili informaciu, ci ide o stredoeuropsky letny cas (2:10 CEST) alebo (standardny) stredoeuropsky cas (2:10 CET). Je to cista neschopnost - takuto trivialnu vec predsa zvladne aj bezny prikaz 'date'
št 3. november 2022 18:28:43 CET

Odpovedať Hodnotiť:
 

Len škoda, že komisie kľudne počítali hlasy jedného kandidáta druhému kandidátovi, a toto nebolo dosť závažné na to, aby na ŠÚ niekto našiel riešenie aby sa to nemohlo stať.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Kto z "oslávencov" minul čisto svoje poctivo zarobené peniaze?
A ozaj, z čoho sa to vlastne radujú? Normálne je to do plaču...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Počkať to ľudia sa ešte hrajú na voľby po tom všetkom čo sa za posledných 24 rokov odohralo ? Väčšiu pravdepodobnosť by mal aj Aštan Šeran. Zobudte ma keď bude prime minister prosím vás.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Počkajte keď bude len elektro euro , to bude ešte len súkromie a sloboda .
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

V skutočnosti vlastne išlo iba o odpútanie pozornosti. Pokým sa ľudia budú diviť nad zvláštnym nastavením systému, a tým, že prečo nepoužívajú na takéto veci UTC. Tak za ten čas v Prešovskom Kraji prihodili fašistom kopu hlasov... teda dúfam, že to tak bolo, lebo sa mi nechce veriť, že sme natoľko tupý národ a vážne sme glupej fašistickej hlave dali do urny toľko platných volebných lístkov.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

vidím že fašistov je v diskusiách na DSL.sk požehnane :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Urcite mate vsetci pravdu s omnoho lepsimi rieseniami, ako to spravit bez prestavky, ale to ze to ide po IT stranke este neznamena, ze to bude kompatibilne so zakonom stanovenymi pravidlami volieb.

Riesenie ktore zvolili nikomu neublizilo a bol to asi najdefenzivnejsi sposob ako sa s posunom casu vysporiadat.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

To je pravda, identifikacia casu (SEC, SELC), alebo pouzivanie UTC su jednoznacne nesuladne s tymto zakonom. Asi treba dat Ditecu, alebo Tempestu dalsich 100m €, nech to opravia!!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A to tie voľby vyhlasovali naši reptiliánsky overlordi z Kappa Gemini? Lebo trafiť náhodou zrovna ten jediný termín, kedy to vôbec riešiť treba, takže je možné sčítavanie hlasov prerušiť s odôvodnením, že detaily odôvodnenia sú pre myseľ bežného voliča tajomne neuchopiteľné, neinklinuje ani len k predstavám, ako sa Goa'uldi priekazne presúvajú do predbežných víťazov, nieto ešte že k nočným facehuggerom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vzdy sa v IT oblasti berie UTC cas, ked ide o nejake casove udaje ukladane v db. A posun sa robi az pri zobrazeni/exporte. Prave z tohto dovodu. Lenze to by tam museli byt it odbornici a nie brigadnici.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak zaplat prerobenie systemu zo svojho, ked ti vadi, ze mali 70min pauzu... Mne to nevadi...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ako ti to nevadí? Vyse hodina prestoje platene z nasich dani je ok? A to kvoli nejakemu blbemu IT systemu? IronyOff.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Jakže platené? Veď za rovnakú hodinu sa predsa nedá vyúčtovať mzda viackrát. Keby to šlo, šlo by tak priekazne i sčítavanie volieb.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Toto nie je platene za hodinu. Teda aspon OSU nie. Neviem ako na okrskoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co na to Macko? :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

este zistuje, ci sa mu nenaburali do routra hackeri, lebo ma posunuty cas :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár