neprihlásený Nedeľa, 1. februára 2026, dnes má meniny Tatiana
Problematická sonda Capstone úspešne vstúpila na orbitu Mesiaca

Značky: NASAvesmírMesiac

DSL.sk, 14.11.2022


Sonda Capstone americkej vesmírnej agentúry NASA dnes úspešne vstúpila na orbitu Mesiaca.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Sonda vstúpila na orbitu o 1:39 nášho času, pričom NASA podľa oznámenia v nasledujúcich piatich dňoch uskutoční ešte dve úpravy orbity.

Sonda Capstone, Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment, má veľkosť dvanástich jednotiek CubeSat, teda kociek s hranou 10 cm.

Misiou sondy je otestovať stabilitu orbity pre plánovanú vesmírnu stanicu pri Mesiaci. Sonda je ako prvá loď na orbite označovanej NRHO, Near-Rectilinear Halo Orbit. Na rovnakej orbite bude aj stanica Gateway pre misie Artemis.

Sonda odštartovala už na konci júna. K Mesiacu letela po tzv. balistickej dráhe a namiesto niekoľkých dní tak jej cesta k Mesiacu trvala viac ako štyri mesiace.

NASA mala so sondou už dva väčšie technické problémy, dočasne nefunkčný vysielač a nekontrolované otáčanie sondy. Oba problémy sa NASA podarilo vyriešiť. Sonda má ale predpokladane nesprávne fungujúci ventil jednej z ôsmich trysiek, ktorý je stále čiastočne otvorený. Pri manévroch sa tak NASA vyhýba používaniu tohto ventilu.



Najnovšie články:

SpaceX požiadala o povolenie vypustiť až milión satelitov
Blue Origin končí s výletmi do vesmíru
Google už poskytuje štandardne viacgigabitovú optiku, gigabitovú vyradil
Desať najpredávanejších smartfónov je od Apple a Samsungu
Musk údajne zvažuje spojiť SpaceX a Teslu
Priemerná predajná cena smartfónov prekročila 400 dolárov
USA vyšetrujú samojazdiace taxíky Google, zrazili dieťa a jazdia nebezpečne pri školských autobusoch
Slovensko.sk bude mať opäť odstávku, jeden zo systémov sa presunie na nový hardvér
Windows 11 dosiahol miliardu užívateľov
Tesla končí s výrobou Modelu S a X


Diskusia:
                               
 

Akože a na svätú spoveď poslať pred sebou na skúšku robota... Pre štát s mottom "In God We Trust" je testovanie stability orbity pre plánovanú vesmírnu stanicu sondou priekazne na úrovni vlastizrady.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je ventil ciastocne otvoreny, cakal by som ze po chvili vsetko unikne a nie je ako manevrovat....
Urcite je tam nieco zamlcane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozri sa na to tak, že je čiastočne zatvorený. teraz ti vznikne nádej na to, že všetko neunikne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hviezdy vidno urcite nebude. Z mesiaca to proste nie je mozne. Cudujem sa ze nepoziadali nejaku taiwansku garazovu firmu aby im postavila funkcnu sondu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár