neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
Od januára bude v EÚ roamingu o 11.1% viac dát

Značky: roaming

DSL.sk, 23.12.2022


Od 1. januára začína v EÚ respektíve v celom priestore EEA platiť nová maximálna regulovaná veľkoobchodná cena za dáta v roamingu a tým sa opäť zvýši množstvo dát poskytované operátormi v roamingu za rovnakú cenu.

Od júla tohto roka dosahovala maximálna veľkoobchodná cena 2 eurá za GB bez DPH, od januára to bude 1.8 eura za GB.

Operátor tak bude povinný poskytnúť bez príplatkov minimálne taký objem dát, aby zodpovedal cene 0.9 eura za GB bez DPH. Ak operátor poskytuje v roamingu presne minimálny objem dát určený reguláciou, od januára bude musieť poskytovať o devätinu teda približne o 11.1% viac dát pri rovnakej cene.

Množstvo dát sa tak nezvýši tak výrazne ako v minulosti. Napríklad pri poslednom zvýšení v júli tohto roka sa množstvo dát zvýšilo o 25%.

Pravidlá roamingu v EÚ platia od 15. júna 2017, pričom podľa nich musia v zásade operátori umožniť využívať služby ponúkané v domácej krajine až na výnimky napríklad v podobe dát za rovnakých podmienok a teda bez doplatkov a v rovnakej podobe aj pri návšteve iných krajín EÚ.

V prípade poskytovania dát, keďže pre operátorov predstavovalo a predstavuje zrejme najväčšiu záťaž, výnimka umožňuje, aby operátor musel bez príplatku poskytovať u svojich domácich balíčkov a služieb v roamingu len taký objem dát aby jednotková cena dát neklesla pod polovicu regulovanej veľkoobchodnej roamingovej ceny.

Tá dosahovala najskôr 7.7 eura za GB bez DPH, v súčasnosti je to teda 2 eurá a od januára to bude 1.8 eura za GB. Klesať má aj v ďalších rokoch a od roku 2027 má dosahovať 1 euro za GB.

Regulácia platila pôvodne do konca júna tohto roka, bola ale predĺžená o ďalších desať rokov do roku 2032. Nová regulácia má mierne inú podobu ako doterajšia a okrem iného operátori musia poskytovať dátové pripojenie s rovnakou kvalitou a rýchlosťou ako v domácej krajine, ak to sieť v danej krajine umožňuje. Napríklad je zakázané poskytovať v roamingu len 3G sieť, ak v domácej krajine poskytuje operátor 4G.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch


Diskusia:
                               
 

To aby som si dal socialistický záväzok, že od januára budem míňať o 22.2% viac dát!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Takže o 11.1% viac dát, hej? Tak to teda mne keď niekto pod zámienkou sľubu skvelých zajtrajškov pre všetkých strhne skoro polovicu výplaty a z toho zvyšku skoro ďalšiu cez DPH, tak ma nejaká zasraná smrť nebude brzdiť v tom, že z nich tie bezuzdných orgií plné zajtrajšky vytlčiem, aj keď si budú pľuť krv na priekazne popraskané mozole.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

:o
baby, chalani a dievci, bacha na tom urbexe (aj Forexe), a lezeni!

uz 2.holka spadla, ted z hradeb (mestskych)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak to budem v roamingu dátovať lacnejšie ako doma...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár