neprihlásený Utorok, 21. mája 2024, dnes má meniny Zina
Ani Mozillu JPEG XL nepresvedčil, do Firefoxu ho nepridá

Značky: JPEGMozillaFirefoxGoogleChrome

DSL.sk, 31.1.2023


Po spoločnosti Google sa k novému formátu obrázkov JPEG XL aktuálne vyjadrila aj Mozilla, tvorca prehliadača Firefox.

Svoj postoj k tomuto novému formátu zhŕňa ako neutrálny, keď jeho podpora by pre web nebola podľa Mozilly dobrá ani zlá.

JPEG XL je veľmi novým formátom, ktorý bol dokončený až v uplynulých dvoch rokoch. Ide o otvorený formát bez licenčných poplatkov a podľa tvrdení tvorcov mal byť až o 60% lepší ako JPEG.

Podľa Mozilly formát nie je ale o toľko lepší zrejme v kompresnom pomere oproti najlepším konkurentom, napríklad AVIF, aby to odôvodnilo jeho pridanie. Podobne oproti iným formátom nie je ani výrazne lepší v možnostiach.

Mozilla podporuje JPEG XL v testovacích verziách Firefoxu zrejme už od verzie 90, v stabilných verziách jeho podpora ale nie je prítomná.

Na základe vlastností JPEG XL a stanoviska ho tak Mozilla v stabilnej verzii Firefoxu ani neplánuje začať podporovať. Zároveň ale avizuje, že v prípade jeho širšieho používania na webe ho môže pridať.

Stanovisko Mozilly prichádza po tom, ako Google v minulom roku oznámil odstránenie podpory formátu z Chrome. Formát JPEG XL bol podporovaný ako experimentálna štandardne vypnutá funkčnosť.

Google je pritom jedným zo spolutvorcov tohto formátu, spolu so spoločnosťou Cloudinary a s tvorcami originálneho JPEG-u, skupinou Joint Photographic Experts Group. Podľa vyjadrení vývojárov Chrome ale JPEG XL neprináša dostatočné zlepšenie oproti existujúcim formátom a v celom ekosystéme nie je dostatok záujmu o pokračovanie experimentovania s JPEG XL.

Formát JPEG má už viac ako 30 rokov. Hoci od vzniku JPEG-u vzniklo viacero nových štandardov pre kompresiu obrázkov snažiacich sa JPEG nahradiť a viaceré majú lepšie parametre, žiadnemu sa zatiaľ nepodarilo ohroziť dominantnú pozíciu JPEG-u a tento formát má zatiaľ jasne najsilnejšiu podporu.

V posledných rokoch sa začali ako nové alternatívy presadzovať najmä formáty odvodené od kompresných formátov videa, po WebP odvodenom od VP8 najmä HEIF odvodený od HEVC a AVIF odvodený od AV1. Formáty majú lepšie parametre ako JPEG a ich podpora v jednotlivých produktoch sa zvyšuje, v miere používanosti aj podpory ale zatiaľ za JPEG-om zaostávajú.

V súčasnej dobe je samozrejme dôležitá podpora vo webových prehliadačoch a u týchto nových formátov, ktoré sa v posledných rokoch presadzujú, sú webové prehliadače medzi prvými softvérmi podporujúcimi tieto formáty.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

ARM razantne vstupuje do PC iných ako Apple
Android 15 predĺži výdrž smartfónov na batériu
Nové .sk domény sú oddnes dočasne lacnejšie
NASA oznámila ďalšie posunutie prvého letu vesmírneho Boeingu
Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD


Diskusia:
                               
 

Už JPEG2000 ich mohol presvedčiť!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Keď si raz naprogramujem svoj kompresny format na obrazky, nikomu to nepoviem.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Je proste rozdiel, čo si myslí odborná verejnosť a čo si myslí verejnosť. A tvorcovia začali blbnúť s raw už dosť dávno, takže vegánstvo a food obišli naprázdno, pretože zákazníkovi sa o tom ani nesníva, ale čo chce to nikto nevie okrem Maniaka(a Manic Minera) :D

Takže ako to zaonačiť na slovenské vývojárske možnosti: treba dať po hube istej nemenovanej firme pôsobiacej aj na Slovensku, aby si najala niekoho z fachu, ten ale potom z toho dostane infarkt, pretože to je mimo jeho fachu(ale treba povedať, že tá firma z fachu práve preto vie, čo zákazník chce a tá oblasť z fachu je na Slovensku a v Česku v plienkach) :D

Alebo aj naopak :D
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Ako ??? :-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uzivatelia su k novym formatom podozrievavi. Existuju formaty ktore je mozne po stiahnuti len obmedzeni krat prehrat co len zvysuje predsudky k novemu a neznamemu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vyzerá, že ako výraz konsenzu, zaujímajú distribučky k tretiemu bloku Mochoviec priekazne podobne neutrálny postoj.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

... a to najmë keđ to preżenů jpegom ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak uz ju nasli, beztak urco aj ju zabil (utopil) a gang-rapol ten jej negro-muslim Islam Salaam, aj s celou tlupou negro- musulmanu, co sem chodia na lov krasok, bielyych hezkyych dievcii

su to vsetjko proste agresivne, primitivne negro- muslimovia, - vsetci, vsech ~5 ~ 8++ miliard, su proste cmoudo- ISLAMI!!!

nj, ale co s tym, ked 99,9% bielyych, europskych *biyeliyych dievcii proste - jakosi nechcu bielych europskych chlapcuu, asi im nie su dost dobri..
a potom to vzdy takto dopada -

*som im na tejto tocne aj sto -x, aj 1000x vravel - neber si tych negro-muslimov, NEZACINAJ SI, s tymi islamo-cmoudami, neber si tych muslimo-cmoudov, neber si tych islaamov, neber si tych cmoudo-islaamov, - ale je to marne, je to marne, je to marne!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to je fakt kriplomyslenie
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár