neprihlásený Streda, 29. mája 2024, dnes má meniny Vilma
Predstavený adaptér pre štyri SSD s PCI Express 5.0, nie je ho čím osadiť

Značky: SSD

DSL.sk, 19.2.2023


Známy výrobca základných dosiek ASRock predstavil adaptér v podobe PCI Express karty pre štyri M.2 NVMe SSD s rozhraním PCI Express 5.0 umožňujúci tak používať štyri SSD s využitím jedného PCI Express 5.0 x16 slotu.

Spoločnosť adaptér s označením Blazing Quad M.2 Card avizovala pri predstavení základnej dosky ASRock W790 WS pre novú generáciu procesorov Intel Xeon pre pracovné stanice.

Blazing Quad M.2 Card má štyri sloty pre M.2 SSD formátov od 2242 po 25110. Podľa stručnej špecifikácie každý môže využívať štyri linky PCI Express 5.0, maximálny počet aký môžu M.2 SSD využívať.

Adaptér má aktívne chladenie s dvomi ventilátormi.

Cenu ani termín dostupnosti ASRock neoznámil. Adaptér s rovnakými základnými parametrami už predstavil aj ďalší výrobca základných dosiek Gigabyte. Hoci adaptér bol predstavený už v auguste minulého roka, zatiaľ stále zrejme nie je dostupný.

Na západných trhoch zároveň stále nie je dostupný žiadny SSD pre PCI Express 5.0 pre osobné počítače a to napriek tomu, že prvá PC platforma podporujúca PCI Express 5.0, dvanásta generácia procesorov Intel Core s kódovým označením Alder Lake, bola uvedená už v roku 2021.

Pri PCI Express 5.0 je tak výrazne odlišná situácia od príchodu PCI Express 4.0 pred niekoľkými rokmi, kedy krátko po príchode tejto novej generácie zbernice prišli na trh aj SSD podporujúce novú generáciu. V prípade PCI Express 4.0 hneď prvé SSD dokázali efektívne využiť vyššiu rýchlosť a poskytovali vyššie rýchlosti ako boli dosiahnuteľné cez PCI Express 3.0.

Prvý SSD pre PCI Express 5.0 pre PC sa ale už predáva v Japonsku, miestny výrobca tam ponúka model CFD Gaming PG5NFZ postavený na radiči Phison E26. Informovali sme o ňom v tomto článku.

Nová generácia PCI Express 5.0, ktorej špecifikácia bola dokončená v roku 2019, oproti doteraz používanej verzii PCI Express 4.0 zdvojnásobuje komunikačnú rýchlosť na 32 GT/s. Použité je rovnaké kódovanie 128b / 130b a PCI Express 5.0 tak má aj dvojnásobné maximálne rýchlosti a pri využití štyroch PCI Express liniek umožňuje maximálnu rýchlosť SSD 15.75 GB/s.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Orange na časti územia zrýchľuje pevné 4G pripojenie na 100 Mbps a zvyšuje FUP
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 zrýchlil a zlepšil kvalitu
SNS chce efektívne zrušiť doterajšie internetové diskusie, weby by museli získavať rodné číslo a overovať ho
Nová generácia AMD Ryzenov s jadrom Zen 5 má prísť v júli
Nvidia má údajne uviesť ARM CPU pre PC
Apple má v 2026 spustiť predaj MacBooku s displejom aj namiesto klávesnice
Tretí let Starship zlyhal kvôli upchávaniu, štvrtý má stanovený dátum
Aj v Česku vytvoril hokej rekord internetovej prevádzky, cez 3 Tbps
Na Slovensku tento rok vznikne ďalšia väčšia sieť balíkoboxov
O2 výrazne zdražuje denné dáta, označuje to za vylepšenie ponuky


Diskusia:
                               
 

Takto si ho extatický dychtivec tak skoro nepostaví. Dovtedy príde jesenná ponuka procesorov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je teda toho.
Opravte ma ak sa mylim, mnoho prispievatelov dsl uz nejaky rok, dva nema cim osadit slot pre Raspberry Pi v svojom projekte.
Zatial je k dostaniu iba napajaci zdroj:
https://www.alza.sk/raspberry-pi-4-5-v3-a-cierny-d
5662379.htm

Predstavený adaptér pre štyri SSD s PCI Express 5.0 nikoho nerozhadze.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Raspberry Pi 4 nemá PCI Express slot.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A keby aj, tiež by nebolo čo by sa tam pichlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pichnúť by aj bolo čo, ale keď nie je do čoho.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pri srdci ma teraz pichlo...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

fero ho ma moc dlheho, len aby ti kakacik nenatrhol
Odpovedať Hodnotiť:
 

ma ale iba 1x CMIO4
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ešte aj zadarmo natrieť a nalakovať, nie? Pre pozáručné opravy je potrebné zloženie zálohy v priekazne požadovanej výške.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Situácia s dostupnosťou je spôsobená nesmiernou náročnosťou západných trhov, nakoľko zákazníci v nich vyžadujú produkty s príbehom a stráviť mesiac v kontaineri zabalený v igelite je bez zrážky s poriadnym tankerom či aspoň prepadnutia pirátmi priekazne nič moc storka.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Adaptér... Takže to má aj vlastný radič pre tie 4 ks disky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, je to pre pcie gen. 5.0 x16 slot, cez bifurcation sa rozdelí logicky na 4x pcie 5.0 x4. bifurcation je tu s nami už nejaký ten piatok, takže o novinku nejde
Odpovedať Hodnotiť:
 

A radič je teda kde?
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem, ale henta asrock sranda má elektroniku len na riadenie tých dvoch fanov. neviem na kú riť tam má 6pin konektor pre šťavu, to akože 75W z PCIE neuživí 4x M.2 SSD a 2 fany?

bifurcation bude riešiť niečo na doske, čo ojebe cpu/socket, aaby sa x16 slot tváril ako 4x x4, čiže niečo ako switch. táto sranda určite nebude dostupná pre hocijaké dosky ale len vybrané kusy asrocku
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár