neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
SpaceX potvrdila spustenie mobilnej 4G LTE siete z vesmíru v tomto roku

Značky: SpaceXStarlinksmartfóny

DSL.sk, 14.3.2023


SpaceX začne testovať svoju mobilnú sieť vytváranú jej satelitmi Starlink z vesmíru, ktorú bude možné využívať bežnými smartfónmi na povrchu Zeme, v tomto roku.

Na konferencii Satellite 2023 vo Washingtone to v pondelok uviedol Jonathan Hofeller, jeden z viceprezidentov SpaceX, upozornila CNBC.

Spustenie siete v tomto roku sa očakávalo už od ohlásenia tohto projektu v auguste minulého roka, keď SpaceX a T-Mobile ohlásili takúto spoluprácu a avizovali možnosť pripájať sa k tejto sieti od konca tohto roka.

Štandardné Starlink pripojenie využíva pozemné terminály s veľkými anténami s vlastnou komunikačnou technológiou. Podpora pre prevádzku štandardnej mobilnej 4G LTE siete bude prítomná len na Starlink satelitoch druhej generácie a so službou má byť kompatibilná veľká väčšina smartfónov používaných v súčasnosti na sieti amerického T-Mobile.

SpaceX už tento rok vyniesla prvé satelity druhej generácie Starlink, zatiaľ ide iba o menšiu verziu V2 Mini. Nie je jasné, či táto verzia bude tiež použitá na poskytovanie 4G LTE siete. Pre vynášanie väčších plnohodnotných satelitov druhej generácie je potrebná nová raketa a loď Starship.

Smartfóny budú najskôr cez satelity schopné iba posielať SMS, MMS a využívať niektoré aplikácie pre posielanie správ, neskôr majú pribudnúť hlasové hovory a dáta.

SpaceX a Elon Musk v minulosti avizovali niekoľko detailov. Satelity budú so štandardnými smartfónmi na Zemi komunikovať vďaka veľkej anténe typu phased array, ktorá bude mať stranu o dĺžke až 5 alebo 6 metrov a plochu 25 metrov štvorcových. Musk tiež avizoval kapacitu bunky iba 2 až 4 Mbps.

Podľa žiadosti pre FCC bude Starlink v USA poskytovať 4G LTE sieť v pásme 1900 MHz, pričom bude využívať iba 5 MHz pásma pre downlink a 5 MHz pre uplink. 5 MHz bude využívať ako jeden 5 MHz kanál alebo tri alebo štyri 1.4 MHz kanály.

Z jedného satelitu bude pomocou viacerých lúčov poskytovať viacero buniek, pričom podľa popisu budú napriek rýchlemu pohybu satelitu bunky na povrchu Zeme statické. Sieť bude podporovať prechod smartfónu medzi bunkami zrejme so zachovaním spojenia. Ako veľké budú bunky, nie je jasné.

V prípade využívania 5 MHz kanálu bude maximálna teoretická rýchlosť downloadu poskytovaná jedným lúčom 18.3 Mbps a uploadu 7.2 Mbps. V prípade využívania 1.4 MHz kanálov to bude pri downloade zrejme spolu 4.4 Mbps a pri uploade 3 Mbps.

Podporu satelitnej komunikácie v bežných smartfónoch odštartovala v minulom roku Apple s iPhonmi 14, ktoré podporujú komunikáciu cez štandardné doterajšie komunikačné satelity siete Globalstar podobne ako špecializované satelitné telefóny. Odvtedy boli predstavené ďalšie riešenia a projekty, niektoré plánujú podporovať komunikáciu s doterajšími komunikačnými satelitmi, niektoré štandardom 5G NTN, 5G technológiou prispôsobenou pre komunikáciu so satelitmi, a niektoré štandardnými mobilnými technológiami využívanými v pozemných mobilných sieťach.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál


Diskusia:
                               
 

intranet, internet, zemenet, slnkonet, galaxynet a nakoniec vesmirnet spojeny so susedným vesmírom :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

intradim internetový prepoj medzi dimenziami
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Číňania postavili 5G bts-ku na Mont Evereste a Musk sa zmohol iba na 4G.
A to už je aj 6G.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Medzi zemenet a slnkonet si zabudol planet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak bude aj cena vesmírna tak je to jedno.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

si vo vesmíre? si, tak máš plat vesmírny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale veď majú elektriku zadarmo aj v NEDEĽU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hurá , takže Apple Watch LTE už budú fungovať aj v rozvojových krajinách ako napr. Slovensko atď…
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie sme rozvojová krajina!
Slovensko je rozkročená krajina.
Rozkročená krajina rada dá každému,
najme Ruskému okupantovi.

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Údajne už ďalšia aktualizácia Windows prinesie podobnú funkcionalitu.
Potvrdzovacie dialógové okná typu "Skutočne si želáte zmazať označené súbory?" či "Naformátovať diskovú jednotku?"sa budú kvôli zvýšeniu efektivity a rýchlosti odozvy systému v kritických časoch zobrazovať v dobe nečinnosti procesora i niekoľko mesiacov pred samotnou akciou, ktorá tým prebehne za priekazne intenzívnejšieho používateľského zážitku.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takže Alzák už bude môcť nakupovať aj na obežnej dráhe.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A s expresným doručením do 5 mesiacov…
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cize fesak investuje miliardy do vyvoja kde vysledkom je poskytovanie pomaleho 4G internetu? Nic v zlom, ale 4G je bezne aj v Afrike a menej rozvinutych krajinach. Dost sa budem cudovat, ak za toto niekto bude ochotny zaplatit.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Armáda / polovojenske skupiny to radi zaplatia. Celý starlink je v prvom rade sieť pre nich. Lebo mat pár satelitov na orbite - to sa dá relatívne ľahko zničiť. Ale zničiť tisícky satelitov...
Komerčné využitie je asi ako gps - vedľajší bonus. V prvom rade išlo o to, aby bomba spadla presne kde ma.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Paráda, počkám si do konca roka :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár