neprihlásený Pondelok, 22. júla 2024, dnes má meniny Magdaléna
Let Boeingu s posádkou k ISS sa opäť odkladá

Značky: NASAvesmírISS

DSL.sk, 26.3.2023


Plánovaný termín prvého letu lode Boeing CST-100 Starliner s ľudskou posádkou sa opäť posunul a let sa neuskutoční ani v apríli tohto roka.

Podľa aktuálnych informácií Kathy Luedersovej z NASA je let teraz plánovaný až po misii Axiom Mission 2, ktorá je v súčasnosti plánovaná na začiatok mája. Luedersová zatiaľ neavizovala konkrétny termín pre let Starlineru, podľa informácií agentúry Reuters sa let uskutoční najskôr v lete. Nie je ale jasné, či Reuters vychádza len z verejných informácií Luedersovej.

Naposledy bol plánovaným termínom letu apríl 2023, predtým február 2023. Podľa pôvodných plánov sa mal tento let uskutočniť ešte v roku 2021.

Pri prvom lete s posádkou loď Boeingu poletí s dvojčlennou posádkou hneď na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, kde má posádka zostať približne dva týždne.

Boeingu sa ešte na konci roka 2019 nepodaril prvý testovací let CST-100 Starliner bez posádky. Loď sa nedostala na ISS a NASA následne zverejnila pomerne kritický postoj k príčinám problémov pri tomto lete.

Boeing tak musel uskutočniť ďalší testovací let na ISS bez posádky. Tento let sa z rozličných dôvodov ale výrazne posúval. Pôvodne plánovaným termínom bol marec 2021, let sa nakoniec úspešne uskutočnil v máji 2022.

Reuters informuje o viacerých dôvodoch aktuálneho ďalšieho posunu prvého letu s posádkou. Softvéroví inžinieri Boeingu podľa informácií Steva Sticha z NASA stále testujú manuálny letový systém, ktorý je prítomný ako záloha pre prípad zlyhania automatického letového softvéru.

Ďalšou problematickou oblasťou majú byť Li-Ion batérie a obava, že sa batérie prehrejú keď bude loď pripojená k ISS. Riziko sa malo preberať na nedávnom stretnutí Boeingu a NASA. NASA nakoniec súhlasila, že šanca na ohrozenie posádky kvôli problémom s batériami je malá, Boeing ale napriek tomu podľa informácií Sticha zvažuje redizajn batérií a pridanie krytu pre prípad prehriatia jedného z článkov.

Boeing má tiež plánovať redizajn systému, ktorý oddeľuje modul posádky od servisného modulu. Nie je ale jasné, či sa tieto úpravy majú uskutočniť ešte pred prvým letom s posádkou.

Po ukončení programu raketoplánov v 2011 musela NASA v ďalších rokoch využívať pre vynášanie astronautov na ISS služby ruského vesmírneho programu Roskosmosu. V roku 2014 si následne objednala vynášanie astronautov od súkromných spoločností SpaceX a Boeing, termíny prvých letov sa ale viackrát posúvali.

Crew Dragon od SpaceX má v súčasnosti za sebou ale už osem úspešných letov s posádkou na ISS.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128


Diskusia:
                               
 

boo :-|

tipoval by som, ze ak sa do toho vlozili spolocnosti ako aramco, tak mozno sa chysta aj Ramadan na Marse(teda plan uz bol, teraz mozno to maju aj pekne naprojektovane)...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

inak gameska na to uz existuje nejaky ten Piatok... :-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Thomas Block - Orbital (kniha, a tušim aj film)

proč sa vlstne nelieta na orbitu, (aj k ISS), priamo a rovno, just letadlami (well, kus na to pripravenými, upravenými..) ? ?! -

.. - presne, hej zhruba presne scenár jako v tom bockovom thrilleri orbita


Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Ak pod upravenim lietadla myslíš urobiť to viacstupnove a pridať raketové motory, tak presne tak sa to robí (plus sa odmontuju krídla lebo pri takom ťahu a rýchlostiach sú zbytočné).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale jasne. Znáška drístov o odklade kvôli nejakému testovaniu a pritom je úplne jasné, že všetky renomované periodiká, seriózne sa venujúce vesmírnym letom, sústreďujú renomovaných reportérov na články o helikoptére na Marse, takže by o tom informoval priekazne nejaký maximálne treťotriedny zelenáč, čo ani poriadne nedokáže vyzdvihnúť obrovský prínos tejto misie v kontexte širších kauzálnych súvislostí objavovania vesmíru a celé projektové PR by šlo do hája.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Pán Horník, do maturity sa naučte pracovať s informáciami, skúšajúci sú na to hákliví.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To nie je problém. Krv, stolica, podpazušný hnis...skúšajúci určite získajú pre oboznámenie sa s háklivosťou priekazne všetky dostupné informácie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ked sa obavaju vybuchov LiOn baterii, nech tam daju klasicke olovene a bude pokoj. Pripadne NiCd ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lubi sa mi ked riesia taketo veci 5 minut pred startom :D Nepoviem ze by islo o nejaku technologiu ktora ma premieru v kozme, ale zrovna sa vyhovarat na baterky....taky typicky boeing.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj nám sa pokazila v kuchyni batéria, nedala sa zastaviť teplá voda a batéria bola vyslovene horúca. Museli sme odstaviť vodu na prívode do bytu a ísť kúpiť novú batériu. Sused zdola nám ju potom vymenil, dal si pol deci a kávu, 10 eur nechcel.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ale to, ze ste desiaty krat vytopili susedov pod vami, to uz nepsominas. ani vodu ste nechceli zastavit! teraz budu musiet kvoli vam malovat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a tie mravce!
sa cely cas jebali hore-dole!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár