neprihlásený Nedeľa, 19. mája 2024, dnes má meniny Gertrúda
Ďalšia európska misia má problém, sonda k Jupiteru nerozložila veľkú anténu

Značky: ESAvesmír

DSL.sk, 30.4.2023


Európska vesmírna sonda Juice, ktorá v polovici mesiaca úspešne odštartovala na svoju misiu k Jupiteru, zaznamenáva technický problém, keď sa zatiaľ nedarí uvoľniť a rozložiť veľkú anténu prístroja RIME.

Na konci týždňa o tom informovala európska vesmírna agentúra ESA.

Sondu Juice, Jupiter Icy Moons Explorer, vyniesla 14. apríla raketa Ariane 5. Sonda letí k Jupiteru a bude analyzovať najmä jeho mesiace, k planéte priletí v júli 2031.

Sonda úspešne rozložila solárne panely, komunikačnú anténu aj 10.6-metrové rameno, ktoré budú využívať dva z prístrojov.

Rozložiť sa ale nepodarilo veľkú 16-metrovú anténu radaru RIME, Radar for Icy Moons Exploration. Radar bude prechádzať ľadom a má umožniť skúmať povrch a podpovrchové štruktúry ľadových mesiacov Jupitera až do hĺbky 9 km.

Anténu sa podľa ESA podarilo rozložiť zatiaľ iba na približne tretinu jej dĺžky. Anténa podľa oznámenia vykazuje znaky pohybu, aktuálnou hlavnou hypotézou ale je, že v rozkladaní bráni zaseknutý malý kolík. V takom prípade by otvorenie mohlo byť otázkou milimetrov.

Podľa ESA sú k dispozícii rozličné možnosti, ako sa pokúsiť anténu rozložiť. Najbližšie sa ESA pokúsi aktivovaním motora zatriasť sondou a následne otočiť sondu tak, aby bola anténa zohrievaná žiarením zo Slnka. V súčasnosti je anténa v tieni.

Podľa oznámenia má rozkladanie a počiatočné sfunkčňovanie jednotlivých prístrojov trvať ešte dva mesiace, na rozloženie antény RIME je tak dostatok času.

Celkovo je na sonde podľa ESA desať vedeckých prístrojov. Do akej miery by boli ovplyvnené vedecké ciele misie, ak by sa nakoniec anténu nepodarilo úspešne rozložiť, oznámenie neinformuje.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu


inzerciaDiskusia:
                               
 

To je v poriadku. Je to jej voľba.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. V rámci hesla úprimnosť za úprimnosť nám nič nebráni sa tváriť, že veríme, že kurvítko nebolo inštalované zámerne za účelom priekazne sofistikovane detekovať a následne priekazne hrdinsky vyriešiť celú situáciu ohľadom incidentu.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Pritomnost problemu okrem ESA asi tazko niekto zisti, takze "kurvitko" straca akykolvek vyznam.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak v takom prípade je incident dôsledkom neprispôsobenia sa vzdelávacieho systému klimatickým zmenám a, nakoľko priekazne málo prší, vedci nemajú naštudovanú ergonómiu funkčného dizajnu pri otváraní dáždnika, za čo je zodpovedný Frans Timmermans ako Výkonný podpredseda Európskej komisie, riadiaci politiku v oblasti zmeny klímy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

chlapci a dievcata.. v clanku je pisane, ze tu antenu blokuje nejaky maly kolik.. predpokladam, ze pri skladani tejto anteny, si jeden z montaznikov pomohol fixnut tuto antenu malickym drevenym kolikom, aby sa im ta antena nahodou nerozletela do plnej velkosti v nejaku nevhodnu chvilu.. Samozrejme na ten kolicek zabudli a ten tam teraz statocne plni svoju hlavnu ulohu. Blokovat plne rozvinutie anteny.. je teraz prvy maj, a ten kolicek priekazne oslavuje tento den svojou huzevnatou pracou..
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tusila som, ze za celym tymto problemom stoji mario kolik. Nestaci, ze narobila kopec zla na slovensku, jej brat okrada cez statne zakazky peniaze poplatnikov, a jej to priekazne nestaci, tak si pcha ten svoj spatny xsicht aj do vesmirnych zalezitosti a tym sposobuje dalsie skody danovym poplatnikom.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

S kolikom je vždy problém, najmä ak sú dve dierky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Je možné polemizovať, že namiesto propagovania naratívu zástupných dôvodov by sa odborná diskusia mala venovať faktu, že bez dierky by kolik nikoho nemalo napadnúť na základe čoho priekazne ani vytvoriť.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tak snáď je to ešte v záruke?!
Alebo to tu už nikto nič negarantuje?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak snáď je to ešte v záruke?!
Alebo to tu už nikto nič negarantuje?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak snáď je to ešte v záruke?!
Alebo to tu už nikto nič negarantuje?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vsak staci aby sa kazda rozkladacia sonda zastavila na vesmirnej stanici, tam ju zmontuju a moze frcat dalej.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Malé kolíky sú pri vesmírnych misiách tie najkľúčovejšie!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

juuuj, tak nech rozloží malú anténu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ziadna raketa na tych videach do vesmiru neleti, cele je to inscenacia a la Disneyland. Vsimajte videa rakiet a raketoplanov ako letia, robia obluk a padaju k Zemi.
Co ak je vsetko podstatne, co sme sa ucili v skole Matrix? Clovek by mal vediet aspon to, kde zijeme. Ked to niekto zacina tusit, satanisti povedia, ze co si to dovolujume oponovat vedcom:
https://dopice.sk/rNC
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

v rozkladaní bráni zaseknutý malý kolík.. myslím že tam máte chybu, správne má byť bráni tomu Mária Kolíková.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nuz borci spravili chybu, ze sa nesli poradit s nasou vladou, ta tu uspesne rozlozila demokraciu a cely stat za 3 roky a este to dokazu pozitivne propagovat ako ceresnicku na torte. :) Rozlozit nejaku antenu by bola pre nasich borcov otazkou par telefonatov, netreba ani odbornikov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tu je dokument o takzvanom kozmickom programe:
https://dopice.sk/rO9
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár