neprihlásený Piatok, 2. mája 2025, dnes má meniny Žigmund
Pripravuje sa nový OS pre routery OpenWrt 23.05

Značky: OpenWrtWi-Firoutery

DSL.sk, 7.6.2023


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt pripravujú vydanie novej hlavnej verzie 23.05 tohto OS, pričom dnes vývojári označili novú vyvíjanú verziu za prvého kandidáta na vydanie a začalo sa pripravovať jeho sprístupnenie.

Tvorcovia zatiaľ neoznámili jeho vydanie ani zoznam noviniek prítomných vo verzii 23.05 a zároveň nie je známe, kedy by mohlo byť vydaná prvá stabilná verzia OpenWrt 23.05. V prípade predchádzajúcej hlavnej verzie 22.03 bola finálna verzia vydaná ale až viac ako štyri mesiace od sprístupnenia prvého kandidáta na vydanie.

Táto zatiaľ posledná verzia bola vydaná v septembri 2022 a neobsahovala veľa veľkých noviniek, najväčšou je prechod z firewall3 na firewall4. Firewall4 používa na konfigurovanie firewallu v jadre nftables namiesto iptables, ktoré už štandardne nie sú zahrnuté. Pre doplnenie vlastných pravidiel je v konfigurácii potrebné súbor s vlastnými pravidlami označiť ako kompatibilný s firewall4.

Veľkou zmenou v predchádzajúcej verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. Vo verzii 22.03 na DSA prešli všetky alebo niektoré zariadenia na ďalších troch platformách, bcm53xx, lantiq a sunxi.

Vo webovom rozhraní LuCI je v štandardnej téme podporovaný aj tmavý režim.

Na 32-bitových platformách bol prechodom na knižnicu musl 1.2 vyriešený problém roku 2038, keď typ time_t pre uchovávanie času už využíva 64 bitov a nie 32 bitov ako doteraz.

Pridaná oproti OpenWrt 21.02 bola podpora viac ako 180 nových zariadení a celkovo bolo pri vydaní podporovaných viac ako 1580 zariadení. Pribudli tiež dve nové platformy qoriq a bmips.

Aktualizované boli samozrejme rozličné zahrnuté softvéry a verzia 22.03 je pre všetky platformy postavená na linuxovom jadre 5.10, predchádzajúca verzia používa jadro 5.4.

Na verziu 22.03 je podporovaný upgrade z verzie 21.02 ale nie z verzie 19.07, zároveň naďalej nie je podporovaný upgrade konfigurácie zo swconfig na DSA a v prípade routerov, ktorých sa zmena týka, je tak potrebné uskutočnenie čistej inštalácie novej verzie.

Inštalačné obrazy aktuálne poslednej minoritnej verzie 22.03.5 pre jednotlivé modely zariadení je možné sťahovať z downloads.openwrt.org, zoznam väčších noviniek je možné nájsť v poznámkach k vydaniu. Minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

20% až 30% kódu Microsoftu generuje AI
Počas MS v hokeji budú v DVB-T stanice Joj v HD bezplatne
UPC v Česku spustilo 2 Gbps pripojenie
Veľkému operátorovi unikli dáta o SIM. Vymieňa ich, nemá ich ale dostatok
Vydaný Firefox 138, širšie sprístupnil podporu skupín kariet
Skupina Markízy opäť zaradila kľúčový zápas na Nova Sport 6, dostupný takmer výlučne na Voyo
Elektrina na Pyrenejskom polostrove obnovená po takmer 20 hodinách, príčina výpadku stále neznáma
Prvé satelity Amazonu pre službu satelitného pripojenia úspešne vypustené
ARM má 40 rokov, ARM čipov sa dodalo už viac ako 300 miliárd
Telekom opäť výrazne zdražuje paušál Bez záväzkov


Diskusia:
                               
 

si bude niečo otvorene vŕtať v routeroch!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dlhodobo som bol spokojný s cenovou dostupnosťou a kompatibilitou Tp linku sOpenWRT, no v poslednej dobe to ide dole vodou, čím novšia HW verzia modelu, tým slabšie parametre RAM, FLASH, CPU.. A nacpat tam potom OpenWRT je nereálne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A pôvodný firmvér Ti tam nestačí? Možno je lepší ako celý "wrt".
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár