neprihlásený Štvrtok, 3. júla 2025, dnes má meniny Miloslav
Pripravuje sa nový OS pre routery OpenWrt 23.05

Značky: OpenWrtWi-Firoutery

DSL.sk, 7.6.2023


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt pripravujú vydanie novej hlavnej verzie 23.05 tohto OS, pričom dnes vývojári označili novú vyvíjanú verziu za prvého kandidáta na vydanie a začalo sa pripravovať jeho sprístupnenie.

Tvorcovia zatiaľ neoznámili jeho vydanie ani zoznam noviniek prítomných vo verzii 23.05 a zároveň nie je známe, kedy by mohlo byť vydaná prvá stabilná verzia OpenWrt 23.05. V prípade predchádzajúcej hlavnej verzie 22.03 bola finálna verzia vydaná ale až viac ako štyri mesiace od sprístupnenia prvého kandidáta na vydanie.

Táto zatiaľ posledná verzia bola vydaná v septembri 2022 a neobsahovala veľa veľkých noviniek, najväčšou je prechod z firewall3 na firewall4. Firewall4 používa na konfigurovanie firewallu v jadre nftables namiesto iptables, ktoré už štandardne nie sú zahrnuté. Pre doplnenie vlastných pravidiel je v konfigurácii potrebné súbor s vlastnými pravidlami označiť ako kompatibilný s firewall4.

Veľkou zmenou v predchádzajúcej verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. Vo verzii 22.03 na DSA prešli všetky alebo niektoré zariadenia na ďalších troch platformách, bcm53xx, lantiq a sunxi.

Vo webovom rozhraní LuCI je v štandardnej téme podporovaný aj tmavý režim.

Na 32-bitových platformách bol prechodom na knižnicu musl 1.2 vyriešený problém roku 2038, keď typ time_t pre uchovávanie času už využíva 64 bitov a nie 32 bitov ako doteraz.

Pridaná oproti OpenWrt 21.02 bola podpora viac ako 180 nových zariadení a celkovo bolo pri vydaní podporovaných viac ako 1580 zariadení. Pribudli tiež dve nové platformy qoriq a bmips.

Aktualizované boli samozrejme rozličné zahrnuté softvéry a verzia 22.03 je pre všetky platformy postavená na linuxovom jadre 5.10, predchádzajúca verzia používa jadro 5.4.

Na verziu 22.03 je podporovaný upgrade z verzie 21.02 ale nie z verzie 19.07, zároveň naďalej nie je podporovaný upgrade konfigurácie zo swconfig na DSA a v prípade routerov, ktorých sa zmena týka, je tak potrebné uskutočnenie čistej inštalácie novej verzie.

Inštalačné obrazy aktuálne poslednej minoritnej verzie 22.03.5 pre jednotlivé modely zariadení je možné sťahovať z downloads.openwrt.org, zoznam väčších noviniek je možné nájsť v poznámkach k vydaniu. Minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Microsoft oznámil ďalšie väčšie prepúšťanie, chce znížiť počet vrstiev manažmentu
SpaceX zničila v poslednom období stovky Starlink satelitov
Tesla stagnuje, opäť vyrobila a dodala menej vozidiel ako na nedávnom vrchole
Štát a železnice začínajú riešiť signál vo vlakoch, v Česku to riešia už dekádu
Ceny DDR4 pamätí sa zvýšili a majú opäť narásť
České dráhy inštalovali na vlak špeciálny Starlink, začínajú cez neho testovať WiFi
Návštevnosť v slovenských kinách opäť výrazne narástla
Let’s Encrypt prestala posielať upozornenia na exspiráciu, k dispozícii sú iné možnosti
SEPS zvýšila limity na pripojenie väčších fotovoltaických a veterných elektrární
Apple čoskoro uvedie lacnejší MacBook postavený na CPU pre iPhone


Diskusia:
                               
 

si bude niečo otvorene vŕtať v routeroch!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dlhodobo som bol spokojný s cenovou dostupnosťou a kompatibilitou Tp linku sOpenWRT, no v poslednej dobe to ide dole vodou, čím novšia HW verzia modelu, tým slabšie parametre RAM, FLASH, CPU.. A nacpat tam potom OpenWRT je nereálne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A pôvodný firmvér Ti tam nestačí? Možno je lepší ako celý "wrt".
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár