neprihlásený Nedeľa, 3. decembra 2023, dnes má meniny Oldrich
Sonda, ktorej vypustenie NASA v 2022 nestihla, má letieť v októbri

Značky: NASAvesmír

DSL.sk, 7.6.2023


Po zlyhaní v misii sondy Psyche, ktorú NASA nestihla pripraviť na minuloročný štart, uskutočnila NASA potrebné opatrenia a úspešne pokračuje v pláne na vypustenie sondy v októbri tohto roka.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Sonda Psyche má letieť k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid má priemer asi 210 kilometrov a podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a niklu. Asteroidy sú bežne buď z hornín alebo ľadu.

Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak má pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.

Vhodné okno pre štart minulý rok trvalo od 1. augusta do 11. októbra, NASA ale nestihla pripraviť a otestovať letový softvér a štart v minuloročnom okne zrušila.

Podľa zistení vyšetrovacej komisie k zlyhaniu prispeli rozličné faktory súvisiace s organizáciou práce po zmenách v súvislosti s pandémiou a napríklad práca z domu ale tiež nedostatok personálu, nedostatočná komunikácia a nedostatky v manažovaní misie.

NASA po nestihnutí štartu v minulom roku rozhodla o pokračovaní v misii so štartom v tomto roku, kedy vhodné okno pre štart začína v októbri. Let sondy kvôli neskoršiemu štartu a iným pozíciám na obežnej dráhe bude ale trvať výrazne dlhšie. Kým pri minuloročnom štarte by sonda priletela k asteroidu v roku 2026, pri štarte v októbri tohto roka priletí až v auguste 2029.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Windows 12 má byť údajne vydaný v júni 2024
Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX
Montane sa zatiaľ nepodarilo zakázať všetkým TikTok, zabránil tomu súd
V Česku zlepšili vnútorný príjem digitálneho rádia
Chyba v OpenZFS poškodzujúca dáta bola opravená, bola prítomná dlho
Orange kompletne vypne 3G sieť do troch mesiacov
Predaje PC začínajú rásť, už budúci rok má pomôcť AI a ARM
Aj Orange rozdáva zákazníkom predplatených kariet veľa dát, 25 GB
Hubblov vesmírny teleskop má opäť problémy s gyroskopmi
Vo Windows 11 pribudla nová podpora šetrenia spotreby a predĺženia výdrže na batériu


Diskusia:
                               
 

S tými faktormi to vyzerá na nie práve najoptimálnejšie použitie vyššej matematiky vyšetrovacou komisiou, nakoľko ja keď zrátam i štyri synonymá pre napiču riadenie a šesť inotajov pre napiču riadenie, tak i po zmiešaní s dôsledkami napiču riadenia, vychádza bežnou priekazne jeden faktor.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Súhlasím!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No ked omeskanie startu o rok znamena ze prileti o 3 roky neskor, mozno ze keby pockali dalsi, mozno by priletela o 4 roky skor.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Citujem z clanku "Podľa zistení vyšetrovacej komisie k zlyhaniu prispeli rozličné faktory súvisiace s organizáciou práce po zmenách v súvislosti s pandémiou a napríklad práca z domu ale tiež nedostatok personálu, nedostatočná komunikácia a nedostatky v manažovaní misie." --- cize typek na VO, co mal na starosti launch, bol pol dna na teamse away , potom si hodil busy/dnd a pritom cely cas hral hry..Az vecer si pozrel kalendar a zistil, ze mal vypustit raketu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár