neprihlásený Piatok, 2. mája 2025, dnes má meniny Žigmund
Oracle kritizuje IBM za útok na klony RHEL

Značky: LinuxRed HatOracleIBM

DSL.sk, 11.7.2023


Spoločnosť Oracle, ktorá tiež ponúka vlastný klon linuxovej distribúcie Red Hat Enterprise Linux, sa aktuálne oficiálne vyjadrila k júnovému kroku Red Hatu, ktorým zneprístupnil voľne dostupné zdrojové kódy svojej distribúcie.

Oracle vo svojom stanovisku označuje krok za krok IBM, vlastníka Red Hatu, a spoločnosť IBM kritizuje.

IBM podľa Oraclu týmto krokom priamo zaútočila na voľne dostupné klony RHEL, AlmaLinux a Rocky Linux.

"A možno to je skutočná odpoveď na otázku prečo: eliminovať konkurentov. Menej konkurentov znamená viac príležitostí na príjmy pre IBM," uvádza Oracle.

IBM a Oracle poskytyjú rozličné enterprise IT riešenia a sú na viacerých trhoch výraznými konkurentami. Oracle od roku 2006 ponúka vlastnú linuxovú distribúciu Oracle Linux, ktorá je tiež klonom RHEL. Podľa aktuálneho stanoviska spoločnosť vytvorila Oracle Linux ako distribúciu kompatibilnú s RHEL, keďže nechcela fragmentovať linuxovú komunitu.

Red Hat dlhodobo klony RHEL podporoval, situácia sa zmenila po odkúpení spoločnosťou IBM. Najskôr v roku 2020 ukončil Red Hat vývoj najpopulárnejšieho klonu CentOS v doterajšej podobe a aktuálne v druhej polovici júna spoločnosť zrušila doterajší verejný prístup k zdrojovým kódom distribúcie RHEL. Tým výrazne sťažila až znemožnila fungovanie populárnym klonom tejto distribúcie, pričom obhajoba tohto kroku bola pomerne kontroverzná a Red Hat v nej tvrdo kritizoval klony aj ich užívateľov.

Distribúcia RHEL rovnako ako iné linuxové distribúcie využíva linuxové jadro a množstvo iného open source softvéru s licenciou GPL, pri ktorej musí sprístupňovať zdrojové kódy uskutočnených zmien v tomto softvéri, softvéru postaveného na tomto softvéri a celkovo celej distribúcie.

V júni ale Red Hat prestal sprístupňovať zdrojové kódy RHEL voľne verejne a sprístupňuje ich už iba svojim zákazníkom a partnerom. Zároveň v podmienkach podľa informácií tvorcov klonov neumožňuje ďalej zverejňovať takto získané zdrojové kódy a tým ich ani používať pre tieto distribúcie.

AlmaLinux a Rocky Linux podľa svojich oznámení zatiaľ pokračujú a plánujú pokračovať, zdrojové kódy získavajú inými spôsobmi a aký to bude mať dopad na kvalitu týchto distribúcií a napríklad rýchlosť dostupnosti aktualizácií nie je jasné.

Oracle samozrejme tiež bude s distribúciou Oracle Linux, ktorá je často používaná enterprise zákazníkmi využívajúcimi ďalšie riešenia Oracle, pokračovať. Spoločnosť v oznámení neuvádza detaily ako bude vytvárať aktualizácie a nové verzie, v prípade verzie 9.2 bude kompatibilita Oracle Linux s RHEL podľa oznámenia na rovnakej úrovni ako doteraz.

V ďalších verziách môže byť podľa oznámenia ale väčšia šanca vzniku problémov s kompatibilitou. Ak bude takáto nekompatibilita ovplyvňovať zákazníkov alebo tvorcov softvéru, Oracle bude tieto problémy napravovať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

20% až 30% kódu Microsoftu generuje AI
Počas MS v hokeji budú v DVB-T stanice Joj v HD bezplatne
UPC v Česku spustilo 2 Gbps pripojenie
Veľkému operátorovi unikli dáta o SIM. Vymieňa ich, nemá ich ale dostatok
Vydaný Firefox 138, širšie sprístupnil podporu skupín kariet
Skupina Markízy opäť zaradila kľúčový zápas na Nova Sport 6, dostupný takmer výlučne na Voyo
Elektrina na Pyrenejskom polostrove obnovená po takmer 20 hodinách, príčina výpadku stále neznáma
Prvé satelity Amazonu pre službu satelitného pripojenia úspešne vypustené
ARM má 40 rokov, ARM čipov sa dodalo už viac ako 300 miliárd
Telekom opäť výrazne zdražuje paušál Bez záväzkov


Diskusia:
                               
 

Kurvy su to...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Mi tá kritika príde trochu zaujatá. Predsa z pohľadu linuxu je eliminovanie konkurentov priekazne etalónom nielen nefragmentovania, lež priekazne priam i defragmentovania linuxovej komunity.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

to hej, ale nie pod záštitou korporátu
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ak všetky tajné linuxové bunky v korporátoch priekazne poctivo pracovali na svojich úlohách, nebude to pod jeho záštitou, ale jeho prebraním.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ked Oracle kúpil Sun, ako vydrbal s Openoffice a MySQL? Karma je zdarma, Lary 🤠.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

toto iste mi presne napadlo
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Oracle vo svojom stanovisku označuje krok za krok IBM, vlastníka Red Hatu, a spoločnosť IBM kritizuje.

IBM podľa Oraclu týmto krokom priamo zaútočila na voľne dostupné klony RHEL, AlmaLinux a Rocky Linux.

To je vela krokov teda
Odpovedať Hodnotiť:
 

posledný odstavec :D

Finally, to IBM, here’s a big idea for you. You say that you don’t want to pay all those RHEL developers? Here’s how you can save money: just pull from us. Become a downstream distributor of Oracle Linux. We will happily take on the burden.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale jasne...We will happily take on the burden... najnebezpečnejší sú v korporátoch týpci, čo nosia obleky priekazne len na to, aby mohli zahlásiť "chlapi, teraz si vyhrnieme rukávy"
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nehovorím, že nie, ale IBM je teraz na ceste poškodiť to, čo RedHat dlho budoval.

Oracle to rado využije - a buď bude robiť svoju prácu kvalitne (v ktorom prípade je tvoj koment pravdivý ale nerelevantný) alebo to pokazí, kopnú sa do riti, a prídu o brutal príležitosť

business príležitosť je obrovská, konkurencia takmer žiadna...
preto si Oracle Linux dovolí takýto statement
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

heh, to som teda zvedavy ze od koho to akoze zdevelopuju, kedze doterajsi oracle vyvoj bolo len prefarbit redhat

a nie len linux, prefarbuju aj kvm co pouzivaju v oracle exadatach
a rovnako redhat openshift sa vola oracle cloud platform

doteraz 99,9% totozne produkty a tak som zvedavy co oracle za tie roky z usetrenych penazi vykuzli svoje a nemusi sa chvalit pracou z redhatu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, na vsetkom, co moze IBM a Oracle mat zisk(lebo akcionari), necha si za to platit... A vitaz bude asi len Microsoft, ktory odkupi free veci ale necha ich tak, pokial to nebude zneuzivane voci ich biznisu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ale chlapi čo to ma znamenať, veď takto predsa windows neporazíte.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár