neprihlásený Utorok, 3. decembra 2024, dnes má meniny Oldrich
AMD neplánuje na desktopoch používať hybridné CPU s odlišnými jadrami

Značky: AMDCPUPC

DSL.sk, 21.7.2023


Spoločnosť AMD neplánuje v prípade procesorov pre desktopy využívať podobný hybridný prístup s dvomi úplne odlišnými typmi jadier v jednom procesore ako Intel.

Vyplýva to z vyjadrení viceprezidenta spoločnosti Davida McAfeeho v rozhovore pre TechPowerUp.

Intel používa od svojej dvanástej generácie Core procesorov s kódovým označením Alder Lake uvedenej na konci roka 2021 v procesoroch pre notebooky aj desktopy hybridnú architektúru s dvomi typmi jadier súčasne, výkonnými tzv. P-jadrami a energeticky efektívnymi tzv. E-jadrami.

P-jadrá sú novými generáciami jadier aké Intel doteraz používal doteraz v Core procesoroch, E-jadrá sú novými generáciami jadier aké Intel používal v procesoroch v minulosti označovaných Atom. Tieto jadrá sa tak odlišujú nielen v spotrebe a výkone ale aj v podporovaných inštrukciách, počte podporovaných vlákien a výkone na takt.

McAfee poukazuje, že pri takomto prístupe s jadrami odlišujúcimi sa v podporovaných inštrukciách alebo výkone na takt je veľmi komplikované plánovať prideľovanie bežiacich procesov na správne jadrá.

McAfee jasne netvrdí, že AMD nikdy na desktopoch nepoužije takýto prístup. Podľa jeho informácií na desktopoch, ktoré nemajú výrazne obmedzenú spotrebu, nie sú ale dostatočné argumenty pre použitie efektívnych jadier. V notebookoch by bol takýto prístup podľa neho oveľa praktickejší.

AMD už má pri poslednej generácii Zen 4 k dispozícii aj menšie jadro Zen 4c, ktoré použila v nových serverových procesoroch Epyc s kódovým označením Bergamo predstavených v júni. AMD v týchto procesoroch nekombinuje Zen 4c a Zen 4, používa iba jadrá Zen 4c a to jej umožnilo zvýšiť počet jadier v jednom procesore na maximálne 128 jadier.

Zároveň medzi jadrami Zen 4c a Zen 4 nie sú evidentne až také veľké rozdiely ako medzi E a P-jadrami Intelu. V procesoroch so Zen 4c jadrami pripadá na jedno jadro menej L3 cache pamäte, Zen 4c jadro má ale rovnaké základné vlastnosti architektúry ako Zen 4 a podľa dostupných informácií zrejme podporuje rovnaké inštrukcie. AMD pri uvedení nezverejnila o novom jadre technické detaily a nie je jasné ako presne sa od jadra Zen 4 odlišuje.

Podľa aktuálnych vyjadrení McAfeeho spoločnosť zrejme neplánuje v procesoroch pre desktopy ale použiť ani jadro Zen 4c s menšími rozdielmi oproti Zen 4 ako E-jadro oproti P-jadru Intelu.

V predchádzajúcich mesiacoch sa už objavili neoficiálne informácie o príprave nových hybridných AMD procesorov pre PC používajúcich zároveň jadrá Zen 4 a Zen 4c, pričom AMD ich evidentne aj testovala. Podľa aktuálnych informácií AMD teda takéto procesory uvedie prípadne iba pre notebooky, či sa tak stane a kedy nie je zatiaľ známe.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Skylink preladil dôležité stanice
CEO Intelu bol donútený odstúpiť správnou radou
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým TV zákazníkom 42 staníc
Rast podielu Windows 11 sa zastavil
CEO Intelu odstúpil
mBank spustila podporu okamžitých platieb, zatiaľ ich iba prijíma
Sprístupnená testovacia verzia LibreOffice 25.2, začína ukončovať podporu Windows 7
Platené DVB-T zvýši od nového roka cenu
Oficiálne uvedený prvý WiFi router od OpenWrt
Raketa Falcon 9 dosiahla 400 úspešných štartov


Diskusia:
                               
 

AMD nie je neoptimalizovaná sra**a ako Intel s vysokou spotrebou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak preto AMD zaostava v benchmarkoch :P
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Ak si aktivuješ kupón v aplikácii, zvýšime ti prídel šalátu a hneď sa zlepší tvoj benchmark peristaltiky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslíš v tých kde má Intel 250W a AMD 50W? Tak to áno :D
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Budes svietit 6W LED ziarovkou, aby si zahral 3D strielacku na 300W grafike. Niekto si radsej posvieti 75W ziarovkou, aby sa zahral piskvorky alebo doom na integrovanej grafike. Ktory pripad ma viac rozumu podla teba?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

S podporou predaja schém vzdelávania projektovaním implikovania nevyhnutnosti nebooleanovskej metriky množstva rozumu sa nemusí každý stotožňovať. Niekde misionárov domorodci s rozumom rovno žerú. Tí trpezlivejší eventuálne venujú čas priekazne i tepelnej úprave.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Take su iba v tvojej tupej gebuli. Intel zerie viac a amd je na tom lepsie s efektivitou v zatazi radovo na urovni 20-30%. Nie v nasobkoch ako by chcela tvoja tupa hlava.

Zen4 s novou platformou sa okrem toho potyka s mnozstvom drobnych problemov. A idle spotreba (v ktorej je PC vacsinu casu) je u amd nasobne horsia nez u intelu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To bude tým, že Zen jadro je konštrukčne na úrovni e-core.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Absolutny nezmysel intel fanboya. Rovnako zle ako grcky amDD dementov.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Kto sme, aby sme spochybňovali stanoviská protimonopolných úradov, že konkurencia, ustrnulá na úrovni porovnávania si efektívnosti výkonu, predstavuje pre zákazníka priekazne želateľný prínos?!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Co si si ale neuvedomil je fundamentálne dizajnovo odlišné vnimanie témy:
- intel p-core je CISC,
- AMD je RISC, rovnako ako intel e-core,
z čoho vyplývajú výhody a nevýhody jednotlivých riešení.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie su, vsetko je CISC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nefandi si, AMD vyjebalo značnú časť inštrukcií pod zámienkou, že sa nepoužívajú tak často. Známy fakt, máš uvedené aj v AMD white papers, kde sú vylistované všetky podporované inštrukcie. Odporúčam prečítať a porovnať so špecifikáciou.
Tým pádom majú štíhlejšie jadro, optimalizované na najčastejšie bežiace inštrukcie.
Dôsledok je jednoduchšia výroba a menšia spotreba.
Čo vidíš aj v benchmarkoch a vo vykone/Watt.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nic z toho co si napisal nepopieram, vo vsetkom mas pravdu. Vseobecne zname veci. Napriek tomu to nema nic s vyssie napisanym. Naviril si kopu zbytocneho vzduchu a argumentacne si stale mimo.

NIC z toho co si napisal nemeni nic na fakte, ze e-cores ani amd nie su RISC. Napisal si kokotinu a tak to aj ostane. Fandis si zbytocne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gratulujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak myslienka to nieje zla no intel to klasicky doyebabral, mal ponuknut klasicke 8 jadro ktore bezi bezne na 4.5Ghz+ a k tomu 4/6jadro ktore bezi na 2.5Ghz no zachovat si rovnake instrukcie (co je kriticke - naco komplikovat uz tak komplikovane)

a nechat riadenie na urovni OS.

AMD sa cudujem, kludne mohli ponukat vykonne 8 jadro plus podtaktovane 4 jadro pre extremne setrenie energie do notebookov.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár