neprihlásený Streda, 6. decembra 2023, dnes má meniny Mikuláš
Android upozornenia na zemetrasenia pri ničivom tureckom zemetrasení zlyhali, tvrdí BBC

Značky: AndroidGoogle

DSL.sk, 27.7.2023


Systém upozorňovania na zemetrasenia od Google podporovaný v smartfónoch s operačným systémom Android pri prvom veľkom otrase pri februárovom ničivom zemetrasení v Turecku a Sýrii zrejme zlyhal, evidentne hromadne neupozornil na blížiaci sa prvý najsilnejší otras a je otázne koľko užívateľov vôbec upozornil.

Vyplýva to zo zistení britskej verejnoprávnej televízie BBC.

Google v Androide v minulosti v USA podporoval upozornenia na zemetrasenia na základe dát z existujujúcich sietí seizmometrov, následne ale vyvinul systém ktorý využíva akcelerometre v smartfónoch aj na detekciu zemetrasení a pomocou zbierania týchto dát dokáže detekovať a upozorňovať na zemetrasenia kdekoľvek.

V prvých krajinách spoločnosť funkčnosť spustila v roku 2021, v Turecku to bolo podľa BBC od júla 2021.

Pri tohtoročnom ničivom zemetrasení v Turecku a Sýrii prišlo k prvému a najsilnejšiemu otrasu 6. februára o 4:17 miestneho tureckého času.

Po tom, ako BBC v týždňoch po zemetrasení nezaznamenala žiadne informácie o upozorneniach na zemetrasenie v Androide, išla špecificky zisťovať či systém zafungoval do trojice tureckých miest. V Turecku dominuje Android, ktorý je podľa BBC na 80% smartfónov, aj s ohľadom na používané verzie tak zrejme malo upozornenia dostať veľké množstvo ľudí.

BBC zisťovala informácie o upozorneniach v troch mestách vzdialených od epicentra 70 km až 150 km, takéto upozornenia tak mohli prísť s predstihom. Problémom by nemala byť ani príliš skorá hodina, keď upozornenia využívajú aj intenzívne zvukové upozornenie a užívateľov by zrejme mali prebudiť.

BBC ale nedokázala nájsť v troch tureckých mestách ani jedného človeka, ktorý by dostal upozornenie na prvý najsilnejší otras. Televízia našla podľa svojich informácií iba malý počet ľudí, ktorí dostali upozornenie na druhý silný otras, ku ktorému prišlo v rovnaký deň 6. februára o 13:24 miestneho času. Ten bol o niečo slabší, podľa dostupných informácií trval kratšie a hoci akékoľvek upozornenie je samozrejme užitočné, výrazne užitočnejšie by zrejme vzhľadom na situáciu bolo upozornenie na prvý nečakaný otras.

Google pre BBC tvrdil, že systém poslal 6. februára upozornenia úspešne miliónom ľudí. Z informácií BBC nie je jasné, či Google špecificky tvrdil že systém určite zafungoval aj pri prvom najsilnejšom rannom otrase.

V každom prípade podľa televízie Google nedokázal ničím konkrétnym podložiť, že systém pri prvom otrase naozaj zafungoval. Na požiadavku na dáta potvrdzujúce, že ľudia dostali takúto notifikáciu, spoločnosť poskytla iba dokument s 13 príspevkami ľudí zo sociálnych sietí spomínajúcich upozornenie. BBC ich preverila a podľa televízie sa iba jeden týkal prvého otrasu. Jeho autor si vybavoval, že dostal zrejme upozornenie ešte na prvý otras, nebol si podľa televízie ale úplne istý.

Google tvrdil, že funkčnosť systému potvrdzovala aj spätná odozva v prieskumoch medzi užívateľmi. Odmietol ale tieto informácie poskytnúť.

Google zároveň na záver doplnil pre BBC stanovisko, v ktorom iba všeobecne vysvetľuje na čom závisí či užívatelia dostanú a všimnú si upozornenia na zemetrasenia. A ako faktory v ňom uvádza "špecifické charakteristiky zemetrasenia" a "dostupnosť internetovej konektivity".


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Windows 10 dostane predĺženú podporu
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým zákazníkom 52 staníc
Sci-fi seriál Foundation bude mať tretiu sériu
Mozilla znovu zarobila takmer 600 miliónov
O niekoľko rokov má veľká väčšina smartfónov podporovať 5G
NASA obnovila komunikáciu s Marsom, uskutočnila ďalší let s helikoptérou
Ceny smartfónov dosiahli maximum, majú začať klesať
Lacnejšia rozširujúca doska pre M.2 SSD pre Raspberry Pi 5
Trailery dvoch sci-fi seriálov podľa počítačových hier
O2 začne vypínať 3G sieť už v januári, oznámilo to až teraz


Diskusia:
                               
 

Kamarat co bol v turecku a zasiahlo ho zemetrasenie tak jemu upozornenie doslo aj pri prvom aj druhom tak je to divne teda
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Never say never.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1000km od epicentra dostali varovanie všetci, ale tí to nepotrebovali. Google sľuby.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Vo vyjadrení Google nie je ani náznakom priekazne spochybňované, či tam to ničivé zemetrasenie bolo.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tým so zapnutým adblockerom neprišlo nič.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Presne tak. Keby mali všetci kamarátov ako ty, mohlo 50-tisíc obetí priekazne ešte žiť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ono priekazne musi niekto najprv aj to upozornenie pustit.. a nie kazdy ma doma google tlacidlo "zemetrasenie tu tu a tu"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja som to bez hlbšieho rozmýšľania vypol pri prvotnom nastavovaní telefónu, rovnako ako ďalších 50 nezmyselných hlúpostí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebolo by naozaj lepsie zapnut sireny?
Odpovedať Hodnotiť:
 

BBC je zlo!!! BBC niči životy ľuďom!!! Dajte si do googla:

"Young teen Piper Perri destroyed by BBC!"

Prauda víde najavo!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

BBC znici kazdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

No keby si chodieval na multikultúrnu nudapláž, zistil by si že bbc je priekazne len mýtus. Držiteľ najväčšieho ding donga je aj tak beloch, trapás!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár