neprihlásený Štvrtok, 30. novembra 2023, dnes má meniny Andrej, Ondrej
Seagate už začala dodávať 30+ TB HAMR disky, masovejšie ich začne vyrábať ale až v 2024

Značky: SeagateHDDHAMR

DSL.sk, 28.7.2023


Spoločnosť Seagate v druhom štvrťroku už začala komerčne dodávať prvý disk druhej generácie technológie HAMR s výrazne vyššou kapacitou 30+ TB.

Spoločnosť to oznámila tento týždeň počas ohlasovania finančných výsledkov za druhý štvrťrok.

Seagate už v apríli oznámila dodávanie vzoriek tohto disku. V druhom štvrťroku zároveň začala disk dodávať ako súčasť úložných systémov Exos Corvault.

Aktuálne informácie Seagate ale naznačujú, že dostupnosť HAMR diskov bude zatiaľ obmedzená. Širšiu dostupnosť Corvault systémov s HAMR diskami spoločnosť avizuje až na koniec roka a zároveň zvýšenie objemu výroby HAMR diskov plánuje až na začiatku budúceho roka.

Kedy spoločnosť začne ponúkať HAMR disky samostatne nie je jasné.

Technológia záznamu HAMR, Heat-Assisted Magnetic Recording, umožňuje využiť magneticky stabilnejší materiál, v ktorom je možné uložiť jeden bit informácie na menšiu plochu ako u doterajších materiálov a dosiahnuť teda väčšiu kapacitu. Aby sa dali dáta do tohto stabilnejšieho materiálu uložiť, technológia HAMR zahrieva aktuálne miesto ukladania dočasne laserom.

Seagate uviedla prvý HAMR disk ešte v roku 2020, mal kapacitu 20 TB, iba vyrovnal najväčšiu dostupnú kapacitu pevných diskov a dodávaný bol ako súčasť úložných systémov Seagate Lyve. Disk mal výrazne obmedzenú dostupnosť a spoločnosť nakoniec disky HAMR technológie prvej generácie širšie vôbec neponúkala.

Pre prvý disk novej generácie HAMR spoločnosť avizuje kapacitu 30+ TB, v júni potvrdila že má ísť o 32 TB. Aktuálne tento týždeň ale stále uvádza kapacitu 30+ TB a nie je jasné, prečo neuvádza konkrétnu kapacitu a či napríklad vyrába rozličné verzie s rozličnými kapacitami.

Maximálna kapacita HDD pred uvedením 32 TB HAMR disku Seagate dosahovala 26 TB, takýto disk od Western Digital ale používa technológiu záznamu SMR s prekrývajúcimi sa stopami. Najväčšie disky s klasickou technológiou záznamu majú v súčasnosti kapacitu 22 TB.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Aj Orange rozdáva zákazníkom predplatených kariet veľa dát, 25 GB
Hubblov vesmírny teleskop má opäť problémy s gyroskopmi
Vo Windows 11 pribudla podpora predĺženia výdrže na batériu
Štátne aplikácie pre koronavírus na konci roka skončia
Dátové centrá Google sú napájané elektrinou z nového typu geotermálnej elektrárne
Skylink zrušil jednu stanicu, do internetovej TV pridáva nové stanice
Aj v prípade Antiku dosiahla Markíza v prípade nových zákazníkov svoje požiadavky
Amazon si vyvinul nový ARM procesor a akcelerátor AI
Telekom má pre predplatené karty 100 GB balíček za 4 eurá
Projekt tabletov pre seniorov má ďalší problém, štát zverejnil ich osobné údaje


Diskusia:
                               
 

Pre mňa sú masovejšie šnicle z krkovičky.
A koľko to má takýto kolos platní? To asi nič moc a teda asi bude veľký problém teplo, hlučnosť, hmotnosť takýchto diskov a tým aj nižšia spoľahlivosť.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

maximálne priekazne desať platní
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo mám disky, tak len 2,5" a 1 - platňové...
Stačí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stačí je v konzumnej spoločnosti priekazne najťažším hriechom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Len či je to aj priekazne rovnako spoľahlivé ako stávajúce, klasické disky. By ma zaujímal MTBF a či je to verný údaj keďže doterajšie hamre nie sú na trhu dostatočne dlho aby sa to považovalo za fakt. A všeobecne aj na aspoň 10 rokov životnosti pri always on & spin by mohli zapracovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem či dnes niekto stojí o životnosť 10 rokov. A vyrába sa to veľmi kazivo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre nasadenie v kritických systémoch je využívanie over provisioningu priekazne určujúca predvídateľnosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem o tom ze by nejaký disk mal 10 rokov MTBF.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naveť, preto by mohli zapracovať na takejto technológií, miesto hamr. Alebo aj popri tom. Viem viem, veľa by som chcel, ale tak určite by to uvítali jak datacentrá tak aj bežná verejnosť. Obzvlášť ak to bude mať tak extrémne kapacity. No ale stále, ak by hamr vykazoval kazivosť dier v datach po priekazne 3 rokoch? To potom sorry ale auf wiedersehen. Imo budú proste musieť cenovku poriadne obhájiť bo lacné to evidentne nebude. Tipujem MSRP od 500 dolári/euri za 30TB kus. 40TB bude priekazne drahší 750 až nerozumných devjetset.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár