neprihlásený Utorok, 18. júna 2024, dnes má meniny Vratislav
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 zlepšil kvalitu, ale spomalil

Značky: AV1

DSL.sk, 31.8.2023


Tvorcovia známeho enkódera videa SVT-AV1 do kompresného štandardu AV1 minulý týždeň vydali novú verziu 1.7.0, ktorá tentokrát priniesla nezanedbateľné zlepšenie pomeru kvality a bitratu. Zároveň oproti predchádzajúcej verzii ale prišlo k spomaleniu.

K zlepšeniu kvality prišlo v štandardnom základnom režime, ktorý sa používa na vytváranie kvalitnejších videí na dlhodobejšie použitie. Druhý základný režim sa používa napríklad na enkódovanie videa v reálnom čase napríklad pri videohovoroch.

Predchádzajúca verzia 1.6.0 z druhej polovice júna veľmi výrazne zrýchlila enkódovanie, najviac pri nižších pomalších presetoch. Zlepšila tiež pomer kvality a bitratu, ale iba u troch najrýchlejších presetov. SVT-AV1 podporuje presety 0 až 13, nižšie úrovne sú pomalšie a vytvárajú videá s lepším pomerom kvality a bitratu.

Aktuálna verzia 1.7.0 nezanedbateľne zlepšila pomer kvality a bitratu u presetov 0 až 10. Pri metrike PSNR je v novej verzii rovnaká kvalita dosahovaná pri bitrate a teda veľkosti videa menšej o 1% až 4.5%, pričom pri presetoch 2 až 8 je zlepšenia minimálne približne 2%.

Tvorcovia tiež zmenili nastavenia presetov a vo výsledku prišlo pri rovnakom presete pri presetoch 1 až 8 k spomaleniu enkódovania o 5% až 28%, najviac u presetov 3 až 7. Podľa oznámenia vďaka zlepšeniu kvality je ale v novej verzii 1.7.0 pri presetoch 2 až 6 dosahovaná podobná kvalita ako pri o jednu úroveň nižšom presete vo verzii 1.6.0, pričom presety 2 až 6 vo verzii 1.7.0 sú o 25% až 50% rýchlejšie ako o jednu úroveň nižší preset vo verzii 1.6.0.

Celkovo tak prišlo v novej verzii 1.7.0 napriek spomaleniu rovnakých presetov aj k zlepšeniu pomeru kvality a rýchlosti.

AV1 je kompresný formát videa AV1, ktorý bol dokončený v prvej polovici roka 2018 a za ktorým stoja mnohé popredné IT spoločnosti združené v organizácii AOMedia. Na rozdiel od H.265 / HEVC je otvorený a voľne použiteľný a zároveň pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy. Podľa dostupných testov má aj o niečo lepší kompresný pomer ako H.265.

Problémom AV1 bolo v začiatkoch pomerne pomalé enkódovanie oficiálneho referenčného enkódera libaom od AOMedia, postupne ale pribúdali ďalšie enkódery a enkódery sa samozrejme tiež postupne zlepšovali. Enkóder SVT-AV1, ktorý je tiež open source, vyvinul Intel v spolupráci s Netflixom a v súčasnosti jeho vývoj už zastrešuje AOMedia. Enkóder dokáže efektívne využívať mnohojadrové procesory a je zrejme pomerne často preferovaným softvérovým enkóderom AV1.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu


Diskusia:
                               
 

Kvalita na úrovni VHS alebo bodaj S-video?
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

proste debil, ktoreho prispevok do diskusie ma nieze zaporny prinos, ale nacisto imaginarny prinos
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Píšeš o sebe? Radšej furt neurážaj kohosi. Niekto sa občas pokúsi aj o ftip a Ty si len nejaký nevybuvaný dosť často.
Video má určitú kvalitu, ako je zaznamenané. A každý jeden tzv. kóder, dekóder ju len zhorší.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

toto nie je pravda svt-av1 ma loop filtre (aj v hevc avc sa daju pozapinat v svt av1 su zapnute default) ktore dokazu odstranit predchodzie artefakty napr z kompresie. Ano objektivne sa stratila informacia ale subjektivne vyzera video cistejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

wav a kto tam tie "artefakty" privyrobil?
Subjektívne bude mať video iné muchy, však?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čomu hovoríš "loop filtre"? Ako "vie" nejaký filter či tam nejaká drobocina v obraze má alebo nemá byť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hodnotiť diskusný prínos je možné objektívne len pri znalosti výsledku, čo diskusiu priekazne transponuje na prejav časovo retrográdneho dedičného hriechu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Hehe, a s ai generovaným priekazne poľským dabingom automatycznym, imho by to bolo geniálne!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak existuje hw konkurencia kde je vystup aj 2x horsi, tak sa nepresadi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dik za info sledoval som to a skusal skoro kazdu verziu dokonca aj 1.6 s verziou SSIM teda tune=2 a tato ma uz minula hned odskusam
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otestoval som 1.7.0. Je to tak ako proklamujú. Pri presete=3 je oproti predchádzajúcej verzii kvalita ako pri starom presete=2 a čas enkódovania o niečo dlhší. Pre rovnaku kvalitu treba ísť z o starého presetu=3 na nový preset=4. V globale sa pre rovnakú kvalitu rýchlosť zlepšila. Celkom dobrá práca vývojarov.
Stále ostáva problémom pre AV1 enkodery obraz so zrnom a vysoká kvalita pri vysokom bitrate. Kvalitu Full HD videa zakódovaného pri 12-15 Mb/s s kodekom AVC(X264), čo sú bežné kvalitné Bluray Ripy, nedosiahnete ani keď tam dáte 20 Mb/s.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár