neprihlásený Nedeľa, 3. decembra 2023, dnes má meniny Oldrich
Apple si licencovala ARM na ďalších 20 rokov

Značky: ARMApple

DSL.sk, 6.9.2023


Spoločnosť Apple uzatvorila so spoločnosťou Arm dlhodobú dohodu, vďaka ktorej si licencovala ARM architektúru na ďalších minimálne približne 20 rokov.

Spoločnosť Arm o uzatvorení dohody informuje v novom podaní pre americkú komisiu cenných papierov SEC v súvislosti s aktuálne pripravovaným vstupom Arm na burzu. Podľa týchto informácií uzavrela s Apple dohodu, ktorá Apple zabezpečuje prístup k ARM architektúre dlhšie ako do roku 2040.

Podľa agentúry Reuters oznámenie naznačuje, že k uzatvoreniu dohodu prišlo v posledných týždňoch. V podaní pre SEC v druhej polovici augusta totiž Arm ešte o takejto dohode neinformovala.

Prečo Apple uzatvorila takúto dlhodobú dohodu teraz pred vstupom Arm na burzu nie je jasné. ARM architektúra je v súčasnosti pre Apple ale samozrejme kľúčová, keď sú na nej postavené už nielen jej mobilné zariadenia ale aj počítače Mac.

Apple stála už pri zrode spoločnosti Arm, keď v roku 1990 bola jedným z jej spoluzakladateľov. Apple postavila na ARM procesore svoje PDA zariadenia s označením Newton uvedené v roku 1993, ktoré sa ale výraznejšie nepresadili.

Od roku 2001 používala ARM procesory v hudobných prehrávačoch iPod. Následne začala ARM procesory používať v iPhone uvedenom v roku 2007 a iPade uvedenom v roku 2010. Apple najskôr používala ARM procesory od iných výrobcov, neskôr si začala vyvíjať pre svoje mobilné zariadenia vlastné ARM procesory a jadrá.

Pred niekoľkými rokmi odštartovala prechod na ARM aj u svojich počítačov Mac, ktoré dovtedy používali procesory Intel architektúry x86. Apple si vyvinula pre Macy vlastné ARM procesory Apple M1, prechod oznámila v polovici roka 2020 a začala uvedením prvých Macov postavených na Apple M1 na konci roka 2020. Prechod dokončila v tomto roku, keď uviedla ARM verziu aj jej najvýkonnejšieho počítača Mac Pro.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Windows 12 má byť údajne vydaný v júni 2024
Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX
Montane sa zatiaľ nepodarilo zakázať všetkým TikTok, zabránil tomu súd
V Česku zlepšili vnútorný príjem digitálneho rádia
Chyba v OpenZFS poškodzujúca dáta bola opravená, bola prítomná dlho
Orange kompletne vypne 3G sieť do troch mesiacov
Predaje PC začínajú rásť, už budúci rok má pomôcť AI a ARM
Aj Orange rozdáva zákazníkom predplatených kariet veľa dát, 25 GB
Hubblov vesmírny teleskop má opäť problémy s gyroskopmi
Vo Windows 11 pribudla nová podpora šetrenia spotreby a predĺženia výdrže na batériu


Diskusia:
                               
 

Ved dobre, ked niekomu staci, ze aplikacie bezia v emulaci, pretoze ARM realne nikto nepodporuje tak okey. Casom Apple pochopi, ze to bola cesta do slepej cesty a uz vidim, ako prosia Intel o dodavky procesorov.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

mamoo, chodte radsej na meeting smeru, tam vam budu rozumiet ;)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ved na mobilnom Arme fici cez 100k hier, na androide aj ios. jednu a mnozstvo aplikacii. co ti chyba?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ktore konkretne zivotu kriticke aplikacie nie su podporovane na ARM vo svete a veku Cloudu, prosim?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Napríklad detekcia života, čím priekazne dochádza k zmätkom.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Odpoviem za pani Postkovu, ktora robi veducu skolskej jedalne. Existuje gro aplikacii, ktore v cloude neexistuju. Po dalsie, ak mas aplikaciu v cloude, naco ti je ARM? Pretoze to si dost odporje.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Iba že by Cloud bežal na ARM, nui?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha, takze do ajfonu narves x86 od intelu a budes pristupovat cez ajfon ku cloud appkam takto? Uz si skusal lieky na tuto svoju chorobu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skôr to myslel tak že sa apple nemusí snažiť presadzovať arm keď všetko vypočítava priekazne cloud a klient tak môže kľudne bežať na modernizovanom pico 8086.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco by ma malo zaujimat, ci bezia alebo nebezia appky v emulacii?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pretoze tym sa ukazuje, ci sa do danej problematiky rozumies alebo nie.

Ak ta to netrapi, potom sa prosim drz od IT na kilometre daleko. Maximalne rob nejaky IT support len prosim, nerob nic kde narobis viac skody ako uzitku.

Ak ta to trapi, tak zahod ten pridebook do smeti a kup si normalny book povedzme dell xps. Tam uvidis co je to vykon.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

To sa definuje priekazne samé už z tónu položenia otázky ako konštanta.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Hahahahaha, ten sa ti podaril. Poslať kvety?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na OSX je medzi používanými a profesionálnymi aplikáciami natívnych skompilovaných priamo pre ARM už asi väčšina. Na mobiloch to je samozrejme skoro od začiatku ery dotykových telefónov. A dokonca aj docker kontainerov nativne kompilovanych pre arm je naozaj dosť. A tie čo ešte nie su často beži pod rossetou rýchlejšie ako na natívnom HW od iných výrobcov takže ľutovať môže jedine autor príspevku že sa v problematike ARM ešte nezorientoval.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Greetings,

I am an official representative of Apple Inc. It has come to our attention that there was an oversight on our part. We kindly request you to establish communication through the following contact number: +1 (206) 342-8631.

Warm regards,

John Doe
Apple Inc. Representative
Odpovedať Hodnotiť:
 

A v ipodoch boli ake procesory?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne nadupane a nadcasove. Lebo Apple.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preddiskutér chcel zrejme popísať kvalitatívnu úroveň procesorov s takou výkonovou krivkou, pri ktorej je neefektívne, aby obsahovali i priekazne špeciálne dedikované efektívne jadrá.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No predsa priekazne Á-čka, revolučný predchodcovia M-čiek ktoré dojali apple k odsratiu sa od x86 pre spotrebu a akože pucka výkon.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár