neprihlásený Sobota, 15. júna 2024, dnes má meniny Vít
Vydaný nový operačný systém pre routery OpenWrt 23.05

Značky: OpenWrtrouteryWi-Fi

DSL.sk, 13.10.2023


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt aktuálne oznámili vydanie novej verzie OpenWrt 23.05.

Nová hlavná verzia neobsahuje veľa veľkých noviniek, tvorcovia vyzdvihujú najmä pridanie podpory nových zariadení, zlepšenie podpory niektorých existujúcich zariadení a niektoré technické zmeny.

Samozrejme bol ale aktualizovaný na nové verzie rozličný zahrnutý softvér a nová verzia je postavená na linuxovom LTS jadre 5.15 oproti jadru 5.10 v OpenWrt 22.03.

Pribudla podpora balíčkov softvéru v programovacom jazyku Rust a hneď aj viacero balíčkov v Ruste.

Nová verzia oproti OpenWrt 22.03 pridala podporu viac ako 200 zariadení a podporuje celkovo viac ako 1790 zariadení. Okrem iného bola pridaná podpora viacerých zariadení s 2.5-gigabitovým Ethernetom a pribudli aj nové platformy ipq807x pre zariadenia s WiFi 6 SoC Qualcomm IPQ807x a sifiveu pre RISC-V dosky od spoločnosti SiFive.

Veľkou zmenou vo verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. Vo verzii 22.03 na DSA prešli viaceré zariadenia na ďalších platformách a v novej verzii 23.05 zariadenia na ďalšej platforme ipq40xx.

Na AVM FRITZ!Box 7530 pribudla podpora VDSL a zlepšené boli DSL štatistiky prístupné cez ubus a LuCI, u niektorých zariadení pribudla podpora pre WiFi 6E.

Na routeroch so SoC MT7621 sa dvojnásobne zvýšil výkon routovania vďaka použitiu druhej linky na prepojenie CPU a WAN. Kým pri predchádzajúcej verzii sa dáta dali medzi CPU a WAN a LAN spolu prenášať maximálnou rýchlosťou 1 Gbps v každom smere, pri využití druhej linky je takáto rýchlosť k dispozícii v každom smere samostatne pre WAN a pre LAN.

OpenWrt 23.05 zmenila štandardnú SSL knižnicu z wolfssl na mbedtls. Dôvodom je podľa oznámenia vývojárov skutočnosť, že mbedtls poskytuje dlhú bezpečnostnú LTS podporu bez zmeny rozhrania ABI. wolfssl poskytuje stabilné ABI iba pre malú časť funkcií a po aktualizácii je potrebné prekompilovať softvéry používajúce túto knižnicu.

Táto zmena je ale pomerne kontroverzná, keď prináša aj jednu podstatnú nevýhodu. Podľa oznámenia totiž použitá verzia mbedtls 2.28 nepodporuje najnovšiu verziu protokolu TLS 1.3, ktorá výrazne zvýšila bezpečnosť.

Inštalačné obrazy novej verzie OpenWrt 23.05 je možné sťahovať z downloads.openwrt.org. Na verziu 23.05 je podporovaný upgrade z verzie 22.03 ale nie z predchádzajúcich verzií.

Užívatelia by si mali prečítať oznámenie o vydaní novej verzie, keď v prípade niektorých zariadení nie sú podporované niektoré funkcie a u ďalších je pri upgrade potrebné uskutočniť niektoré kroky navyše. Celkovo minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.

Predchádzajúca verzia 22.03 je po vydaní verzie 23.05 naďalej podporovaná, podpora verzie 21.02 bola ukončená v máji.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp


Diskusia:
                               
 

pockam este na dalsi bugfix riliis a nahodim to!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

I open source komunita sa možno raz vytrhne z okov korporátneho vendor lock-in poskytovania podpory a začne podľa špecifických potrieb ponúkať viac druhov, z ktorých budú zákazníci priekazne radikálne benefitovať.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ak by sme chceli byť pregnantný, tak nezanedbateľne benefitovať, prípadne masovo benefitovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte nominatív plurálu a si dokonalý.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno aj nie, ten totiž k tomu tiež patrí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Štvrtý odstavec odzadu jasne hovorí, že sa na to máme priekazne vyiebať! Takže?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asus AX53 je jeden z lacnych routrov co ma MT7621 a teda s tymto fw sa mu zapina schopnost preroutovat 1gbit na wan aj lan
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár