neprihlásený Nedeľa, 25. februára 2024, dnes má meniny Frederik, Frederika
OpenZFS konečne dostáva podporu pridania ďalších diskov do RAID-Z

Značky: súborové systémyRAID

DSL.sk, 9.11.2023


Vývojári open source implementácia súborového systému ZFS, OpenZFS, konečne do aktuálnej vývojovej verzie pridali podporu zväčšenia redundantných RAID polí typu RAID-Z o ďalšie disky.

Podľa vývojárov bude funkčnosť ale súčasťou až verzie OpenZFS 2.3, ktorá by mala byť vydaná až o rok.

Úspešné implementovanie funkčnosti bolo oznámené už v polovici roka 2021 na FreeBSD Developer Summit a následne na začiatku minulého roka bol avizovaný zámer funkčnosť integrovať do tretieho štvrťroku minulého roka.

ZFS je pokročilým copy-on-write súborovým systémom s podporou pre snapshoty, kontrolné sumy zabezpečujúce integritu dát, kompresiu, deduplikáciu, synchronizáciu a ďalšie pokročilé funkcie vrátane integrovaných funkcií správcu zväzkov s podporou redundancie a využívanie viacerých diskov v podobe rozličných RAID režimov.

ZFS vznikol v Sune a v súčasnosti ho vlastní Oracle, OpenZFS je jeho open source implementáciou využívanou v Linuxe aj FreeBSD.

Jednou z doteraz chýbajúcich funkcií OpenZFS oproti napríklad softvérovému linuxovému RAID-u je možnosť rozširovania existujúcich redundantných RAID polí typu RAID-Z o ďalšie disky.

Vývojári teraz takúto funkčnosť doplnili, podľa skorších informácií by mala byť podporovaná pre všetky tri typy redundantných RAID-Z polí, RAID-Z1, RAID-Z2 a RAID-Z3. Funkčnosť sa ale oproti linuxovému RAID-u odlišuje, pre existujúce dáta sa pri presúvaní dát po pridaní disku neprepočítava parita a dáta zostávajú uložené s doterajším pomerom množstva dát a paritných dát. S lepším pomerom zodpovedajúcim novému počtu diskov v poli sa ukladajú až nové dáta.

Funkčnosť neumožňuje pridávanie viacerých diskov naraz a na základe skorších informácií zrejme ani zmenu RAID režimu alebo odobratie diskov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Inteligentný prsteň od Samsungu má prísť v júli, údajne čoskoro ho má uviesť aj Apple
SpaceX chce tento rok uskutočniť minimálne 9 štartov Starship
Na Mesiaci pristála prvá misia súkromnej spoločnosti
Počet elektronických podaní cez Slovensko.sk sa výrazne zvýšil, rozhodnutí ale znížil
Hodnota Nvidie sa priblížila dvom biliónom
Do Windows 11 pridaná podpora WiFi 7
AI čipy Microsoftu bude vyrábať Intel
Apple iMessage nasadzuje šifrovanie odolné kvantovým počítačom
Orange dokončil vypnutie 3G siete
Microsoft začína Windows 11 automaticky upgradovať na poslednú verziu


Diskusia:
                               
 

V rámci náboženského rešpektu je eminentné na poliach s takýmto súborovým systémom neukladať údaje kresťanov, nakoľko uvaľovať za ich zdrojovej spoluúčasti na nové disky bremä dedičného hriechu cez dopočítavanie z parity je v priamej kontradikcii priekazne blahoslavenej cesty životom.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Teda sme už na konci s rejdama! Po Z už nie je nič dalšie!
Od 0 po Z...to som toho teda poriadne veľa prespal, kua!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Čo priekazne povieš potom keď sa dozvíš že dzeci co vidíš vonka pobehovať sú generáciou z?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

A neni to ta generacia Z plna LGBTI? Ti sa moc nenamnozia, lebo percento oplodneni z lizania a analneho styku sa blizi preukazatelne k nule.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nemaj strach, ancikrist skupinka davos, ktorá sa prezentuje a naivne verí že sú za bohov ľudstva, to má dávno poriešené, inak by si nebol svedkom priekazne všetkých udalostí ktoré ku gen. z viedli a naďalej vedú k porazeniu ľudstva a rodiny z rôznych frontov, ono by sa to stalo skôr či neskôr. Ak si nepočul o syntetických ľuďoch, nájdi si na webe ectolife, artificial uterus, supersoldiers cloning, alebo film ostrov the island, všetko je reálne a patentované od najneskôr r.1950, kde už pred druhou svetovou nemecký vedci úspešne klonovali zvieratá. Nehovoriac o tom že mengele odobral a zmrazil hitlerové semä po tom ako úspešne umelo oplodnil ženské zmrazovaním spermií. Kto je angela merkelová?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár