neprihlásený Štvrtok, 18. júla 2024, dnes má meniny Kamila
Qualcomm zrušil dohodu o podpore satelitnej komunikácie v smartfónoch s jeho CPU

Značky: smartfónysatelityAndroidQualcomm

DSL.sk, 10.11.2023


Android smartfóny postavené na mobilnej platforme od Qualcommu, najväčšieho výrobcu CPU pre najvyššie triedy smartfónov, nakoniec nebudú podporovať satelitnú komunikáciu cez sieť Iridium.

Spoločnosť totiž zrušila dohodu so spoločnosťou Iridium o takejto spolupráci, oznámila aktuálne spoločnosť Iridium.

Dohoda bola oznámená len v januári tohto roka, Qualcomm modemy mali podporovať doterajšiu satelitnú sieť Iridium, komunikovať s ňou v L pásme a zatiaľ podporovať obojstrannú textovú komunikáciu, na komunikáciu SMS správami ale tiež inými aplikáciami pre komunikáciu textovými správami.

Technológia mala byť k dispozícii už pre smartfóny s procesorom Snapdragon 8 Gen 2 a podľa aktuálneho oznámenia Iridium bola už vyvinutá a úspešne demonštrovaná. Výrobcovia smartfónov ale o ňu neprejavili záujem a nepoužili ju v ich zariadeniach a Qualcomm tak na začiatku tohto mesiaca spoluprácu zrušil a túto komunikáciu podporovať nebude.

V poslednej dobe bolo oznámených alebo spustených viacero technológií a projektov, ktoré majú umožniť smartfónom komunikovať aj cez satelity. Ako prvá s takouto komunikáciou prišla Apple v minuloročnej generácii iPhone 14, využíva satelitnú sieť Globalstar a umožňuje len veľmi obmedzené použitie, posielanie správ na tiesňové linky v núdzových situáciách a aktualizovanie polohy cez aplikáciu Find My.

Qualcomm plánoval tiež podporovať existujúcu satelitnú sieť Iridium, ďalšie projekty ale počítajú s inými technológiami. Ďalší dvaja významní výrobcovia modemov pre smartfóny MediaTek a Samsung oznámili plány podporovať vo svojich modemoch satelitnú komunikáciu vo forme 5G NTN, Non-Terrestrial Networks, a MediaTek už v prvom čipsete podporuje 5G IoT-NTN.

Ďalšie projekty pripravujú poskytovanie mobilných sietí doterajších štandardov pre pozemné mobilné siete zo satelitov, ktoré umožnia komunikovať cez satelity aj bežným doterajším smartfónom na povrchu Zeme.

Takúto podporu pripravuje Starlink od SpaceX s konšteláciou s tisíckami satelitov, ktorý má podporovať vytváranie 4G LTE sietí z vesmíru. Podľa posledných informácií plánuje službu v podobe textových správ spustiť v budúcom roku, následne volania, dáta a tiež podporu pre IoT zariadenia v roku 2025.

Startup AST SpaceMobile úspešne už tento rok otestoval pripojenie štandardného smartfónu na 4G aj 5G sieť poskytovanú z jej veľkého testovacieho satelitu BlueWalker 3 s anténou s plochou 64 metrov štvorcových. V prvom štvrťroku budúceho roka plánuje vypustiť už prvých päť komerčných satelitov, pričom celkovo má plánovať viac ako sto satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút
Ďalšie búrky spôsobili výpadky elektriny pre desiatky tisíc ľudí
Ponuka vysokokapacitných SSD pre PC sa rozširuje, pribudol ďalší 8 TB model
FFmpeg už podporuje hardvérové dekódovanie H.266
Packeta ide na Slovensku stavať až 1000 ďalších balíkoboxov
Apple sprístupnila verejné beta verzie iOS 18 a macOS 15


Diskusia:
                               
 

Vidim v tomto neuspechu aj mozny uspech pre Slovensko. Vypustime vlastny satelit, narodny satelit, ktory umozni satelitnu komunikaciu iba pre slovakov. Cipy sa mozu vyrabat ako pridruzena vyroba v JZD Ostrovany.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

GPS 49.064248/21.108990
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nerobme z krajiny montovňu! Keď bude namiesto výroby chipov za každým outdoorovým špecialistom mimo signálu behať osobný asistent s káblom, čo má na konci wifi router pre VoWiFi, vytvorí sa množstvo pracovných miest s priekazne obrovskou pridanou hodnotou vo sfére služieb cestovného ruchu, čo vychádza pri využití dotácií EU ako finančne nepomerne výhodnejší strategický biznis model.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

JRD, chlape! JRD!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Farma, už dávno jedine Farma!
Odpovedať Hodnotiť:
 

narodny satelit s narodnym menu na palube
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nielenže môžu, oni sa aj vyrábali. Keď Tesla ešte začínala v Československu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na komunikáciu s ufónmi...furt iba smerom dole, kua!!!
Najznámejší mimozemšťan už zomrel! /M. Jackson to bol/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prdlajs. Všetku dôkazy o mŕtvych mimozemšťanoch boli vedeckou obcou jasne a nevyvrátiteľne označené ako konšpiračné teórie, takže mimozemšťania priekazne nezomierajú.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A čo tá prc hlava z alzy? Či to je hoax z konšpiračných webov? Je to zelené? Je! Zneje to jak liberálny narkoman pred pôrodom análnej sondy? Tak! Čiže? Ufónci pžeci existujú. Žijí ale v podzjemí, nikoliv tam nahože, jó?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

By bolo v priekazne fantastickej riti ak by stroskotaný pĺťkar uprostred atlantiku zistil že žiadny vesmírno satelitný príjem jeho mobil za dva šunty nikdy mať nebudé. Tento článok zrejme zachránil milióny životú ročne, a to o eko. migrantoch vôbec nie je reč, aby bylo jasno.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár