neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Chyba v OpenZFS poškodzujúca dáta bola opravená, bola prítomná dlho

Značky: súborové systémy

DSL.sk, 1.12.2023


Chyba v súborovom systéme OpenZFS, ktorá môže poškodiť dáta, bola podľa vývojárov aktuálne už definitívne opravená. Podľa informácií vývojárov bola zrejme prítomná v OpenZFS ale veľmi dlho.

OpenZFS je open source implementáciou pokročilého súborového systému ZFS, ktorá sa využíva v Linuxe aj FreeBSD. Ako sme informovali v predchádzajúcich článkoch, v novej verzii z októbra OpenZFS 2.2 sa prejavuje chyba, ktorá môže poškodzovať dáta. Podľa pôvodných informácií užívatelia zaznamenávali najmä nahradenie dát v poškodených súboroch nulami.

Vývojári najskôr avizovali, že chyba sa nachádza vo veľkej funkčnej novinke v OpenZFS 2.2, klonovaní blokov. Vydali tak verziu 2.2.1, ktorá mala podporu klonovania blokov vypnutú a chyba tak nemala byť prítomná.

Nakoniec mal problém inú technickú príčinu. Podľa vysvetlenia vývojárov sa chyba nachádzala v podpore funkčnosti SEEK_HOLE a SEEK_DATA vo funkcii lseek, ktorá umožňuje detekovať a preskakovať v súboroch diery. Pred použitím tejto funkčnosti je na ZFS potrebné najskôr uložiť prípadné neuložené zmeny v súbore, podľa vývojárov ale kontrola či prišlo k zmene nebola plne funkčná, po krátky čas sa tak mohlo pracovať s neaktuálnou podobou súboru a mohlo tak prísť k tomuto problému.

Problém sa prejavoval veľmi zriedka, k častejšiemu výskytu podľa vývojárov prišlo s novou verziou príkazu cp z coreutils verzie 9.0+.

Vývojári aktuálne vydali opravené verzie pre obe aktuálne podporované verzie OpenZFS 2.2.2 a 2.1.14. Vo vysvetlení úplne jasne neuvádzajú, ktoré všetky verzie mali tento problém, zrejme to bolo ale už od verzie 0.6.2 z roku 2013. Podpora SEEK_HOLE a SEEK_DATA bola podľa vývojárov totiž pridaná v tejto verzii a problém bol podľa popisu zrejme prítomný už od pridania tejto funkčnosti.

Detekovať existujúce poškodenie dát, ku ktorému prišlo kvôli tejto chybe, nie je podľa vývojárov možné jednoduchých spôsobom. V prípade obyčajného kopírovania súborov pomocou cp sa v prípade prejavenia tohto problému v kópii najčastejšie nachádzajú úseky núl, aj takéto možné poškodenie sa dá samozrejme detekovať iba v súboroch kde sa takéto úseky núl nemajú nachádzať. Či cp mohol poškodzovať dáta aj inak nie je jasné, pri inej práci so súbormi ako kopírovaní pomocou cp sa problém mohol ale prejaviť aj inak.

Vývojári tak ako najlepší spôsob ako detekovať poškodenie dát v prípade, že užívateľ má určite dobrú kópiu súborov alebo kontrolné hash sumy z dobrých súborov, odporúčajú porovnanie s týmito dátami. Akékoľvek iné spôsoby podľa vývojárov budú heuristikou s falošnými pozitívnymi a negatívnymi detekciami.

Vývojári samozrejme všetkým užívateľom OpenZFS odporúčajú upgradovať OpenZFS na nové opravené verzie 2.2.2 alebo 2.1.14.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

pouzivate to niekto v produkcii? akoze ma to pekne vychytavky, ale radsej by som volil ext4 alebo xfs s LVM ako nieco co je developovane po veceroch nejakymi nadsencami.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

kazdy velky hrac postupne prechadza na to "po veceroch developovane nadsencami". Je to jedina funkcna cesta bohuzial, silnejsia ako akykolvek business model. Ja aktualne idem nasadit bcachefs zatial v mirror a ked dokoncia rebalance tak namiesto raid5
Odpovedať Hodnotiť:
 

drzim palce a zelam restornutelne zalohy
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Technomancerovi by gilda priekazne odobrala aj ten malý magnetický šróbovák, keby sa na verejnosti tak sproste vyjadroval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme, zfs pouzivam uz na roznych serveroch roky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ZFS alebo OpenZFS? ZFS som mal na solarisoch aj ja.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak odteraz, ak bude chcet mat nekdo odo mna, na jeho pc, /ntbku, aj nejaké prográmky predinštalované, nedej-Alláh AutoCAD, ArchiCAD, abo CorelDraw, abo SolidWorks, atd atd..

- tak má smůlu, islamskí páni negri, y Bruselu zakázali, resp.znemožnili
tak klienti budú odted vůbec radi, ked tam budú mat tie 7, win 7,

ak mi to proste nepojde, nechytne zo žiadneho, z ani jedného z 3 klúčov čo mám,
ak to proste nechytne zo žiadneho z tých zopár boot-usb klúčov, čo mám vopred nachystaných, tak - budú tam mat holý BIOS,
a holý zadek, chiudobný, - jako aj my, jako mám aj ja..

Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

a to ani nespomímám, všetky tie veci, čo som si odtial ešte chcel, - vela filmov, zopár seriálov, a vela-vela pics girls-girsl fotosets, met-x-art, /Hegre, dievči - dievči

a ne, - nič nebude, nebudem hodiny marne blúdit po x naprosto zlých, nahovno ruských, negerských, muslimských, ruských warez weboch, a brodit sa po krk v negerskom, ruskom, islámo- spame, ruskom spame, a vyskakovacích reklamách a oknách,

a ne, - žiadny iný Op.sys, okrem Win 7, nevedem, neponúkám, nepoznám, a už sa to ani nemienim učit!
a tie libtardské, hipícke, Linuxe - mi ani nespomínajte! ani počut!
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

….bracho akoze fakt to uz nehul
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

eh,
chalani a dievči, ale furt tie hlášky s tým "hulením - sú už nudné, hloupé, otravné, "zombícke", a nudno-hlúpe.. :/ :(
taký spam..
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Mozes mi vysvetlit, preco ti tie "huliace" hlasky vadia?
Ved tie tvoje hlasky su sice dlhsie ale inak su uplne rovnake!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

BTRFS so snapshotmi, pripadne SW RAIDom mi zatial problem nerobi
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

btrfs je fajn, ale ma nepouzitelny RAID-5/6. zfs naproti tomu ma vymakany RAID-Z. Ak sa ale bavime len o jednom disku, tak je to v principe jedno, ktory fs tam je.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..aj moje issues, a chybky, sú tu se mniou prítomné už dlho.. :/ :(( :/(


Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár