neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
NASA vyriešila problém s gyroskopom, Hubblov teleskop pokračuje s tromi

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 8.12.2023


Americká vesmírna agentúra NASA vyriešila problém s gyroskopom, kvôli ktorému Hubblov vesmírny teleskop opäť dočasne nefungoval, a teleskop bude pokračovať v režime s tromi aktívnymi gyroskopmi.

NASA o tom informuje v stručnej aktualizácii stavu teleskopu.

Teleskop má šesť gyroskopov. Hoci bol vypustený už v roku 1990, gyroskopy sú novšie a všetky boli vymenené pri poslednej servisnej misii v roku 2009.

Teleskop v štandardnom režime využíva tri gyroskopy, viac ich má kvôli zálohe. Používajú sa na zisťovanie a udržiavanie jeho natočenia. Po pokazení tretieho v roku 2018 má v súčasnosti funkčné už iba práve tri gyroskopy.

Podľa informácií z novembra ale začal jeden z gyroskopov vracať chybné údaje, kvôli čomu sa teleskop trikrát prepol do bezpečného režimu. Odvtedy teleskop neuskutočňoval pozorovania.

NASA nezverejnila detaily o probléme ani riešení. Aktuálne ale informuje, že teleskop bude pokračovať s tromi gyroskopmi v režime vyššej presnosti. Pozorovania má obnoviť dnes.

Aj prípadné vyradenie jedného zo zostávajúcich gyroskopov by neznamenalo koniec činnosti Hubblovho teleskopu. Teleskop dokáže fungovať aj s dvomi a dokonca aj s jedným gyroskopom. NASA v prípade pokazenia jedného zo zostávajúcich gyroskopov podľa skorších informácií počíta s režimom s jedným používaným gyroskopom a druhým záložným, pričom teleskop v takomto režime dokáže síce pokryť menšiu časť oblohy, dopad na vedeckú pozorovaciu funkčnosť má byť ale limitovaný.

Takýto stav už hrozil v roku 2018, kedy sa pokazil tretí gyroskop. NASA mala následne najskôr problém s posledným záložným, nakoniec ho sfunkčnila. Či sa aktuálne problémy týkali toho istého gyroskopu NASA neinformovala.

NASA spolu so SpaceX začali v minulom roku analyzovať možnosť ďalšej servisnej misie k teleskopu, pri ktorej sa zvažuje aj výmena gyroskopov. V akom stave je táto analýza nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

Určite nielen ja pociťujem nezmerný až zbožný obdiv ku schopnosti NASA promptne vyriešiť nečakané a mimoriadne sofistikované problémy, už vôbec na overenie existencie ktorých z monopolného hľadiska priekazne nik iný nemá kompetencie či prístupové práva.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

priekazne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gyros sem, gyros tam.
A kedy hodime do vesmiru konecne aj kebab?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Alebo keded.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

kebabu a kededa?? :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Šak práve to, že teleskop bude pokračovať s tromi gyroskopmi v režime vyššej presnosti... Možno sú nejaký väčší odborníci na tenzorový počet, ale mne fakt nevychádza, že keď sú na turistickom rázcestníku tri cedule, tak oplýva nejakým zázrakom priekazne vyššou presnosťou ako ten s jednou.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

kvôli zálohe...kua koľko to je viac??? však mu tam mali dať aspoň tri navyše!!!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

dali mu tam presne 3 gyroskopy navyše. chyba bola práve v absentujúcich kebabkopoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

By ma zaujimalo, ci to bol nejaky sofistikovany sposob opravy, alebo to len dookola skusali vypnut a zapnut, kym to nenaskocilo - same sa opravilo, tak ako sa to bezne robi na zemi...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

It's the final countdown! Vraj priekazne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prosím ťa ty veríš že zem je plochá. Veríš aj na firmament? Ak áno tak odkiaľ sú potom meteority? Ako sa dostanú cez firmament?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak kozovka z plafona opadava. Mna viac zaujima ako to je s kompasom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predstav si tu placku ako stlacenu zemegulu - poly su v strede, juzny na spodku, kam sa neda dostat, lebo prepadnes cez okraj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Meteority sú tie šutre, pri ktorých je štítok, že nie sú zo Zeme, nakoľko sú z vesmíru? Tak tie sú určite z múzeí, nakoľko i s tým dôkazovým štítkom mimo nich nebol ešte priekazne žiaden nájdený.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

meteor bude projekcia na tom firmamente spolu so vsetkymi hviezdami, druzicami, kometami... Jedno RPi4 dobre skryte to cele ovlada, preto nikto nenasiel zdroj... A meteorit neexistuje, ja som totiz ziadny este nenasiel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty možno nie, hen ten 4dement ale jo, pristál mu totiž na lebeni a od vtedy mu priekazne tak neprirodzene yebe.
https://m.youtube.com/watch?v=VWiyVYZem6U príklad nájdeného meteoritu. A že takých pýjčovýn jest neúrekom včetne projekcií bluebeam.
Zvyšok naturálne rieši agartha, viem, nový výraz pre mnohých z vás. Nephilimov zamietate, zato dinosauri stopro existovali, navyše vďaka ním dnes čerpáme ropu, ktorá je mimochodom organická a tým pádom né-vý-čer-pá-ťéľ-ná, čili lól, a že nasa je real deal, yea ok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No nehovorím? Kokot. Že agartha a nephilim. Lól strata času toto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak nechaj nech nam to vysvetli a nezomreme sprosty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si myslíš že sprostosť naberáš neznalosťou? Ani chirurg neovláda napr. slaboprúd, niektorí ani vymeniť defekt nevedia, iný zas nemajú ani to auto a dokonca nerozumejú parametrom v mnoho oblastiach, takže sprostý sú podľa teba priekazne všetci, vrátane teba samého a hen, kompulzívneho 4dementa nad tebou. Otvor myseľ, zahoď ateizmus a? A.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne ze chirurg je zo slaboprudu sprosty. A rovnako niekto, kto odporoval krcmerimu ze sa netreba ockovat, ked on ako odbornik v oblasti tvrdil opak. Dokonca aj vyzivovy poradca bukovsky, ktory epidemioligii nerozumie. Za sprostost v oblasti sa netreba hanbit. Ak sa ale niekto citi ze ma navrch pred dlhorocnym odbornikom, to uz by mohol byt dezole.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár