neprihlásený Streda, 1. mája 2024, dnes je Sviatok práce
Ako sfunkčniť rozšírenia pre Firefox 1.5 vo Firefoxe 2.0

Spoločnosť Mozilla, ako sa očakávalo, v neskorých utorňajších hodinách oficiálne vydala novú verziu svojho prehliadača Firefox 2.0. Nový prehliadač disponuje viacerými novými funkciami, zároveň boli výrazne zlepšené niektoré jeho vlastnosti. Podobne ako pri prechode z verzie 1.0.x na 1.5 ale v novom Firefoxe 2.0 zatiaľ nepracuje viacero rozšírení, ktoré sú jednou z hlavných predností tohto prehliadača. Dnes si preto ukážeme ako sfunkčniť rozšírenia určené pre Firefox 1.5 aj vo Firefoxe 2.0.

DSL.sk, 24.10.2006


Spoločnosť Mozilla, ako sa očakávalo na základe víkendového oznámenia, v neskorých utorňajších hodinách oficiálne vydala novú verziu svojho prehliadača Firefox 2.0.

Nový Firefox 2.0 priniesol viacero nových funkcií a zlepšenie existujúcich vlastností, dizajnu aj kvality spracovania.

Hoci Microsoft oproti verzii 6 dosiahol v novej verzii Internet Explorer 7 vydanej minulý týždeň výrazný pokrok, Firefox 2.0 je možné jednoznačne označiť za lepší prehliadač. Podrobne sa Firefoxu 2.0 budeme venovať v detailnej recenzii.

Podobne ako pri prechode medzi verziou 1.0.x a 1.5 ale viacero aj kvalitných a často používaných rozšírení, silnej stránky Firefoxu, zatiaľ v novom Firefoxe 2.0 nepracuje.

V rozhraní rozšírení prišlo len k menším zmenám. Rozšírenia tak často pracujú a nedajú sa len nainštalovať, pretože vo svojej konfigurácii uvádzajú ako maximálnu kompatibilnú verziu 1.5.

Aktívne vyvíjané rozšírenia pravdepodobne už teraz alebo v najbližších dňoch vydajú príslušnú aktualizáciu, existuje ale viacero veľmi kvalitných a používaných rozšírení, ktoré aktívne vyvíjané nie sú a u týchto vydanie aktualizovanej verzie môže trvať oveľa dlhšie.

Dnes si preto ukážeme dva spôsoby ako sfunkčniť rozšírenia pracujúce vo Firefoxe 1.5 aj vo Firefoxe 2.0. U oboch postupov je potrebné overiť, či rozšírenie v novej verzii aj skutočne pracuje.

Manuálna zmena rozšírenia

Odporúčaným, hoci náročnejším spôsobom inštalácie rozšírenia s uvedenou maximálnou podporovanou verziou nižšou ako 2.0 je úprava jeho konfiguračného súboru.

Pri zmene je potrebné postupovať podľa nasledujúceho postupu:
  1. Stiahnuť inštalačný xpi súbor daného rozšírenia.

  2. Inštalačný xpi súbor je vo formáte zip, upraviť je v ňom potrebné obsah jedného súboru install.rdf. Inštalačný súbor je tak možné dočasne premenovať na .zip a získať z neho po rozbalení potrebný súbor install.rdf nachádzajúci sa v hlavnom adresári.

  3. V XML súbore install.rdf je potrebné upraviť, napríklad v textovom editore, maximálnu podporovanú verziu Firefoxu na minimálne 2.0. Táto sa nachádza v položke em:maxVersion v rámci položky em:targetApplication. Pokiaľ je rozšírenie určené pre viacero produktov Mozilly, v konfiguračnom súbore sa nachádza viacero položiek em:targetApplication. Upraviť je potrebné položku s hodnotou em:id {ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}.

  4. Upravený súbor install.rdf je potrebné vložiť do pôvodného inštalačného balíčka, respektíve vytvoriť nový inštalačný súbor so zmeneným install.rdf a zmeniť koncovku späť na .xpi.

  5. Zmenené rozšírenie je možné nainštalovať vo Firefoxe 2.0. Samozrejme je potrebné overiť, či toto rozšírenie aj reálne pracuje, keďže niektoré rozšírenia nemusia byť pre niektoré odlišnosti verzií reálne kompatibilné.


V prípade, že bude vydaná nová verzia rozšírenia jeho autorom, táto bude rozpoznaná pomocou automatických aktualizácií rovnako ako u pôvodného nezmeneného rozšírenia, a bude ňou možné upravenú verziu aktualizovať.

Ignorovanie verzií pomocou rozšírenia

Niekoľko rozšírení určených najmä testerom a programátorom Firefoxu a jeho rozšírení poskytuje okrem iného aj možnosť ignorovať uvedené maximálne podporované verzie pri inštalovaní rozšírenia.

Tieto rozšírenia sú ale zvyčajne zbytočne komplexné, rozširujú Firefox o viacero funkcií a zároveň modifikujú niektoré jeho časti. Dlhodobé používanie takýchto rozšírení preto nie je odporúčané, pokiaľ nie sú potrebné ich hlavné funkcie, keď zbytočne zvyšujú riziko únikov pamäti a jej zvýšenej spotreby a potenciálne zhoršeného výkonu.

Je ale možné použiť takéto rozšírenie, nainštalovať všetky potrebné nekompatibilné rozšírenia, a následne toto rozšírenie odinštalovať. Podľa nášho testu Firefox 2.0 nedeaktivuje rozšírenie s nižšou maximálnou verziou, ak už bolo úspešne nainštalované.


Modifikovaný inštalačný dialóg



Jedným z rozšírení poskytujúcich takúto funkčnosť je napríklad MR Tech's Local Install, stiahnuteľné tu. Toto rozšírenie modifikuje inštalačný dialóg rozšírení a umožní ignorovať zaškrtnutím tejto voľby nízku maximálnu podporovanú verziu.


      Zdieľaj na Twitteri


Funkčnosť koľkých rozšírení Firefoxu využívate priemerne aspoň raz denne? (hlasov: 427)

0      14%
1      14%
2      19%
3      15%
4      11%
5      7%
Viac ako 5      20%


Najnovšie články:

iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia
Hubblov teleskop opäť funguje
Netflix úplne ruší najlacnejší program Basic bez reklám
Česko dáva milióny na zlepšenie 5G signálu vo vlakoch
Microsoft sprístupnil zdrojové kódy MS-DOS 4.00
Chrome plošne zapol šifrovanie odolné kvantovým počítačom, spôsobuje to problémy
Hubblov teleskop má opäť problém s gyroskopom
Google začne vyplácať dividendy, prekročil hodnotu 2 bilióny
Raspberry Pi rozšírilo ponuku modelov Compute Module
Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu


Diskusia:
                               
 

no zaujimave.. to ma nenapadlo, ked pridem domov tak to vyskusam ...pacilo sa mi jedno rozsirenie , no nefungovalo mi na FF2
Odpovedať Hodnotiť:
 

ake to bolo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

idem spat, a pokial nechcete tie drbnute kriziky na kazdej karte

about:config vetva browser.tabs.closeButtons hodnota 3

:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

majak, očuj, nepacia sa mi tie drbnute kriziky na kazdej karte, ale neviem ako sa toho zbavit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

majak, očuj, nepacia sa mi tie drbnute kriziky na kazdej karte, ale neviem ako sa toho zbavit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten manuálny návod nie je úplne podrobný a kompletný, preto ho neodporúčam robiť.
<em:maxVersion>2.0 </em:maxVersion>
Potom je ešte možnosť úpravy v about:config – presvedčiť Firefox, aby kontroloval na nižšiu verziu. Tiež len pre skúsených.
MRTLI je výborný, ale obsahuje veľmi veľa funkcií.
Ako najjednoduchšie riešenie a nie tak prešpikované funkciami, je nespomenuté rozšírenie Nightly Tester Tools.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne je to vlastné riziko, nikto nezaručí ako sa bude takto upravené rozšírenie správať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to upravene rozsirenie sa bude spravat presne tak, ako ked ho tam doinstalujes cez hentake rozlisenie. jedina zmena je tam zmena deklarovanej maximalnej podporovanej verzie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no hej ale len teoreticky, pretoze mozes natrafit na rozsirenie ktore je v konflikte s novymi vylepseniami FX 2.0 a potom sa nestihnes divit co sa deje... preto wladow pise ze je to na vlastne riziko... tie max a min verzie su tam neni pisane pre srandu kralikov a zmenu by mal vykonavat aspon trosku zdatnejsi pouzivatel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevidím to tak tragicky. Pamätám si len dve rozšírenia z viac ako stovky, ktoré nefungovali po potlačení kontroly kompatibility. Ale problém to nevyvolalo žiadny, len nefungovali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja pouzivam len 3:
ADblock (omnoho lepsi ako content block v opere, nikto nemoze tvrdit opak->potom to asi neskusal)
all-in-one gestures na mysacie gesta, s tym bol trocha problem, neslo to vo FF2, ale cez textovy editor stacilo upravit v .xpi jeden subor, zmenit tam z FF1.5 na napr. FF10 a uz to islo
a nakoniec save image to folder -> v kontextovom menu pre obrazky vytvori polozku pre ulozenie obrazku do preddefinovanych adresarov. vyuzivam to hlavne na deviantart.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

SiteAdvisor, Image Zoom, GooglePreview
Odpovedať Hodnotiť:
 

Adblock je dobra vec, ale sloboda slova este lepsia. Kazdy moze tvrdit cokolvek a dokonca aj to, ze Bill Gates je otcom internetu (STV1/HNOJKA?) a RMS Linuxu (CT1) - co vzajomne nakoniec aj sedi :)

1. nie si nemomylny (ani ja, nikto!)
2. adblock je perfis addon a lepsi ako v Opere
3. ktokolvek vsak moze tvrdit opak a mozeme spolu argumenovat a prispiet - alebo aj nie k spolocnemu a jednohlasne schvalenemu zaveru
Odpovedať Hodnotiť:
 

Funguje aj na Wengo a je to jednoduché.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mna ff a opera nezaujalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máš bohovské skloňovanie. Hehe
Odpovedať Hodnotiť:
 

respektíve skladbu vety... Ak si z Maďarska, tak sa ospravedlňujem. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako sa da nastavit na firefox Speedmeter pls nechce ca mi stale davat t-com alebo dsl.sk napištemi ako sa tam dava speedmeter
Odpovedať Hodnotiť:
 

ludia ked uz sme pri tych rozsireniach neviete mi dakto povedat ako sa vola to rozsirenie co ked ukazes na lavu stranu uplne nakoniec a kliknes tak ta to vrati o jednu stranku spät je to super ale formatoval som disk a nezapametal som si nazov HLP ME PLS!!!!!!!!!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

MileWideBack ?
dragtotab.mozdev.org/milewideback
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano je to ono fenk ju very moč a mimochodom odporucam kazdemu kto nema 5-tlacidlovu mys inak je to nepotrebne ale je to super vec ten MileWideBack takze este raz odoporucam kazdemu
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave som si upgradol na 2.0 a idu mi vsetky add-ony co som mal... tak nechapem...ale ne ze by som sa stazoval...:)
Aha, vlastne ne...nejde mi tema co som mal...
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze FF2.0 ma vacsi unika pamate ako FF2.0RC3 :((((
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedna vec sa my velmi paci na verzii 2.0
A to ze po prechode na tuto verziu z 1.5 si sam aktualizoval noia verziu vzhladu proste mi vypisalo ze je k dispozicii nova verzia tohto rozsirenia a stiahlo sa to a nainstalovalo, parada :)) IE je len prach pri nohach firefoxu a je rozsireny len vdaka win a lenivosti typickych beznich uzivatelov :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som si takto upravil jednu temu (Firefox Vista) a nezobrazovalo mi vsetko korektne - napr napis \"google\" na liste ciastocne prekryval vyhladavacie okno a panely nemaly zatvaraci krizik.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár