neprihlásený Pondelok, 4. marca 2024, dnes má meniny Kazimír
K dispozícii beta Linux Mint 21.3

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 11.12.2023


Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint cez víkend sprístupnili beta verziu 21.3 s kódovým označením Virginia a v blízkej budúcnosti je tak možné očakávať aj finálnu verziu 21.3.

Beta verzia bola sprístupnená pre všetky tri podporované edície, Cinnamon, MATE a Xfce. V zozname noviniek zo špecifických noviniek pre jednotlivé edície tvorcovia popisujú len novinky verzie Cinnamon využívajúcej rovnomenné desktopové prostredie vyvíjané tvorcami Mintu.

Vo verzii 21.3 je použitá nová hlavná verzia Cinnamon 6.0. Tá pridala nový typ rozšírení Actions, akcie ponúkané v kontextovom menu správcu súborov. Takéto rozšírenia už boli k dispozícii ako rozšírenia správcu súborov Nemo, teraz sú jedným z typov rozšírení Cinnamon.

Veľkou novinkou nového Cinnamonu je aj experimentálna podpora displej servera Wayland. Štandardným zostáva ale Xorg a podľa oznámenia Wayland nebude štandardným ani vo verziách Linux Mint 22.x. V novej verzii sa dá prihlásiť s použitím Waylandu, podľa tvorcov ale táto možnosť nie je tak stabilná ako Xorg, chýbajú jej funkčnosti a má ďalšie obmedzenia.

V novej verzii Cinnamon 6.0 je aj viacero ďalších menších noviniek, napríklad opäť je podporované zmenšenie na 75% a dá sa nakonfigurovať monitor na ktorom sa zobrazujú notifikácie.

Zo zahrnutých vlastných aplikácií spoločných pre všetky edície prišlo k viacerými menším vylepšeniam aplikácie Hypnotix pre sledovanie TV a v aplikácii pre zdieľanie súborov na lokálnej sieti Warpinator je možné pripojiť sa ku konkrétnemu zariadeniu zadaním IP adresy alebo naskenovaním QR kódu.

Linux Mint 21.3 vychádzajúci z balíčkov v Ubuntu 22.04 bude podporovaný päť rokov od vydania tejto verzie Ubuntu do roku 2027. Beta verzia je určená tvorcami len na testovanie, po vydaní finálnej verzie bude ale podporovaný upgrade z bety na finálnu verziu.

Inštalačné obrazy bety 21.3 bude zrejme možné sťahovať z tejto stránky, zatiaľ je odkazy na stiahnutie možné nájsť v oznámení sprístupnenia beta verzie 21.3.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Apple nevyšla iniciatíva vlastných MicroLED displejov, zatiaľ zrušila ich nasadenie
F1 sa presunula na ďalší kanál Nova Sport, zatiaľ ho má iba jeden operátor
Softvér samoobslužných benzínok nezvládol dátum 29. februára
Česko ide zlepšovať mobilný signál vo vlakoch ďalšími spôsobmi
Windows 11 pridal podporu pre 80 Gbps USB
Premiér je za postavenie ďalšieho jadrového reaktora, výrazne väčšieho ako doterajšie
Učitelia nie sú za plošný zákaz mobilov, u starších žiakov je o tom potrebné diskutovať
Chrome má plošne zapnúť šifrovanie odolné kvantovým počítačom v apríli, časť užívateľov ho už využíva
Raspberry Pi sa doteraz predalo 61 miliónov kusov
Samsung predstavil microSD kartu s reálnou rýchlosťou 800 MB/s


Diskusia:
                               
 

Ako pri každom Linuxe, novinka prináša i množstvo užitočných vychytávok, kvôli ktorým boli používatelia predchádzajúcich verzií nútený uchyľovať sa k rôznym hackom či dokonca workaroundom. Tieto vylepšenia síce prinášajú iba ich čiastkové riešenia, zato ale aspoň jestvujúce workaroundy prestanú pre istotu priekazne fungovať úplne.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

ja iba alfa linuxi pouzivam, beta necham vam ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja linuxu nepoužívam priekazne vôbec, na to by musela jestvovať omega, čul som že najlepší je iOS, kto by odporúčil? lól.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár