neprihlásený Pondelok, 15. apríla 2024, dnes má meniny Fedor
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory a odfotila prvé snímky

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 11.12.2023


Sonda Psyche, ktorá 13. októbra úspešne odštartovala svoju misiu k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, úspešne zapína svoje systémy a okrem iného už úspešne zapla svoje elektrické motory a minulý týždeň úspešne zapla svoje kamery a odfotila prvé snímky.

NASA o tom informuje v aktuálnom oznámení.

Asteroid 16 Psyche je podľa NASA široký 279 kilometrov a pravdepodobne sa skladá zo železa a niklu. Asteroidy sú bežne buď z hornín alebo ľadu. Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak má pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.

Sonda mala letieť už minulý rok, vhodné okno pre štart trvalo od augusta do októbra. NASA ju ale nestihla na tento termín pripraviť, keď nestihla pripraviť a otestovať letový softvér, a štart zrušila. Následne rozhodla o štarte v tomto roku, čo výrazne predĺžilo let. Sonda priletí k asteroidu až v roku 2029 oproti pôvodnému termínu v roku 2026.

Po štarte v prvej polovici októbra ku koncu októbra sonda úspešne zapla svoj magnetometer a prekvapivo pomocou neho detekovala slnečnú erupciu.

Sonda má Hallov iónový motor na xenón. V tomto type motorov sú vystreľované elektricky urýchlené atómy paliva. Tie sú najskôr ionizované, následne urýchlené elektrickým poľom na extrémnu rýchlosť a pre zachovanie náboja lode pri vyletovaní opäť elektricky neutralizované. Motor síce potrebuje ako palivo xenón, ktorého mala sonda pri štarte 1085 kg, kinetickú energiu ale získava vďaka elektrickej energii generovanej solárnymi panelmi s plochou až 75 metrov štvorcových.

Motor má štyri trysky a 8. novembra podľa oznámenia NASA úspešne zapla dve z trysiek. Išlo tým o prvé použitie Hallovho motora v hlbokom vesmíre, doteraz sa takýto typ motora použil najďalej vo vzdialenosti Mesiaca.

Sonda štandardne komunikuje so Zemou v rádiovom spektre, na palube je ale aj experimentálna technológia optickej komunikácie s označením DSOC, Deep Space Optical Communications, využívajúca optickú komunikáciu v blízkom infračervenom spektre. 14. novembra NASA úspešne uskutočnila so sondou optickú komunikáciu, išlo o prvú optickú komunikáciu na väčšiu vzdialenosť ako k Mesiacu.

NASA úspešne už otestovala aj spektrometer gama žiarenia.

Minulý pondelok 4. decembra úspešne zapla dvojicu kamier a vytvorila prvé snímky. Sonda sa ale nenachádza v blízkosti žiadneho vesmírneho objektu, ide tak iba o snímky vesmíru so vzdialenými hviezdami.

Sonda má dvojicu rovnakých kamier, ktoré umožnia vyhotovovať aj 3D snímky asteroidu. Kamery majú filtre pre viaceré pásma vlnových dĺžok, pričom NASA už úspešne otestovala všetky filtre.

Najbližšie dnes majú byť zapnuté detektory neutrónov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu
Česi vydali nový OS pre ich routery Turris


Diskusia:
                               
 

clovek caka nejake pekne fotecky a nic..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...pekne by boli len ak by presli cez filter a idealne aj AI na vyrovnanie asymetrickych casti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na tom sa pracuje priekazne paralelne s vydaním novinky, photoshop je ale minulosťou, stačí ak nasa nadiktuje ai aby im vyprodukovalo image okamienkovaného mesiaca v tvare ksichta našej zuzhanny bez vlasú a najväčšia pohroma je na svete.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre foto klikaj tu, tu a tu ;)

https://is.gd/bQTG1q
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre foto z popiskami, ktore si mozes vytlacit z kancla cez wifi, klikaj priekazne tu:

https://is.gd/hTKSgP
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

škoda, sa (mi) zdá, abo Malíý Pitaval z Velkého Mesta vážne nemá ani 1babu, - ani 1dievči,
ba dokonca tušim ani nejakú sekretárku tam nedali, do inak dost dlhého, mnohodielneho seriálu :( :/(
škoda :( :((
čisto mužské osadenstvo kriminálky -__-

ha!
a ani nechcejte vedet, čo by žekli na tie ..dnešné ruzné homošstvá, otvorené propagácie, homošov, teplích, BA zbohatlíkov, dokonca reklamy priamo na to zamerané, hnus velebnosti!, sluníčkárov, teplích, homošských pro-islámistov, teplích pseudo-humanistov, sluníčkárskíých, pro-muslimských buzerantov, pro-bruselských..

vtedy nič také nebolo, nič z toho proste - N E E X I S T O V A L O !
žádný problém! s nejakými homošmi,
buzerantskými, negerskými bruselskými islámama
negra tu človek jakživ nevidel! tfuj, hnus!
a arabáša nanajvýš, 2 - 3 x za život!
Lyta ZkrachZneuzNasranáChudobná
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inu je to ale chytré, nie? Homošský proislámisti podporujú svoj zánik. Imho je to priekazne geniálne vymyslené. Nemôžem len s tak pomýlenými dementmi iba súhlasiť.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Psyche je riadne psycho...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár