neprihlásený Utorok, 23. júla 2024, dnes má meniny Oľga
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 opäť veľmi výrazne zrýchlil

Značky: AV1

DSL.sk, 13.12.2023


Tvorcovia známeho enkódera videa SVT-AV1 do kompresného štandardu AV1 aktuálne vydali novú verziu 1.8.0, ktorá priniesla veľmi výrazné zrýchlenie.

K zrýchleniu prišlo v štandardnom základnom režime, ktorý sa používa na vytváranie kvalitnejších videí na dlhodobejšie použitie. Druhý základný režim sa používa napríklad na enkódovanie videa v reálnom čase napríklad pri videohovoroch.

V móde CRF prišlo k výraznému zrýchleniu pri pomalších presetoch 0 až 6, základných úrovniach nastavení určených pre vytváranie videí s lepším pomerom kvality a bitratu. Zrýchlenie pri zachovaní podobnej kvality ako v predchádzajúcej verzii dosahuje 17.1% až 53.8%, najväčšie zrýchlenie je dosahované pri najpomalších najkvalitnejších presetoch.

SVT-AV1 podporuje presety 0 až 13. Pri presetoch 7 až 13 zase tvorcovia v móde CRF avizujú v novej verzii zmenu ich parametrov, keď im znížili mierne rýchlosť o 0.5% až 15.5% ale zvýšili pomer kvality a bitratu o 1% až 4%.

K zlepšeniu prišlo aj v móde VBR s kvalitou určenou bitratom, pri jednoprechodovom spracovaní sa zlepšila kvalita aj rýchlosť a pri viacprechodovom sa zlepšil pomer kvality a bitratu v priemere o približne 3%.

Nová verzia tiež výrazne zvýšila rýchlosť na platforme ARM vďaka optimalizáciám pomocou SIMD inštrukcií Neon, najkritickejšie časti kódu zrýchlili až 4.5 až 8-násobne. Aké celkové zlepšenie výkonu to má priniesť na ARM ale popis noviniek neuvádza.

AV1 je kompresný formát videa, ktorý bol dokončený v prvej polovici roka 2018 a za ktorým stoja mnohé popredné IT spoločnosti združené v organizácii AOMedia. Na rozdiel od H.265 / HEVC je otvorený a voľne použiteľný a zároveň pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy. Podľa dostupných testov má aj o niečo lepší kompresný pomer ako H.265.

Problémom AV1 bolo v začiatkoch pomerne pomalé enkódovanie oficiálneho referenčného enkódera libaom od AOMedia, postupne ale pribúdali ďalšie enkódery a enkódery sa samozrejme tiež postupne zlepšovali. Enkóder SVT-AV1, ktorý je tiež open source, vyvinul Intel v spolupráci s Netflixom a v súčasnosti jeho vývoj už zastrešuje AOMedia. Enkóder dokáže efektívne využívať mnohojadrové procesory a je zrejme pomerne často preferovaným softvérovým enkóderom AV1.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený


Diskusia:
                               
 

Keď to takto pôjde ďalej tak môžem vyhodiť svoje VHSky. Ale kde inde nájdem epizódy "Jožo Pročko pokúša"? Na Netflixe priekazne veľmi výraznene NIE.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby ich fašiúnia nezakázala, našiel by si ich na Ulož.to.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keď ti fašiúnia zakázala uložto tak si uteč do "slobodného" ruska - tam bude pirátsky obsah tvojim posledným problémom!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A činu si priekazne kde nechal? Internet má byť slobodný nie? A čo keby si zmizol do pýjče na západ ty? Anglosaxónsky debylu, s rusmi aspoň máme pokrvné dna a ňejaké tvoje decké jačanie na tom, bohudík nič nezmení.
Schválne, čo bys robil až bys zistil že ti rodokmeň siaha k moskve, zabil sa?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tak ti poviem: pri PAL 720 x 576, deinterlaced 25 fps, 24bit, kvalitnom AV1 presete, ti na hodinu videa bohato-prebohatoooo staci 300-400 MB + 100-150 MB zvuk a kvalita by nebola nijako znizena v porovnani s originalom

samozrejme to co by bolo vidno na videu by bolo ovplyvnene najme zdrojom (originalom) a VHS veru neni idelany zdroj a teda uz aj ten original stoji za prd
Odpovedať Hodnotiť:
 

Héj? Héj! A o niečom takom ako ai upscale si priekazne jakživ nepočul?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

U Pročka radšej bez audio stopy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Súhlas súhlas, to hovádko zneje ako priekazne opitý und nasrdený gremlin lól. Aspoň tam je maskot dva za tú debilnú oyebb stranu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tých časoch som mal kvalitnejší obraz ako na dnešných bežných LCD televízoroch, hoc majú vyššie rozlíšenie a kvalita a faloš farieb ma teda nenadchýňa...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď aj cenovo sú na tom vyššie než ňáké neu scheiss dosranné elcédé. Hlavne trinitron ale aj bežné s tým, vyšším rozlíšením. Môžeš ísť vykupovať priekazne staré céerté pécé a otvoriť biznisbazár retrománie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne v parlamente môj, v parlamente. Ja byť tam, už by ho nenašli ani lovci múmie.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

vytváranie kvalitnejších videí na dlhodobejšie použitie.
A na krátkodobejšie použitie je vhodný aký enkodér?? :-)/lebo ja si chcem videjko len pozrieť a potom vymazať!/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mpeg4 odporúča 9 z 10 poľovníckych chát.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

S rovnakou vervou zakladá Soros politické strany. Stačí náznak samostatného myslenia jemným odklonom od jestvujúcich možností a na ďalší deň prichádza ponuka za účelom spoločného postupu od priekazne dlhodobo rovnako zmýšľajúcej skupiny vizionárov so zaisteným financovaním i pripraveným obojkom.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ešteže hocikde, aj v telke, sú mnohé videá trhané ako nepodarený balast. A tu niekto ide mútiť hlavy nezmyselnými stratovými zlepšeninami.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tak vies, vsade sa setri, takze ked vyhodia zbytocne detaily (ludia ajtak uz z mobilov su slepy jak patron) a este aj zopar snimok, tak usetria na pasme aj na ulozisku.
A v zmysle zdokonalovania sa takto o par rokov dopracujeme k jednemu velkemu stvorcu, ktory mozno vdaka zaoblenym monitorom dalsej generacie bude vyzerat skor ako kosostvorec otoceny o 45'
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak chcú šetriť, nech začnú priekazne mazaním všetkých liberálnych sračkohnačekk. Mimo nich ňeska 90% audiovizuálnych pýjčovýn stojí za makkové, a keď to aj ňácí dement náhodou dopozerá, bolo to v jeho úbohom živote veru ako prvý, tak aj posledný krát. Inu, zvyšok sa tak môže automaticky, preventívne ušetriť traumy a v lepšom prípade, zabrániť skutočne nesvojvoľnú stratu času.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No čo k tomu...viac presetov, viac adibas. Poriadny Enkóder na presety priekazne nie je odkázaný.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aby to nakoniec nedopadlo tak, že ten výkon priekazne podáva hardvérova jutilizácija. Toť už nebolo by, košér.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nezrýchľujte ho tak rýchlo lebo nakoniec enkódovanie videa nebude trvať ani kúsok času!
Odpovedať Hodnotiť:
 

A potom je rozšírených kopec "komprimovaných" videí, kde nesedí obraz so zvukom!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár