neprihlásený Pondelok, 20. mája 2024, dnes má meniny Bernard
Starlink začína testovať mobilnú sieť z vesmíru

Značky: Starlink

DSL.sk, 16.12.2023


Spoločnosť SpaceX dostala tento týždeň od amerického telekomunikačného úradu FCC povolenie na testovanie poskytovania mobilnej siete z jej satelitov Starlink z vesmíru a spoločnosť podľa žiadosti plánuje testy začať ešte tento mesiac.

SpaceX oznámila plán podporovať na jej satelitoch Starlink vytváranie štandardnej mobilnej siete technológie 4G využiteľnej z bežných mobilov v lete minulého roka. Plán oznámila spolu s americkým T-Mobile, pričom avizovala spustenie možnosti pripájať sa k tejto sieti pre zákazníkov T-Mobile do konca roka 2023. Najskôr bude podporovaná iba komunikácia SMS, MMS a aplikáciami pre posielanie správ, neskôr volania a dátové pripojenie.

Od oznámenia prišlo k posunutiu termínu spustenia, podľa nedávnych informácií SpaceX službu v podobe textových správ spustí v budúcom roku, volania, dáta a tiež podporu pre IoT zariadenia v roku 2025.

SpaceX žiada FCC o trvalé povolenie. Kým ho dostane, žiadala o aktuálne udelené dočasné povolenie na testovanie na 180 dní.

Antény na poskytovanie mobilnej siete má SpaceX na satelitoch Starlink druhej generácie, ktoré začala vynášať v tomto roku. Podľa žiadosti pre FCC počas 180-dňového testovania SpaceX očakáva používanie 840 satelitov podporujúcich mobilné siete, pričom naraz bude mobilnú sieť pre USA vytvárať 60 z nich.

Na Zemi sa sieť bude testovať pomocou 2-tisíc zariadení spoločnosťami SpaceX a T-Mobile.

Starlink satelity druhej generácie podporujú vytváranie mobilnej siete vďaka novej veľkej anténe typu phased array, ktorá má stranu o dĺžke až 5 alebo 6 metrov a plochu 25 metrov štvorcových.

Starlink bude v USA poskytovať 4G LTE sieť v pásme 1900 MHz na frekvenciách patriacich operátorovi T-Mobile, pričom bude využívať iba 5 MHz pásma pre downlink a 5 MHz pre uplink. Podľa skorších informácií 5 MHz bude využívať ako jeden 5 MHz kanál alebo tri alebo štyri 1.4 MHz kanály.

Z jedného satelitu bude pomocou viacerých lúčov poskytovať viacero buniek, pričom podľa popisu budú napriek rýchlemu pohybu satelitu bunky na povrchu Zeme statické. Sieť bude podporovať prechod smartfónu medzi bunkami zrejme so zachovaním spojenia. Ako veľké budú bunky, nie je jasné.

V prípade využívania 5 MHz kanálu bude maximálna teoretická rýchlosť downloadu poskytovaná jedným lúčom 18.3 Mbps a uploadu 7.2 Mbps. V prípade využívania 1.4 MHz kanálov to bude pri downloade zrejme spolu 4.4 Mbps a pri uploade 3 Mbps.

Službu SpaceX samozrejme plánuje poskytovať aj v ďalších krajinách. Spoločnosť na svojich stránkach informuje už o viacerých mobilných operátoroch, ktorí budú službu podporovať. Okrem amerického T-Mobile sú to zatiaľ Rogers v Kanade, KDDI v Japonsku, Optus v Austrálii, One NZ na Novom Zélande a Salt vo Švajčiarsku.

Poskytovať štandardné mobilné siete zo satelitov plánuje aj startup AST SpaceMobile, ktorý už tento rok úspešne otestoval pripojenie štandardného smartfónu na 4G aj 5G sieť poskytovanú z jej veľkého testovacieho satelitu BlueWalker 3 s anténou s plochou 64 metrov štvorcových. V prvom štvrťroku budúceho roka plánuje vypustiť už prvých päť komerčných satelitov, pričom celkovo má plánovať viac ako sto satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD
V Česku sa DSL zrýchli zrejme až na 500 Mbps / 100 Mbps
Sci-fi seriál 3 Body Problem bol predĺžený
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu
Raspberry Pi ide na burzu


Diskusia:
                               
 

Anténna 5m x 6m poriadne origami. Ako to napchali do rakety.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

No ja neviem, asi tu antenu zmackali ako ked ides odhodit alobal z cokolady.. Zmackas do gulicky ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dovolím si upozorniť, že ide o nesprávny postup. Alobal z čokolády sa musí nezmačkaný vhodiť cez príslušnú zdierku do nádoby na separovaný odpad. V prípade zošúverenia do guličky už dochádza k zaberaniu miesta v nádobe a prevážaniu vzduchu pri odvoze kukavozom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dovolim si priekazne upozornit, ze vyrobca smetiarskych vozidiel KUKA momentalne nedisponuje licenciou na vynasanie druzic Starlink na obeznu drahu zeme... aj keby boli plne vzduchu..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nerobme unáhlené závery. Počkajme si až vynesie svoje družice Alza a začne poskytovať pripojenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kto ich potom bude robiť!? Máme to vari priekazne nezodpovedne nechávať na nejakých amatérov, čo by s nimi mohli ublížiť?!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

kedy ukazete dalsie čáry-máry ?
ale fotky mi neposerte !
viem ze ich pozerate !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ake unahlene zavery? Ved Alzak dosiel z vesmiru. Ergo, lod uz isto ma. Dokonca lod na medigalakticke lety. Ale priekazne je ta lod nefunkcna, kedze nam uz roky skrieka v reklamach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cí dzígá? Veď to stačí nafúknuť, až to tá hore dorazí, sťa bulbynna kerá praskla v momente angažovanosti tmob do skylink či starlink či čo to všetko star sky cosmo mimozem jú eff oú. Hádam si nebudeme namýšlať že je tmob čisto čistý sprostredkovateľ iba len priekazne klienteli a ničého iného predsa. Keď si niekto chce namýšlať chobotiny teórie milión satelitov, léjzrov, aštara von imaginár iss či ussa vlajka na mesiaci, nech sa páči na pekáči. Už aby aj v tuneloch mal taký starlink poriadny signál, aj keď pravda tunelovať vie poriadne, som zvedavý na cenník.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Človek už stráca právo nebyť v pokrytí signálom.
100% pokrytie sveta mobilnou sieťou a teda aj internerom. 100% sledovanie mobilov. 100 % sledovanie áut pomocou ecall v autách.

Ešte dajú sim karty zadarmo ako Valentine corporation v Kingsman a bude to kompletné
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Nemám telefón nemám signál.
A mám dovolenku. Všetko sa dá vypnúť aj wifi.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vypnuty ntb a baterka za tyzden je dole. A podobne aj mobil. Tam to trva ale dlhsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby si niečo stratil, najprv to snáď musíš mať.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neobávam sa, že s priekiazne naskillovanou Resistance to dogmatism, ani až tak nemusí.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To právo nebyť v pokrytí signálom je tiež pri práve vystrieľať všetkých medveďov?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pomerne zásadnou nevýhodou testovania z vesmíru je nemožnosť vykonať i záťažové testy, nakoľko tie v stave beztiaže priekazne neposkytujú relevantné výsledky.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Aj bez tiaže si záťaž.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vyše 20 rojkov sa serú v pásmach 1800-1900 MHz. Prečo nelezú vyššie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som siel skôr nižšie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Héj? A patenty pásiem fm či am rádia či morzeovky čo? Priekazne oserieme či akko? Aj ta 850 je vtierka jak tá klobásia tlačenka tváriac sa že to legytýmna a hlavne, obzvlášť suverénna prezydentka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sa skladá čiapka z hliníkovej fólie? Rovnako ako z papiera?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Neries, vstup do armady, a tam ti daju hotovy blembak na hlavu z oceloveho plechu.. Ver mi, ze si ho budes s radostou skladat z hlavy ked sa bude dat..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hádam nejdeš maľovať? Ty len si pekne skladaj lodičky a priekazne čum či sa nepotopia rovnako jakko tá tvá verejne tak debylne dotazovaná blbosť kerá až bolesťú zaváňá! Chceš kvjieťí? Maľovanie nechaj na profíkov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem, ci si to niekto uvedomuje ale zacina sa nam tu sustredovat moc “jedneho muza” nad celou planetou, musk je len figurka aj jeho firmy spravuje black rock, majitel je zidacisko
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tak preto Blaha vypina mikrofony opozicii
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

mna skor desi co sa sustreduje v tvojej hlave
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Menej čítaj Protokoly Sionských mudrcov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... a menej počúvaj neonáckov zo SNS, Republiky a kotleby.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zabudol si na mainstrimom velebenych banderovcov z poza nasej vychodnej hranice..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár