neprihlásený Utorok, 18. júna 2024, dnes má meniny Vratislav
Pri HAMR diskoch umožní SMR nižšie zvýšenie kapacity

Značky: HAMRHDD

DSL.sk, 28.1.2024


Pri diskoch novej generácie so záznamovou technológiou HAMR umožní kombinácia s technológiou prekrývajúcich sa stôp SMR výrazne nižšie relatívne zvýšenie kapacity ako tomu je u doterajších diskov.

Predstavitelia spoločnosti Seagate to potvrdili pre Blocks & Files.

Technológia záznamu HAMR, Heat-Assisted Magnetic Recording, umožňuje využiť magneticky stabilnejší materiál, v ktorom je možné uložiť jeden bit informácie na menšiu plochu ako u doterajších materiálov a dosiahnuť teda väčšiu hustotu a vyššiu kapacitu. Aby sa dali dáta do tohto stabilnejšieho materiálu uložiť, technológia HAMR zahrieva aktuálne miesto ukladania dočasne laserom.

Pri technológii SMR sa využíva skutočnosť, že čítacia hlavička je užšia ako zapisovacia a na prečítanie dát jej stačí užšia stopa ako akú zapisuje zapisovacia hlavička. V SMR diskoch sú tak stopy posunuté k sebe až do takej miery, že sa prekrývajú a zápis stopy prepíše aj susednú stopu.

To umožňuje zvýšiť kapacitu. Pri zápise dát je ale kvôli prepisu susednej stopy potrebné znovu zapísať ostatné stopy z danej skupiny stôp, čo znižuje výkon.

Pri posledných najväčších diskoch klasickej záznamovej technológie označovanej CMR alebo PMR technológia SMR umožňuje zvýšiť kapacitu o takmer 16.7%, keď najväčšie disky majú kapacitu 24 TB a ich SMR verzia kapacitu 28 TB.

Pri diskoch novej generácie HAMR diskov od Seagate to je a bude menej. Naznačili to už prvé predstavené modely, keď spoločnosť oficiálne uviedla 30 TB HAMR disk a jeho SMR verzia má kapacitu 32 TB, teda iba o 6.7% vyššiu.

Seagate pre Blocks & Files potvrdila, že zvýšenie kapacity technológiou SMR bude pri HAMR diskoch nižšie ako pri doterajších diskoch. Bude to môcť byť ale potenciálne viac ako u prvého predstaveného modelu, keď technológia umožňuje zvýšenie približne o 10%.

Podľa spoločnosti to nevyplýva zo samotnej technológie HAMR ale z použitia užších stôp a bolo by to tak aj pri doterajšej záznamovej technológii, ak by používala takúto hustotu stôp.

V stručnom stanovisku Seagate poukazuje na šírku a hustotu stôp, podľa Blocks & Files to ovplyvňuje najmä pomer šírky zapisovanej a čítanej stopy respektíve aj so zohľadnením šírky medzery medzi zapisovanými stopami. Keď je pri HAMR diskoch tento pomer nižší, stopy sa dajú technológiou SMR nahustiť menej.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu


Diskusia:

Pridať komentár