neprihlásený Sobota, 18. mája 2024, dnes má meniny Viola
Už aj Microsoft Edge pridal podporu AV1 a AVIF

Značky: Microsoft EdgeAV1

DSL.sk, 29.1.2024


Už aj posledný zo štvorice najpoužívanejších a najdôležitejších webových prehliadačov Microsoft Edge pridal podporu nových dôležitých kompresných formátov videa a obrázkov AV1 a AVIF.

Podpora oboch formátov bola pridaná vo verzii Edge 121 vydanej minulý týždeň, informuje Microsoft v zozname noviniek.

AV1 je kompresný formát videa, ktorý bol dokončený v prvej polovici roka 2018 a za ktorým stoja mnohé popredné IT spoločnosti združené v organizácii AOMedia. Na rozdiel od H.265 / HEVC je otvorený a voľne použiteľný a zároveň pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy. Podľa dostupných testov má aj o niečo lepší kompresný pomer ako H.265.

AV1 využívajú už viaceré internetové služby, vrátane YouTube a Netflixu.

Hoci Microsoft aktuálne avizuje pridanie podpory AV1 priamo do Edge, prehliadač už niekoľko rokov formát AV1 voliteľne podporoval po doinštalovaní dekódera v podobe doplnku Windows od Microsoftu.

Edge zároveň začal podporovať nový formát obrázkov AVIF, ktorý je odvodený od AV1 podobne ako HEIF od HEVC a WebP od VP8. Výhodou AVIF je otvorenosť a voľná využiteľnosť AV1, pričom dosahuje vysoký kompresný pomer.

Všetky tri ostatné najpoužívanejšie webové prehliadače Google Chrome, Apple Safari a Mozilla Firefox už AV1 a AVIF podporujú. Ako posledný pridal ich podporu Safari, najskôr podporu AVIF v roku 2022 a následne podporu AV1 v minulom roku.

Najmä po výraznom presadení prehliadača Chrome na Windows stratili webové prehliadače Microsoftu svoju niekdajšiu silnú pozíciu, Edge má ale stále ako predinštalovaný prehliadač vo Windows pomerne dôležitú pozíciu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD
V Česku sa DSL zrýchli zrejme až na 500 Mbps / 100 Mbps


inzerciaDiskusia:
                               
 

Ďakujem.
Aj tak ho nepoužívam.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Aj my ti dakujeme za uplne zbytocnu informaciu.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Presne tak. Úplne zbytočná informácia je najoptimálnejším bezemisným základom pre tvorbu Boha na princípe synergetického efektu. Dá sa to aj s chlebom a soľou, ale tam vniká naviac priekazne ešte hovno.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

MS je leader a priekopník, kek
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

presne tak, gejts rozdal ľuďom počítače, ktoré sám vymyslel a neskôr všetkých pripojil na internet, ktorý dal dokopy po večeroch doma.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tvorcovia kodekov poskakujú kvôli vykazovaniu mandayov vo firmách najdôležitejších webových prehliadačov ako švárny junáci pri vatre, čo ju riadny vetrík rozdúchal, len aby niekoho nenapadol kompresný formát videa, ktorého je kodek priekazne súčasťou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár