neprihlásený Streda, 28. februára 2024, dnes má meniny Zlatica
Aj FreeBSD prestane podporovať 32-bitový hardvér

Značky: FreeBSD64 bitov

DSL.sk, 13.2.2024


Po mnohých linuxových distribúciách prestane v neďalekej budúcnosti podporovať 32-bitové procesorové platformy aj FreeBSD, populárny unixový operačný systém typu BSD.

Vyvojári o tom informovali v pondelok.

V ďalších hlavných verziách FreeBSD vyvojári plánujú prestať podporovať hardvér viacerých 32-bitových procesorových platforiem. Naďalej bude ale podporované spúšťanie 32-bitových aplikácií na príslušných 64-bitových verziách týchto platforiem so 64-bitovou verziou FreeBSD a 64-bitovým jadrom, napríklad i386 softvér na amd64 platforme.

V nasledujúcej hlavnej verzii FreeBSD 15.0 plánujú vývojári prestať podporovať hardvér platforiem i386, armv6 a powerpc, v ďalšej hlavnej verzii 16.0 následne aj hardvér platformy armv7. Podpora spúšťania 32-bitových aplikácií na 64-bitových platformách bude podporovaná minimálne do konca podpory FreeBSD 16.

Podpora bude ukončená, keďže používanosť týchto platforiem klesá a s tým klesá aj záujem vývojárov ich podporovať. Z ešte podporovaných 32-bitových platforiem sa nový hardvér uvádza už len pre platformu armv7, preto jej podpora bude ukončená neskôr.

Plány sa pre jednotlivé platformy ešte môžu zmeniť a podpora predĺžiť, ak bude veľký dopyt po zachovaní podpory niektorej platformy a zároveň k dispozícii väčšie vývojárske zdroje.

Posledná hlavná verzia FreeBSD 14.0 bola vydaná v novembri minulého roka. Nové hlavné verzie FreeBSD sa v poslednom období vydávajú typicky po dvoch až dva a pol rokoch.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Spustená výroba rýchlejšej rýchlej HBM pamäte
Orange má výpadok 4G siete, zákazníci bez 5G sú tak odkázaní na 2G
Telekom má zrejme problém s 1000 GB balíčkom, užívateľom účtuje aj denný balíček - aktualizácia 1
Windows 11 sa bude aktualizovať bez potreby reštartu
Apple zrušila vývoj samojazdiaceho elektromobilu


inzerciaDiskusia:
                               
 

eexistuje este vobec nejake distro ameranee na 32bit a i386 platformu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Debian

dsl.sk/article.php?article=28047
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokiaľ nejde o diskrimináciu, nepredstavuje samotné zameranie priekazne pálčivý problém.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár