neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
Majiteľ ARM chce založiť veľkého tvorcu čipov pre AI

Značky: čipyumelá inteligenciaITbiznisARM

DSL.sk, 19.2.2024


Zakladateľ spoločnosti SoftBank väčšinovo vlastniacej spoločnosť Arm, Masayoshi Son, zháňa vysoké investície, aby zrejme cez SoftBank založil veľkého tvorcu čipov pre umelú inteligenciu.

Tvrdí to agentúra Bloomberg na základe informácií zdrojov oboznámených so situáciou.

Son zháňa investície až vo výške 100 miliárd dolárov, pričom v jednom scenári by 30 miliárd poskytla SoftBank a zvyšok investori zo Stredného východu.

Podľa stručných informácií cieľom je zrejme založiť spoločnosť, ktorá bude čipy pre AI najmä navrhovať a nie vyrábať vo svojich továrňach. Konkurovať má totiž Nvidii.

Nvidia v poslednom období výrazne profituje zo zvýšeného záujmu o čipy pre umelú inteligenciu, keď jej výkonné GPU sa používajú na trénovanie neurónových sietí. Trhová kapitalizácia spoločnosti sa od začiatku minulého roka takmer späťnásobila a minulý týždeň sa stala treťou najhodnotnejšou IT spoločnosťou sveta, keď predbehla Amazon a Alphabet a vyššiu hodnotu už majú iba Apple a Microsoft.

Informácie o zámere Masayoshiho Sona prichádzajú len niekoľko dní po informáciách o podobnej ale odlišnej aktivite Sama Altmana, CEO spoločnosti OpenAI stojacej za populárnym systémom generatívnej umelej inteligencie ChatGPT. Ten zháňa údajne investície až vo výške biliónov dolárov na výrazné zvýšenie svetovej výrobnej kapacity čipov a najmä produkciu čipov pre AI.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch


Diskusia:
                               
 

No, 100 miliárd je od tých 5 až 7 biliónov dolárov od Altmana celkom slušná zľava... vlastne stačí trochu počkať a niekto im to spraví priekazne zadarmo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no obávam sa, že to, čo chcú (alebo budú chcieť), im nikto neurobí zadarmo. :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skúšal som aj ja, ale v záložni mali dosť blbé otázky...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Tými len zastierali skutočnosť, že nemali dosť cashu. Údajne aj niektorým bankám trvá aj pár miliónov niekedy aj tri dni, ale viac o tom neviem, nakoľko sa s takými priekazne nezahadzujem.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tak si to zhrňme... Japonský multimiliardár dáva dokopy partiu zbohatlíkov zo stredného východu (nazývaný aj blízky východ), aby naliali obrovskú sumu peňazí do vývoja vlastnej AI (pričom väčšina pripadne práve investorom z totalitných alebo autokratických režimov)...

Poviem to takto: doteraz som sa A.I. neobával, prišlo mi to ako len ďalší nástroj, ktorý sa musíme naučiť správny využívať. Teraz to však vyzerá, že ak táto iniciatíva bude úspešná, tak potenciálne najsofistikovanejšiu A.I. budú ovládať ľudia zo stredného/blízkeho východu... Hint: nájdite si definíciu tejto oblasti na Wikipedii. Posielam kvety ľudstvu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pravdu mas.. na vychode sa snazi multimiliardar dat dohromady neskutocny balik penazi na investiciu pre buducnost, a na zapade su vsetci vyzmykani Alzakom z krajiny "error 404" kde sa zase priekazne snazia investovat do smrti ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár