neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
SpaceX chce tento rok uskutočniť minimálne 9 štartov Starship

Značky: StarshipSpaceX

DSL.sk, 23.2.2024


Spoločnosť SpaceX chce tento rok zrejme uskutočniť minimálne deväť štartov jej novej vyvíjanej veľkej rakety a lode Starship.

Tento týždeň to uviedol predstaviteľ amerického leteckého úradu FAA, ktorého povolenie SpaceX potrebuje pre štarty svojej rakety.

V prvej polovici mesiaca Elon Musk avizoval, že najbližší štart sa má uskutočniť približne o tri týždne. Štart bude tretím pokusom o orbitálny alebo takmer orbitálny let Starship.

V minulosti sa termíny štartov prototypov Starship uvádzané Elonom Muskom aj SpaceX nakoniec opakovane posúvali a či k štartu naozaj príde v takomto termíne tak zatiaľ nie je jasné.

SpaceX v minulom roku uskutočnila dva pokusy o orbitálny alebo takmer orbitálny let Starship. Prvý pokus sa uskutočnil v apríli. Raketa s loďou úspešne odštartovali, problémy ale začali už pri štarte a niektoré motory nefungovali, druhý stupeň sa neoddelil od prvého a približne štyri minúty od štartu boli raketa a loď zničené explóziou. Najvyššie sa dostali do výšky približne 39 km.

Pri druhom pokuse v novembri Starship úspešne odštartovala a úspešne uskutočnila oddelenie druhého stupňa novým spôsobom, keď sa motory druhého stupňa zapli ešte počas ťahu prvého stupňa.

Po oddelení ale explodoval najskôr prvý stupeň a následne aj druhý stupeň, ktorý prekonal hranicu vesmíru a dostal sa do výšky približne 150 km. Podľa nedávnych informácií Muska explóziu druhého stupňa spôsobilo vypúšťanie tekutého kyslíka.

Pri treťom testovacom lete chce spoločnosť podľa Muska už uskutočniť úspešný orbitálny let a demonštrovať schopnosť spoľahlivo opustiť orbitu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet


inzerciaDiskusia:
                               
 

Je fajn ze sa snazia. pred 10 rokmi horko tazko zvladali falcon 9 pustit par krat za rok. teraz robi niekolko startov za den. Aj mensie spolocnosti maju moznost takto vynasat satelity. to nehovorim o starlinku. este pred 3mi rokmi som mal problem u zakaznikov na samotach pripojit firmu k slusnemu internetu. nikdo nemal zaujem urobit konektivitu kvoli nakladam. Teraz objednam starlink a za 60 eur mesacne dam min 500 mbit. Ked budu lietat starshipy tak nebude problem mat 6g a 1Gbit internet kdekolvek za fajn peniaz a nestarat sa o roaming, riesit podpasovky operatorov. A nehovorim o mnozstve vedeckych satelitov.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

ty si studoval nejaku vesmirnu vedu alebo len dalsi stolar so skolou zivota?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konečne došlo na ďeveď ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ktovie.. FAA schvaľuje i prevádzkyschopnosť Boeingov, takže ktovie, čo to vôbec priekazne schválili...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár