neprihlásený Utorok, 18. júna 2024, dnes má meniny Vratislav
Česko ide zlepšovať mobilný signál vo vlakoch ďalšími spôsobmi

Značky: Českomobilní operátoridoprava

DSL.sk, 1.3.2024


V susednej Českej republike sa spúšťa ďalšia aktivita, cieľom ktorej je zlepšiť mobilný signál vo vnútri vlakových vozňov. Profitovať z toho budú aj slovenskí cestujúci, keď sa to bude týkať okrem iného aj vlakov premávajúcich po koridore z Bratislavy do Prahy.

Český telekomunikačný úrad a dopravca České dráhy dlhodobo rozličnými spôsobmi riešia problémy týkajúce sa nedostatočného mobilného signálu vo vnútri vlakov. Tie môžu byť samozrejme spôsobované prechodom vlakov cez riedko osídlené oblasti so slabším celkovým pokrytím ale tiež výrazným útlmom signálu vo vnútri vozňov.

V minulosti v rámci aukcie frekvencií pre 4G siete operátori dostali povinnosť pokryť 80% tranzitných koridorov. Pri aukcii frekvencií pre 5G siete dostali povinnosť pokryť 100% hlavných koridorov a 98% vedľajších koridorov patriacich do siete TEN-T.

Túto povinnosť musia splniť do februára 2025 a v minulom roku ČTÚ informoval o začatí spolupráce so Správou železníc, ktorej cieľom bude efektívne kontrolovať pokrytie budované operátormi a tiež riešiť prípadné rušenia mobilných sietí na železničných trasách.

ČTÚ v minulosti zároveň meral úroveň útlmu mobilného signálu v jednotlivých typoch vozňov, pričom zistil vysoký útlm najmä u nových moderných vozňov. České dráhy následne začali používať v niektorých vozňoch okná, ktoré majú umožniť ľahký prechod elektromagnetických vĺn s frekvenciami 500 MHz až 3.5 GHz.

Aktuálne ČTÚ oznámil odštartovanie verejnej konzultácie k návrhu dotačnej výzvy, v rámci ktorej budú poskytované dotácie na zlepšenie mobilného signálu vo vnútri vlakov dvomi spôsobmi, inštalovaním opakovačov podporujúcich 5G siete a oknami prepúšťajúcimi signál. Výzva financovaná z plánu obnovy bude určená pre zlepšenie 5G signálu vo vnútri vozňov používaných najmä vo vlakoch premávajúcich na koridoroch TEN-T.

České dráhy samozrejme ako iní prepravcovia tiež zabezpečujú pripojenie na Internet inštalovaním routerov pripájúcich sa cez mobilné siete a poskytujúcich cestujúcim pripojenie cez WiFi, pričom tento týždeň informovali o výmene najstarších routerov v 195 vozňoch za novšie podporujúce mobilné 5G siete a WiFi 5 s možným vylepšením na WiFi 6 v budúcnosti.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prvé notebooky s novým výkonným ARM procesorom sú oddnes dostupné
Japonci vyvinuli oveľa lepšie batérie s pevným elektrolytom, majú nahradiť gombíkové batérie
Starlink čoskoro začne ponúkať výrazne menšiu a lacnejšiu satelitnú anténu
Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte


Diskusia:
                               
 

Nestaci tie okna nechat otvorene? Aspon hore trochu. Tade by par megabitov mohlo prejst.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nestačí. Minimálne by sa ešte mali nechať pôvodné routre, pričom pri prihlasovaní by len zobrazovala stránka s textom "Takto to dopadá, keď idiot kladie podmienky." vo všetkých jazykoch EU, nakoľko koridor priekazne pokrytý je.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ted ma napadol aj 3.tí spôsob, že vlakom by pomaly prechádzal ponocný, Joška Grgo- Travič, juhoslovan ovšem, so sadou diskiet, cigaretovým puzdrom, a tabatierou, a každý s príslušnou potrebou, a s moblesou albánskeho gentlemana, by si vyzliekol hzúbertus a cylinder, dal ich garderobierke, a potiahol by si zopár šlukov, a 2, - 3 poháriky brandy, a WHISKyU! !!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Globtel/Orange máme na SK od 1997, t.j. vyše 1/4 storočie, Eurotel/T-Mobile od 1996, čo je taktiež viac 1/4 storočie. Napriek tomu pokrytie diaľnic, ciest 1. triedy a všetkých železničných tratí približne ako pri vzniku, čiže kopec miest úplne bez signálu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo je Ti v aute sa otravovať s mobilom? A vo vlaku sa máš venovať spolucestujúcim či pozerať si krásy prírody z okna vlaku. A nie hľadieť ako všetkým do písmena jebe s notebokmi, mobilmi a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty budes z krajiny tretieho sveta
Odpovedať Hodnotiť:
 

a slovensko sa touto otazkou zacne zaoberat tak o 30 rokov o)))
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár