neprihlásený Utorok, 1. júla 2025, dnes má meniny Diana
NASA dosiahla pokrok pri oprave sondy Voyager 1, stále je ale nefunkčná

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 15.3.2024


Americká vesmírna agentúra NASA dosiahla pokrok pri snahe vyriešiť problém so sondou Voyager 1, najvzdialenejším objektom od Zeme zostrojeným človekom. Problém ale stále nie je vyriešený a NASA zatiaľ nemá potvrdenú ani jeho príčinu.

Sonda prestala v polovici novembra posielať dáta z meraní vedeckých prístrojov a tiež technické telemetrické dáta o stave sondy, posielala iba opakujúce sa dáta. Dáta posiela na Zem systém TMU, Telemetry Modulation Unit, problém je podľa NASA ale zrejme v systéme FDS, Fligh Data System, ktorý pripravuje dáta posielané systémom TMU. FDS podľa NASA nekomunikuje korektne s TMU.

Na sonde sú kvôli redundancii síce dva systémy FDS, záložný sa pokazil ale už v roku 1981.

Predpokladanou príčinou súčasného problému je podľa skorších informácií poškodenie bitu pamäte v FDS. Sonda evidentne prijíma príkazy zo Zeme. Keďže ale doteraz neodosielala žiadne dáta, bol problém zistiť v ktorej časti pamäte je problém.

To sa ale teraz zmenilo. Po odoslaní jedného z príkazov 1. marca začala NASA 3. marca prijímať zo sondy aj posielaný kompletný obsah pamäte FDS, informuje v tomto oznámení.

NASA podľa oznámenia najskôr nevedela identifikovať nové zasielané dáta, že ide o obsah pamäte FDS zistila až 10. marca. V súčasnosti dáta analyzuje a mohli by jej pomôcť nájsť príčinu problému aj riešenie, ak je príčinou problému poškodená pamäť FDS.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Návštevnosť v slovenských kinách opäť výrazne narástla
Let’s Encrypt prestala posielať upozornenia na exspiráciu, k dispozícii sú iné možnosti
SEPS zvýšila limity na pripojenie väčších fotovoltaických a veterných elektrární
Apple čoskoro uvedie lacnejší MacBook postavený na CPU pre iPhone
Google investoval do fúznej energie
Budúcoročné Intel CPU údajne zvýšia výkon až o 60%
Preskakovanie reklám žiada zakázať už aj Joj, o dva týždne
Vydaná aktualizácia OS pre routery OpenWrt 24.10, podporuje Raspberry Pi 5
Tesla prišla sama z továrne k zákazníkovi, ale s iným softvérom
Anker kvôli riziku požiaru vymieňa power banky aj v Európe


Diskusia:
                               
 

pocul som, ze ceny ram aj ssd maju tento rok opat stupnut, tak snad si NASA svihne a stihne to opravit do leta
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keď to na tej vojAger namontuješ..
A nasra to potvrďí..
Dám Ťi dvojnásobok..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sonda si mozno po naozaj dlhom case uvedomila ze je tak daleko od ludi ze je naozaj slobodna a konecne si moze priekazne robit co len chce..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár