neprihlásený Nedeľa, 26. mája 2024, dnes má meniny Dušan
Japonská sonda na Mesiaci prežila už druhú mesačnú noc a funguje

Značky: MesiacvesmírJaponsko

DSL.sk, 28.3.2024


Japonská sonda SLIM na Mesiaci úspešne prežila už druhú mesačnú noc a funguje.

Dnes to oznámila japonská vesmírna agentúra JAXA, pričom sonda vytvorila a poslala na Zem aj novú snímku povrchu Mesiaca.

Sonda potrebuje pre svoje fungovanie elektrickú energiu zo solárnych panelov. Kvôli pristátiu v zlej pozícii a zlému nasmerovaniu solárnych panelov sonda po pristátí najskôr nevyrábala dostatok elektrickej energie a solárne panely začali vyrábať dostatok energie až ku koncu jej prvého mesačného dňa.

Sonda nebola skonštruovaná, aby prežila nízke teploty mesačnej noci. Nakoniec prežila svoju prvú mesačnú noc na Mesiaci trvajúcu rovnako ako dni približne dva týždne a aktuálne aj druhú.

Sonda úspešne mäkko pristála na povrchu Mesiaca 19. januára. Japonsko sa tak stalo piatou krajinou, ktorej sa to podarilo. Keďže solárne články najskôr nevyrábali elektrickú energiu, po minutí energie z batérií musela JAXA sondu po niekoľkých hodinách vypnúť, konkrétne ju vypla po 2 hodinách a 37 minútach od pristátia.

Problémy zrejme podľa informácií JAXA spôsobila nefunkčnosť jednej z trysiek hlavného motora, kvôli ktorej sa sonda pri zostupe začala pohybovať do strany a pri pristátí sa prevrátila. O stave misie sme na základe informácií JAXA informovali v tomto článku.


Sonda SLIM odfotená roverom LEV-2, kliknite pre zväčšenie (foto: JAXA / Takara Tomy / Sony Group Corporation / Doshisha University)Sonda je na bočnej strane a jej solárne panely tak nesmerujú smerom nahor ale na západ, čo spôsobuje problémy s množstvom generovanej elektrickej energie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň
Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet


Diskusia:
                               
 

To je výrobok!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemá to na Sovietsku vynaliezavosť ako zablokovať Baltimorský prístav a spomaliť dodávky zbraní Kozákom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nuž, asi ten kapitán lode zabudol, ze už nepracuje pre Sovietsky zväz, ale je občanom krajiny 404 Error.. Tam sa teraz v podstate vrátiť nemôže, pretože by priekazne osobne povinne hnojil vlastným telom svoju rodnú pôdu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kapitán nemá a nevie vymeniť poistky, ale Alioša hej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za mna je zaujimava i ta druha cast. Ten fotograf... No https://dopice.sk/sDd nieje to sexy lopticka? Pripadne nejaka animacia na yt, ze ako to ma chodit/kotulat sa: https://dopice.sk/sDe
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je smutne, aky velky rozdiel je medzi Japonskou a Cinskou kvalitou vyrobkov. Nedavno som sledoval video, kde testoval chlapec cinske servo na MMT prevodovku, ze ked sa pokazi originalne japonske a clovek ho kupi niekde pod vidinou usetrenia.
Na pohlad to cinske bolo krasne vyrobene, ale bolo asi z blata zlepene, lebo nevydrzalo ani 5 minut prace. Samozrejme original vydrzi desiatky rokov, resp. tisice motohodin.

Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Tak vieš jak sa hovorí s málo peniazmi a muzikou..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem o tom, že by Čína mala problém s kvalitou. Len jednoducho z toho komunistického účenia im príde tak neefektívne plytvať svojim drahocenným časom na handrkovanie sa o cene, že uprednostňujú expertné zvládanie elasticity kvality podľa cenových požiadaviek zákazníka, takže aj zadarmo priekazne dostane, presne čo si zapýta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak co by kdo cakal - za paar €$ ?

ze to klientovi osobne dovezie livrejovany porteege, portier - corciege, clen Strieborneho radu (bratstva) concierg-uu? ?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Osobne súhlasím, aj poľský šmejd je tu dosť rozmohnutý. Vraj v číne vyrábajú aj kvalitu, ale to som nevidel, tak neviem posúdiť. Ale je zrejmé, že rýchlokvasený výrobca, ktorý je "na trhu" len zopár rokov, že to nebude bohvie čo. Samsung je šmejd už sám o sebe. A je toho veľa. Tých poctivých japonských výrobkov ubúda aj dosť rýchlo. Vidno to na všakovakých elektronických súčiastkách, kam mizne kvalita. Každý ponúka hlavne lacno a teda príliš nekvalitný tovar. Kúpiť dnes dobre vyrobený a aj nabrúsený kvalitný vrtáka, napríklad vybrusovaný s priemerom napr. 0.085 je bežne nemožné. To čo má dnes väčšina obchodov je pod lupou des! Akokeby tie "vrtáky" na kolene vyrábali a pilníkom brúsili. Mnohé nemajú špičku, sú tupé hneď nové.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:

Pridať komentár