neprihlásený Štvrtok, 2. mája 2024, dnes má meniny Žigmund
Negatívna skoková sekunda má prvýkrát prísť v 2028, môže to spôsobiť IT problémy

Značky: meranie časuZemIT

DSL.sk, 3.4.2024


Podľa súčasných štandardov počítania času bude zrejme potrebné prvýkrát odobrať tzv. skokovú sekundu v roku 2028.

Vo svojej vedeckej práci publikovanej v Nature to odhaduje geofyzik Duncan Agnew z Kalifornskej univerzity v San Diegu.

Skokové sekundy sa pridávajú prípadne odoberajú na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku. Jedno otočenie Zeme okolo jej osi totiž nemusí trvať presne 24 hodín podľa fyzikálnej definície sekundy a merania času atómovými hodinami.

Keď tak rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človekom sa na konci decembra alebo júna o sekundu upraví. Doteraz sa skokové sekundy len pridávali, od roku 1972 sa pridali celkovo 27-krát, naposledy na konci decembra 2016.

V posledných rokoch sa ale pre spomaľovanie otáčania tekutého jadra otáčanie povrchu Zeme zrýchľuje a skokovú sekundu bude zrejme potrebné odobrať. Podľa aktuálneho odhadu Agnewa to bude potrebné zrejme v roku 2028.

V poslednom období rýchlosť otáčania Zeme naopak spomaľuje množstvo ľadu roztápajúceho sa z ľadovcov na póloch Zeme, keď sa táto voda následne presúva a presúva hmotnosť z oblasti pólov smerom k rovníku. Agnew odhadol vývoj otáčania aj v hypotetickom prípade, ak by k roztápaniu ľadovcov neprichádzalo, v takom prípade by bolo potrebné skokovú sekundu odobrať už v roku 2025.

V roku 2022 štáty na 27. konferencii General Conference on Weights and Measures síce rozhodli o budúcom zrušení skokových sekúnd, dohodli sa ale na zrušení najneskôr až do roku 2035, zatiaľ nie je jasné kedy k tomu príde a či to môže viesť k zrušeniu skokových sekúnd už pred aplikovaním prípadnej skokovej sekundy v roku 2028.

V IT sú skokové sekundy potenciálnym problémom, keďže sa aplikujú zriedkavo, počítanie času v IT nie je kompatibilné s konceptom skokových sekúnd a ich aplikácia znamená neštandardný zásah do počítania času. Keďže skokové sekundy nie sú dopredu určené a rozhoduje sa o nich až niekoľko mesiacov pred aplikovaním, počítače sa o nich dozvedajú najmä cez informáciu cez protokoly na sieťovú synchronizáciu presného času ako NTP.

V minulosti aplikovanie skokových sekúnd spôsobilo vážnejšie technické IT problémy a následne začali viaceré veľké IT spoločnosti používať iný bezpečnejší prístup, keď skokovú sekundu nepridali naraz ale postupne buď cez servery pre synchronizáciu času alebo pomocou lokálnych softvérov upravovali a spomaľovali čas typicky mnoho hodín pred a po polnoci.

Navyše doteraz sa skokové sekundy vždy len pridávali. Odobratie skokovej sekundy, ak k nemu príde, bude vôbec prvým v histórii. Rozličné IT systémy sa tak doteraz nemuseli s takýmto zásahom do počítania času vysporiadavať a nie sú minimálne prakticky v reálnom nasadení na takýto zásah otestované.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia
Hubblov teleskop opäť funguje


inzercia



Diskusia:
                               
 

A tento rok sme mali 29.2. skokovy den...
Aj cesi, pokial viem, pouzivaju vyraz prestupna sekunda ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skokova sekunda, porovnanie s atomovymi hodinami a podobne ... Progresivne vymysly, ktore nemaju v podstate ziadne prakticke vyuzitie. Ci data nabehnu o 0.0000 nieco skor alebo neskor, realne system nemoze ovplyvnit.

Problem vidim skor v tom, ze dnesne korporaty prijmaju do zamestnania vegetarianov, ktory bez ChatGPT nezvladnu ani select all. Bez rozmyslania zbuchaju databazu a mysliac si, ze v Starbuckse urobia dojem na rovnaku vegansku predavacku. A tym dojmom dostanu extra sojove mlieko zdarma.

Dokial bude liberalizmus prehnivat v korporaciach, nikdy sa nebudu problemy, ako skokova sekunda riesit ako komplexny problem. Vzdy sa na porade najde sojovy somar s macbookom, ktory si najprv napravi leginy a az potom tresne somarinu ako kupime software a podobne.

Sikovny programator, ktory sa tomu venuje a nepotrebuje Chatbota na zakladne SQL prikazy zvladne takyto problem lavou zadnou.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

vsetko je zleeee. vsetko je na nic. kedysi bolo dobre... trt makovy! podla mna si zbytocne negativne naladeny. skus sa na to vysrat a rozmyslat nad niecim peknym/pozitivnym.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

napríklad nad sójovým latte?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

sojove late ale bez mlieka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Túto sračku si vypotil sám, alebo ti s tým pomáhal kamarát?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ma pravdu,
dnes, v dnesnej demokradickej dobe, ak nie si toten hipster, a liberal, toten onyy ..progresivista,
~ tak bez sance,
na cokolvek

mno, ted si dopyjem moje sojove latecko,
oblecem leginy, a pojdem k tomu ..barbierovi,
(abo bc, barbecuie ? )
Odpovedať Hodnotiť:
 

naco zbytocne vytvarat zbytocne problemy? ked ma nieco sposobit problem tak logicky sa tomu vyhnem a nie naschval si robit problemy
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ďalší odborník. Šak presnosť interkontinentálnych balistických rakiet pôjde pri astronavigácii priekazne celkom do hája. A zrovna pri tom je pri vyhýňaní sa vedieť od čoho priekazne ako naschval pomerne podstatné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co by sa stalo keby skokove sekundy nepridavali a neuberali? vobec nic by sa nestalo
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nevadi, vsetkemu nemusis rozumiet.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Deň by stratili svoju terajšiu definíciu.
Aj medzinárodný koordinovaný čas.
Plánujú ju nahradiť priestupnou hodinou.
Na rovnomerný čas bez skokov už existujú systémy TAI (Temps Atomique International) a GPS (Global Positioning System) time.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zem sa predsa netoci, indoktrina pisalek?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár