neprihlásený Pondelok, 29. apríla 2024, dnes má meniny Lea
Seagate vyvíja viacvrstvový záznam na HDD, mohol by znásobiť kapacitu

Značky: SeagateHDDHAMR

DSL.sk, 9.4.2024


Spoločnosť Seagate, spolu s Western Digital jeden z dvojice dominujúcich výrobcov klasických pevných diskov, vyvíja technológiu pre zápis viac vrstiev na jednu platňu HDD. To by ďalej umožnilo zvýšiť kapacitu klasických diskov.

Práca výskumníkov zo Seagate, NIMS a Tohoku University venujúca sa vývoju takejto technológie záznamu bola aktuálne zverejnená v Acta Materialia.

V HDD sa dáta zapisujú na otáčajúce sa platne s magnetickým materiálom magnetizáciou malých plôšok a používa sa iba jedna vrstva záznamu na povrchu. Okrem zvyšovania hustoty zapisovaných dát zlepšovaním technológií výrobcovia kapacitu HDD v minulosti zvyšovali počtom použitých platní, už nejaký čas je maximom desať platní v jednom HDD a zatiaľ sa tento počet nezvyšuje.

Výraznejší skok v kapacite HDD aktuálne priniesla spoločnosť Seagate svojou novou generáciou HAMR diskov, u ktorých sa kapacita zvýšila z doterajšieho maxima 24 TB u klasických diskov s CMR technológiou na 30 TB.

Technológia záznamu HAMR, Heat-Assisted Magnetic Recording, umožňuje využiť magneticky stabilnejší materiál, v ktorom je možné uložiť jeden bit informácie na menšiu plochu ako u doterajších materiálov a dosiahnuť teda väčšiu hustotu a vyššiu kapacitu. Aby sa dali dáta do tohto stabilnejšieho materiálu uložiť, technológia HAMR zahrieva aktuálne miesto ukladania dočasne laserom.

V aktuálne zverejnenom výskume Seagate s partnermi vyvíjali dvojvrstvový záznam technológiou HAMR, pričom prvý záznam zapisuje dáta magnetizáciou do oboch vrstiev a druhý so slabšími parametrami iba do vrchnej. Na rovnakú plochu by tak mohla technológia zapísať dva bity namiesto jedného. Ak by aj čítacia hlavička dokázala rozlíšiť všetky štyri možné hodnoty, namiesto ukladania jednej z dvoch možných hodnôt by sa v jednom mieste mohla ukladať jedna zo štyroch možných hodnôt a kapacita by sa reálne mohla zdvojnásobiť. Ak by čítacia hlavička pri opačných magnetizáciách dvoch vrstiev nedokázala rozlíšiť ktorá je magnetizovaná ako, rozlíšiť by sa dali tri hodnoty a ukladať by sa dala teda jedna z troch možných hodnôt namiesto z dvoch.

V akej fáze vývoja je ale táto technológia, kedy by prípadne mohla byť nasadená v reálne dostupných produktoch a aké reálne zvýšenie kapacity by mohla priniesť nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Hubblov teleskop má opäť problém s gyroskopom
Google začne vyplácať dividendy, prekročil hodnotu 2 bilióny
Raspberry Pi rozšírilo ponuku modelov Compute Module
Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou


Diskusia:
                               
 

zostavam pri 2TB platniach co sa daju formatovat fdiskom!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mohol by znásobiť kapacitu a spomaliť rýchlosť :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam 12 rokov stary 3TB a staci.
Uz som vyrastol zo zbierania filmov.

Na ntb mam 2TB NVMe, tam mam virtualky s 4pGB particiami, tak sa to nazbiera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

4 pikoGBajty som ešte nemvidel :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som im aj poradil, a povedal, kde je pes zakopany, aby im to priekazne normalne hned fungovalo, ale co som si vsimol, tak technici od vyvoja z tychto dvoch spolocnosti nechodia do diskusii na DSL.sk ...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Aj keby chodili, tak by to bolo zbytočné, nakoľko to je psychickým nastavením, takže na to treba osobný prístup kvalifikovaného mentálneho kouča, keď stále prichádzajú s novými technológiami za účelom zvýšenia kapacity a pritom každý normálny človek by sa poriadne pozrel, čo ju znižuje a jednoducho to dal odtiaľ priekazne preč.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Aj staré LP platne mali na sebe 2 vrstvy záznamu, jeden z vrchnej strany jeden zo spodnej. Takže keď sa minie miesto stačí platňu v HDD otočiť. škoda že sem tí technici od HDD nechodia, mali by po probléme.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Dokonca v jedej stope boli dva kanály ako stereo a jedna ihla ich vedela samostatne prečítať...tam by sa mali inšpirovať, ihlu a drážku, nekomplikovať
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A co potom taka magnetofonova kazeta, tam sa na jedno miesto zapisalo analogovo cislo medzi 0-255 co znamena ze tam bol jeden bajt. Ja vam hovorim v analogu je buducnost, ak to aplikuju na disky to bude revolucia. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stačil by aj prevrat ako v 89!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takže bude 98?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

znovu Win98? :-))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár