neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
Aj Google si vyvinul vlastný ARM procesor pre servery

Značky: GoogleCPUARMservery

DSL.sk, 10.4.2024


Spoločnosť Google si ako ďalší veľký poskytovateľ serverových cloudových služieb vyvinula vlastný procesor architektúry ARM pre servery vo svojich dátových centrách.

Spoločnosť to aktuálne oznámila počas predstavovania viacerých noviniek vo svojich cloudových službách na akcii Google Cloud Next 2024.

O procesore označenom Google Axion zverejnila ale iba minimum informácií a nezverejnila jeho špecifikáciu vrátane napríklad počtu jadier. Postavený je na jadrách Neoverse V2 od spoločnosti Arm podporujúcich architektúru ARMv9 a využíva systém špecializovaných mikrokontrolerov Titanium slúžiacich na odbremenenie ARM jadier od zabezpečovania niektorých funkčností ako sieťová komunikácia, bezpečnosť, I/O s úložiskom.

Podľa Google nové procesory umožnia virtuálne servery s o 30% vyšším výkonom ako najrýchlejšie virtuálne ARM servery v dostupných cloudových službách, pričom budú mať o 50% lepší výkon a o 60% lepšiu energetickú efektívnosť ako súčasné virtuálne x86 servery.

Spoločnosť čoskoro podľa oznámenia začne využívať servery postavené na týchto procesoroch pre prevádzku vlastných interných služieb, pomocou ktorých poskytuje svoje webové služby. Zároveň umožní služby postavené na nových procesoroch využívať v blízkej budúcnosti aj zákazníkom svojich cloudových serverových služieb vrátane napríklad virtuálnych serverov bežiacich na týchto nových procesoroch, ktoré majú byť v preview režime sprístupnené v nadchádzajúcich mesiacoch.

Vlastné serverové ARM procesory majú aj dve veľké konkurenčné služby cloudových serverových služieb Amazon Web Services a Microsoft Azure. Amazon AWS využíva vlastné ARM procesory Graviton už viacero rokov, Microsoft oznámil vyvinutie vlastného 128-jadrového serverového ARM procesora na konci minulého roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch


Diskusia:
                               
 

A co slovensky procesor kedy uz bude?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slovenský procesor "Valaška" je aktuálne vo finálnej fáze vývoja. Ešte sa ladia národné registre a podpora virtuálneho sovietskeho režimu. Uvedenie je naplánované hneď po zlacnení potravín.

S pozdravom
Dodo | Slovensko IŤ
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aurel 2 ma byt postavenych na 20 CPU Valaška a 4 GPU Vz. 58.
Chladenie bude zabezpecovat kondenzacna veza JE Mochovce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár