neprihlásený Sobota, 28. februára 2026, dnes má meniny Zlatica
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii

Značky: programovaniewebInternet

DSL.sk, 17.4.2024


Projekt klonu populárnej databázy Redis zastrešovaný Linux Foundation s označením Valkey vydal svoju prvú stabilnú verziu Valkey 7.2.5.

Tvorcovia o tom informujú v tomto oznámení.

Ako sme upozornili v tomto článku, spoločnosť Redis stojaca za touto databázou od novej verzie Redis 7.4 zmení licenciu tohto softvéru z otvorenej BSD licencie na duálne licencovanie s licenciami RSALv2 a SSPLv1. Tie nedovoľujú softvér voľne využívať na niektoré komerčné využitia.

V reakcii na to organizácia Linux Foundation oznámila zámer vytvoriť plne open source alternatívu Redisu s označením Valkey, ktorý má licenciu tzv. BSD 3-clause rovnako ako Redis doteraz a štartuje ako klon Redisu. Iniciatívu podporujú a budú zrejme do nej prispievať aj IT giganti a ďalšie spoločnosti Amazon, Google, Oracle, Ericsson a Snap.

Projekt teraz vydal prvú stabilnú verziu Valkey 7.2.5, ktorá je podľa oznámenia funkčne identická so zatiaľ poslednou verziou Redisu s doterajšou licenciou, Redis 7.2.4.

Redis, Remote Dictionary Server, je mimoriadne populárna NoSQL databáza uchovávajúca dáta v podobe kľúčov a ich hodnôt, pričom je zameraná na rýchlosť a dáta uchováva primárne v pamäti.

Redis podporuje aj distribuované škálovateľné využívanie respektíve vysokú dostupnosť vďaka replikácii medzi servermi a podpore klastrového riešenia Redis Cluster prípadne riešenia Redis Sentinel.

Vďaka týmto vlastnostiam je Redis okrem iného vhodný a často sa využíva vo webových aplikáciách najmä na ukladanie rozličných dočasných dát a napríklad ako cache. Redis ale podporuje aj trvalé ukladanie dát.

Okrem Valkey vznikol minimálne jeden ďalší klon Redict, ktorý vydal svoju prvú verziu Redict 7.3.0 minulý týždeň.



Najnovšie články:

NASA opäť posunula termín pristátia posádky na Mesiaci
Samsung údajne na Slovensku ukončí výrobu TV
Týždeň po zemetrasení bolo počuť opäť výbuch, zrejme kvôli letu F-16
Netflix nezíska HBO, ukončil boj s Paramountom
Smartfóny v tomto roku výrazne zdražia, predá sa ich oveľa menej
Nový Samsung Galaxy má displej so zabudovanou ochranou súkromia
Košice schválili pravidlá pre balíkomaty
NASA úspešne presunula raketu SLS do hangáru, trvalo to viac ako 10 hodín
Podpora viacerých LTS verzií linuxového jadra predĺžená, už neskončí naraz
EÚ roaming sa má rozšíriť do viacerých krajín na Balkáne


Diskusia:

Pridať komentár