neprihlásený Utorok, 18. júna 2024, dnes má meniny Vratislav
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia

Značky: digitálne rádioT-DAB / T-DAB+Slovensko

DSL.sk, 22.4.2024


Spoločnosť Towercom vysielajúca celoštátny multiplex digitálneho rozhlasového vysielania štandardom T-DAB+ dnes spustí ďalší vysielač jej multiplexu v lokalite Banská Bystrica - Suchá hora.

Na blížiace sa spustenie vysielača sme na základe oznámenia RTVS upozornili v piatok, spoločnosť Towercom dnes oznámila jeho plánované spustenie ešte počas dnešného dňa.

Cieľom spustenia vysielača má byť podľa RTVS zlepšiť príjem jej rádií počas rekonštrukčných prác na tomto vysielači majúcich vplyv na doterajšie analógové vysielanie staníc Rádio Slovensko a Rádio Regina Stred.

Práce začnú 29. apríla, koľko dní alebo týždňov budú trvať nie je jasné. Aj počas rekonštrukčných prác bude pokračovať analógové vysielanie týchto staníc ale s nižším výkonom, zároveň v regióne je aj niekoľko ďalších analógových vysielačov týchto dvoch rádií.

Nový vysielač digitálneho T-DAB+ vysielania bude mať výkon 5 kW. Towercom má pre vysielač Banská Bystrica - Suchá hora dve povolenia pre vysielanie digitálneho rádia, na kanáli 11C s maximálnym výkonom 5 kW a kanáli 12A s maximálnym výkonom 15 kW. Podľa webu SatelitnáTV má byť nový vysielač spustený na kanáli 12A.

Multiplex digitálneho rádia Towercomu sa už vysiela aj z iného vysielača v Banskej Bystrici, vysielača Laskomer s výkonom 3 kW na kanáli 12A.

Tento rok spoločnosť Towercom podľa dostupných informácií plánuje spustiť vysielanie aj z troch iných vysielačov Ružomberok - Úložisko, Poprad - Hranovnica a Spišské Podhradie - TVP Spišské Podhradie.

Digitálne T-DAB+ vysielanie umožňuje využívať spektrum efektívnejšie ako pri analógovom vysielaní a na jednom kanáli o šírke 1.7 MHz je možné vysielať typicky viac ako desiatku staníc najmä v efektívnom kompresnom štandarde HE-AAC.

Multiplex Towercomu sa v súčasnosti vysiela z jedenástich vysielačov, v Bratislave, Borskom Mikuláši, Nitre, Trenčíne, Považskej Bystrici, Žiline, Prievidzi, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote a dvoch v Košiciach.

V multiplexe sa vysiela dvanásť staníc, deväť staníc RTVS, Rádio Slovensko, Rádio Devín, Rádio_FM, Rádio Patria, Radio Slovak International, Rádio Junior, Rádio Litera, Rádio Pyramída a Rádio Regina, a tri stanice komerčných vysielateľov, Rádio Lumen, Rádio Mária Slovensko a Rádio Rock.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách


inzerciaDiskusia:
                               
 

Kanál o šírke 1,7 MHz a v ňom 12 staníc. To bude "kvalita" ako prasa...
A tie "úžasné" výkony. Že 5 kW!
"Kvalitou" zvuku to pripomína vysielanie na dlhých vlnách(AM).
Aby niekto niečo kvalitne počúval pri 96 kbps, to je čistý des a si snáď robia z ľudí volov!!! A to má byť ešte stereo?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Des...
https://vus.sk/tdab/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mňa by to samotné až tak nesralo, keby rovnaký chmuľovia nežvatlali o potrebe podpory podpory automobilového priemyslu, nakoľko že sa to nejakým nedopatrením pustí cez nejaké Burmestery či Bespoky je už na úrovni prznenia a to si na svedomie priekazne nikto slušný nevezme.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ked takto hodnotis DAB tak si ho este asi nepocuval. Tak najskor vyskusaj a potom mozes hodnotit a porovnaj so zasumenym FM (ak nie si pri vysielaci). A pozri sa ako sa vysiela DAB v okolitych statoch a na internete (bezne 128kb/s).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je mi to nesmierne ľúto, ale ak so sebou okolite staty vyjebali, tam mne už pri požiadavkách na súnaležitosť s hladujúcimi Africkými deťmi, trpiacimi obyvateľmi Ukrajiny a Austrálčanmi, čo musia chodiť dolu hlavou, neostáva v rezervačnom systéme priekazne dostatok súnaležitosti na plakanie nad sebou, ak to urobím tiež.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Mal som tú česť niekoľko rokov počúvať špičkový AM/FM tuner SONY SA5-ES v zlatom prevedení a nie pre Nemecko, teda s citlivým tunerom. Muzika sa nedá s nejakým komprimovaným paskvilom z PC ani len porovnať!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

S analom o takej sirke sa nezmestim do nohavic. Aj Jaromir Nohavica potvrdi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pred par rokmi som kupoval DAB prijmac v BB prave kvoli NewModelRadio vysielajucich v BB na DAB.
tych 96kbps pri dobre namastrovanej/kompresorovanej hudbe je urcite dostatocnych. Neporovnatelne lepsie ako "fullHD youtube". Urcite preferujem pred Frekvencnou Modulaciou..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A neporovnavas video s radiom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, porovnavam audiostopu.
hudbu ja rad, ale kricim bolestou ked mi ju pustaju z youtube. No mozno som len stereo spiatocnik co sa upol k elektronkam a hlada sirku spektra za hranicou pocutelnosti...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár