V stredu oznámila japonská spoločnosť Y-E Data uvedenie prvého zariadenia podporujúceho štandard bezdrôtového USB.
Bezdrôtové USB, oficiálnym názvom "Wireless USB", je štandardom WiMedia aliancie, komunikuje pomocou UWB technológie a má nahradiť USB.
Prvým zariadením od Y-E Data je YD-300 hub so štyrmi USB portami, ktorý umožňuje pripojiť 4 bežné USB 2.0 zariadenia. Hub komunikuje bezdrôtovo pomocou UWB s dodávaným USB kľúčom pripojeným k PC, USB zariadenia sa počítaču javia ako zariadenia pripojené do bežného USB hubu.
Neskôr sa podpora Wireless USB má objavovať aj priamo v jednotlivých zariadeniach.
YD-300 využíva UWB komunikačný čip od spoločnosti Wisar. Do vzdialenosti približne 3 m poskytuje maximálnu rýchlosť 480 Mb/s, do vzdialenosti približne 10 m okolo 110 Mb/s.
Bezdrôtové USB používa ako komunikačnú technológiu tzv. ultrawideband technológiu (UWB) komunikujúcu v širokom spektre od 3.1 GHz do 10.6 GHz s veľmi nízkym vyžarovacím výkonom. Budúce verzie by mali priniesť zvýšenie komunikačnej rýchlosti na 1 Gb/s a viac.
Y-E Data YD-300
Zdroj: Everythingusb
Wireless USB hub má viacero praktických využití, najviac výhod pocítia pravdepodobne užívatelia notebookov, ktorí môžu pristupovať k zariadeniam ako napríklad tlačiareň, napaľovačka, externý pevný disk, externý rádio alebo TV tuner bez potreby pripájania a odpájania káblov, respektíve z ľubovoľného miesta v dosahu signálu.
Y-E Data začala od tohto týždňa YD-300 dodávať predajcom. Spoločnosť neoznámila odporúčanú predajnú cenu, na cenu zariadenia si tak bude potrebné počkať niekoľko dní, kým sa YD-300 neobjaví v ponuke predajcov.
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
awe
Od: awe
|
Pridané:
2.11.2006 21:03
Su tie frekvencie u nas pouzitelne bez licencie?
|
| |
RB
Od: RB
|
Pridané:
2.11.2006 21:19
Ma to dost maly dosah a aj vyzarovany vykon, takze zrejme ano...
|
| |
wave
Od: wave
|
Pridané:
3.11.2006 22:51
blba otazka, urcite to ma frekvenciu funradia a silu signalu 200 km
|
| |
uwb
Od: uwb
|
Pridané:
2.11.2006 21:24
pekne, az nato ze v clanku o wirelesshd nato nadavju ze je to pomale>:
|
| |
heh
Od: heh
|
Pridané:
3.11.2006 1:34
no neviem, pokial to nezacnu vyrobcovia notebookov (a samozrejme aj vyrobcovia maticnych dosiek a vsetkych periferii) montovat priamo do tela vyrobku, tak tomu nedavam moc velke sance na uspech...
|
| |
Fero
Od: Fero
|
Pridané:
3.11.2006 7:20
Preco sa vymislaju furt nove bezdrotove rozhrania, to bude fakt prakticke a lacne ked budem mat notebook z wifi na siet, bluetoth na tlaciaren a wireless usb na zbytok..
|
| |
Michal
Od: Michal
|
Pridané:
3.11.2006 7:25
Uz sa tesim, kd pojde kolega okolo s novym projektom na USB kluci a ja si ho prezriem skor ako ho uvidi sef (este lepsie budu fotky jeho manzelky.) No asi ma bude otravovat hlaska zistil sa novy hardware vzdy ked prejde niekto okolo stola.... Alebo ako je to s beypecnostou, identifikaciou zariadeni...
|
| |
mochy
Od: mochy
|
Pridané:
3.11.2006 7:53
nemyslis ze zariadenie musi byt najprv v HUB-e aby fungovalo?
|
| |
Abe
Od: Abe
|
Pridané:
3.11.2006 9:15
moze to mat pichnute vo svojom...a v dnesnej dobe nie je problem dostat sa ku akymkolvek datam
|
| |
roob
Od: roob
|
Pridané:
3.11.2006 12:52
a nieje mi jedno ci ten usb kluc pichnem do nejakeho hubu, alebo rovno do pocitaca??? Pointa bude v tom, ze taky usb kluc nebudes musiet nikde pichat (teda dufam, lebo inak to akosi nema vyznam)
|
| |
del
Od: del
|
Pridané:
3.11.2006 17:42
tu nejde o USB to je fakt jedno ci ho strcis do pc alebo do HUBu, ide tu hlavne o stabilne pripojene zariadenia ako je tlaciaren, scaner, externy usb disk, tie zariadenia musia byt pripojene k elektrickej sieti tak isto aj ten HUB je podla toho obrazka pripojeny k elek. sieti. Cize to ma fakt zmysel iba pre tych co maju notebook aby nemusli stale vsetko zpajat, zapoja iba ten kluc od HUBu a frcia.
Radsej by mohli vymysliet nieco take co by nahradilo USB kabel (na principe bluetooth) ale dalo by sa to pouzit aj pre zariadnenia co maju USb kabel, proste jeden kluc by sa strcil do PC druhy do napr. tlaciarne a komunikovali by spolu (stavu by brali z tych zariadeni a nemuseli by mat ziadne vlastne npajanie), cize by sa nemuseli tahat metre zbytocnych kablov.
|
| |
xxx
Od: xxx
|
Pridané:
3.11.2006 21:36
nechapes ved to je prave toto len to este neje tak rozsirene jednoducho to bude v doske v kluci a ked potrebujes tak mas uz dopalilo ???
|
| |
del
Od: del
|
Pridané:
8.11.2006 14:48
to mi dopalilo hned, ale mne ide o to aby som nemal ziadny hub pripojeny k elek. sieti ale cisto dva USB kluce ktore budu brat stavu z tych zariadeni ku ktorim budu pripojene.
Snad to niekomu "dopali" a onedlho to bude na trhu.
|
| |
wave
Od: wave
|
Pridané:
3.11.2006 22:55
kto ma notebook nepovie na tu novinku ani pol kriveho slova...
este nech sa dobijaju bezdratovo a som za vodou
|
| |
3znaky
Od: 3znaky
|
Pridané:
3.11.2006 22:53
ftipalek, alebo antitechnicky typ :D
|
| |
mr.ch
Od: mr.ch
|
Pridané:
3.11.2006 10:38
mozno sa vam moja otazka bude zdat blba ale:
neni jedno ci mame par metrovy USB KABEL alebo parmetrovy ADAPTER do ELEKTRIKY ktory napaja to "wireless" zariadenie a este aj obsadzuje zasuvku v elektrike?
chapem ze to bude mat uspech pri fotakoch alebo mp3 co to bude sosat energiu z bateriek, ale toto? sak to ani vymaslat nemuseli.
apropo, fotaky uz davno maju rozhranie WIFI a o tom sa tu akosi nepise... hmmm? co vy na to?
|
| |
Stano
Od: Stano
|
Pridané:
3.11.2006 15:59
Budu asi robit USB kluce (a vobec vsetky zariadenia) na baterky a budeme kupovat baterky do dalsich a dalsich zariadeni a neustale ich vymienat alebo dobijat.
|
| |
xxxxx
Od: xxxxx
|
Pridané:
3.11.2006 22:58
ked mas notbuk tak je straaaaasne otravne pri prichode nastrkovat vzdy debilne kable: tlaciaren, webcam, skener, tvkarta, klavesnica... ... dokonca aj mys by som tak dal
|
| |
mr.ch
Od: mr.ch
|
Pridané:
4.11.2006 16:47
to je sice pravda. nb mam tak to poznam. ale ber to zase takto.
Tlacaren je ok lebo je v elektrike ale WEBCAM - baterky, tvkarta - baterky/adapter, klavesnica baterky, myys - baterky---- tak to by sa mi nechcelo...
|
| |
brb
Od: brb
|
Pridané:
3.11.2006 11:44
No jak kukam, tak kukam, mne to pripada len zlozitejsie nez vymienanie klucov v jednom porte...
Ze bezdrotove...kua ved na tom obrazku je viac kablov nez vo vnutri pocitaca !
|
| |
h5n1
Od: h5n1
|
Pridané:
3.11.2006 20:24
vysvetlenie preco take nieco vobec niekto vymyslal je velmi jednoduche: japoncikom sa klasicky usb kabel zdal privelmi jednoduchy
|
| |
Bozz
Od: Bozz
|
Pridané:
3.11.2006 20:58
Co tam po tom, ale vsimnite si co ma ten laptop na PLOCHE :DDD
|
| |
metse
Od: metse
|
Pridané:
4.11.2006 11:01
aj mna to napadlo a az som sa zlakol. win 98 stale zije
|
| |
dinko
Od: dinko
|
Pridané:
4.11.2006 23:39
ako si prisiel na to ze je to win 98??
moj win vyzera tiez ako 98 a je to xp
(.. sa mi paci ked to vyzera co najjednoduchsie)
|
| |
wasco
Od: wasco
|
Pridané:
5.11.2006 12:53
Blbost. Zbytocne za to vysolit take peniaze. Radsej si kupim 10 metrov klasickeho kabla. Uz mam v izbe dost ziaricov (wi-fi, mobil, apd)
|
| |
e1
Od: e1
|
Pridané:
5.11.2006 18:20
Bude to mať zmysel pre majitelov notebookov (tie majú často iba 2-3 USB porty). Takto stačí mať doma iba ten bezdrôtový USB HUB, mať všetko v ňom pripojené, a keď prídem domov s notebookom, tak sa iba pripopjiť na ten HUB. Zatial to je tak, že musím ešte mať nejakú USB anténku, ale časom to snať bude integrované do notebooku a keď doma zapnem komp, tak sa mi uvidím rozoznanú tlačiareň, dock pre MP3 prehrávač, čítačku kariet, TV kartu, externý disk, kvalitnú externú zvukovku, myš a všetko ostatné čo sa na USB dá pripoojiť a nembudem sa musiť babrať s kábelážou pol hodinu.
Jediný veľký problém vidím v tom, že zase bude na svete ďalší bezdrôtový štandart, čo už je dosť na hlavu. Predstavte si že máte doma noťas, na internet sa pripojujete cez WIFI, dáta s mobilom sychronizujete cez BT a teraz ešte tu budete mať W-USB. Baterka v notebooku vydrží 2 hodiny a potom môžete zase vysieť na kábloch, lebo tá potvora potrebuje energiu. Najlepšie by bolo, keby všetky tieto bezdrôtové štandarty by boli integrované do jedného, ktorý by dokázal prenašať okrem dát aj obraz a zvuk. Predstavte si tú pododičku že DVD vložené do notebooku sa zobrazí na HD telke a bude to hrať z kvalitního domáceho hifi bez nejakého zapájania káblov.
Dúfam že sa toho v blízkej budúcnosti dožijem...
|
| |
mr.ch
Od: mr.ch
|
Pridané:
5.11.2006 22:08
s tym hubom , tak to beriem, to je fajn, to je pravda ze vzdy nastrkavam milon koncoviek, ale to stale neriesi to, ze HUB si mozes aj KABLOM propojit, a nepotrebujes wireless... ale tu TELKU a ten AUDIO system by som bral.... to by som mohol mat po celom byte porozvesane kraviny na otvaranie okna stahovanie zalucia, vypinanie svetiel a td a islo by to cez W.usb....
haluz, no co,
|