neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Vydaná Fedora 40

Značky: Linux

DSL.sk, 23.4.2024


Tvorcovia populárnej linuxovej distribúcie Fedora dnes v súlade s plánom vydali novú verziu tejto distribúcie Fedora Linux 40.

V novej verzii tvorcovia neavizujú žiadne veľké novinky, zahrnutý softvér bol ale samozrejme upgradnutý na nové verzie a aj najnovšia verzia tejto distribúcie vydávanej v novej verzii každého pol roka je postavená na aktuálnych verziách jednotlivých softvérov.

Hlavná desktopová verzia Fedora Workstation 40 je postavená na novej verzii desktopového prostredia Gnome 46, verzia s desktopovým prostredím KDE na novej verzii Plasma 6.

Z nových funkčností tvorcovia v oznámení vyzdvihujú pridanie populárneho frameworku pre strojové učenie PyTorch. Zatiaľ do distribúcie zahrnuli iba podporu využívania CPU a nie podporu akcelerátorov vrátane GPU a NPU. Označujú to za prvý krok, v budúcnosti budú podporu rozširovať a ich cieľom je ponúkať kompletné nástroje pre vývoj AI.

Tvorcovia zároveň avizujú vylepšenie atomických verzií ich distribúcie, Fedora IoT používa natívne ostree kontajnery a pre atomické verzie desktopových edícií sa začína opäť používať značka Fedora Atomic.

Distribúcia Fedora je populárna aj medzi niektorými pokročilými užívateľmi, podľa nedávnych informácií ju používa napríklad aj Linus Torvalds. Distribúciu začal používať aj projekt Asahi Linux pracujúci na podpore Linuxu na Apple počítačoch postavených na Apple procesoroch architektúry ARM.

Projekt sprístupňuje aj vlastnú linuxovú distribúciu, do ktorej zapracováva túto podporu. Donedávna bola distribúcia projektu postavená na ARM verzii distribúcie Arch Linux. Projekt s distribúciou ale nespolupracoval na zapracovávaní zmien do oficiálnej Arch Linux distribúcie a v minulom auguste oznámil zmenu použitej distribúcie. Jeho oficiálnou distribúciou, v ktorej integruje vyvíjanú podporu pre Apple ARM Macy, sa stala distribúcia postavená na Fedore nesúca označenie Fedora Asahi Remix.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom
Starship znovu poletí o dva týždne
Známy výrobca PC chladičov začal ponúkať ventilátory pre domácnosti, postavené na PC ventilátoroch
Intel už vyrába novú generáciu CPU, uvedie ju v treťom štvrťroku


Diskusia:
                               
 

Prd vydana, uz nainstalovana :-P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a da sa? ja vzdy cakam aspon mesiac, dva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz beta fungovala dobre.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár