neprihlásený Štvrtok, 25. júla 2024, dnes má meniny Jakub
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite

Značky: NASAvesmírnové technológie

DSL.sk, 3.5.2024


Satelit NASA s novou technológiou pohonu pomocou solárnej plachty označenou Advanced Composite Solar Sail System bol úspešne vynesený na orbitu, je funkčný a NASA s ním úspešne nadviazala obojstrannú komunikáciu.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Satelit vyniesla raketa Electron spoločnosti Rocket Lab minulý týždeň 24. apríla. Satelit úspešne dosiahol svoju slnečne-synchrónnu orbitu vo výške približne tisíc kilometrov a v utorok tohto týždňa o 8:30 s ním NASA nadviazala obojstrannú komunikáciu.

Satelit zatiaľ nerozvinul svoju solárnu plachtu, podľa aktuálneho oznámenia budú prípravy na rozvinutie trvať jeden až dva mesiace.

Pohon v podobe solárnej plachty už bol v minulosti testovaný, hlavnou inováciou novej technológie Advanced Composite Solar Sail System má byť nový materiál a technológia rozkladacích ramien, na ktorých sa rozvinie plachta.

Nové ramená z flexibilného polyméru a uhlíkových vlákien majú byť ľahké, po rozvinutí pevné ale zároveň veľmi kompaktné v zloženom stave. V rozloženom stave sú tvaru trubky, dajú sa ale naplocho stlačiť a zrolovať. Rameno o dĺžke sedem metrov sa dá zrolovať do veľkosti zmestiacej sa podľa NASA do dlane.

Plachta je inštalovaná na satelite formátu CubeSat o veľkosti iba 12 U, teda dvanástich kociek o hrane 10 cm. Zo satelitu sa rozvinie plachta štvorcového tvaru o strane približne 10 metrov s celkovou plochou 80 metrov štvorcových.


Predstavenie misie Advanced Composite Solar Sail System (video: NASA Ames Research Center)Hlavným cieľom misie je otestovať novú technológiu ramien a rozvíjanie plachty, NASA ale plánuje otestovať reálne aj pohon a uskutočniť rozličné manévre a meniť orbitu satelitu. Solárna plachta takýchto rozmerov dodáva lodi síce pomerne malú hybnosť, dodávať ju môže ale neobmedzene dlho bez potreby niesť so sebou palivo a po dostatočne dlhom čase môže loď dosiahnuť potenciálne vysokú rýchlosť.

Nová technológia podľa NASA umožňuje aj oveľa väčšie plachty s plochou 500 metrov štvorcových a do budúcnosti potenciálne do 2000 metrov štvorcových.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Linux Mint 22 postavený na novom Ubuntu dokončený, oficiálne bude vydaný tento týždeň
AMD má problém s kvalitou Ryzenov 9000, sťahuje ich od distribútorov a posúva uvedenie
CrowdStrike partnerom za globálny IT incident zrejme poslala 10-dolárový darčekový kupón
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie použité v TLS
CrowdStrike poskytla nové technické detaily k príčine BSoD, šéfa si predvolal Kongres USA
Uvedený lacnejší WiFi 7 router, s cenou nad 100 eur
Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome


Diskusia:
                               
 

Chlapcom z NASA este nikto nepovedal, ze tieto plachetnice by mali mat domovsky pristav niekde v okoli planety Merkur? Priekazne tam veju najsilnejsie slnecne vetry..
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Asteroid
+táto plachta (padák)
=zmena trajektórie

KolisionNichtch
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môžeme si všimnúť, že ide len o mierne prepracovanú technológiu slovenskej plachetničky, a preto máme priekazne plné právo sa pýtať, ako to skutočne bolo s tým stroskotaním.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slovensku plachetnicku v atlantiku priekazne zozrala nejaka hladna kosatka, asi tak, ako ja teraz zeriem svoje ranajky. Vravel mi to jej autor.. Myslim, ze NASA vo svojich vesmirnych planoch priekazne s hladnou kosatkou nepocita ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Homo Sapiens Sapiens na Mesiaci neboli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne.. a uz vobec co je to za hlupost ze orbita.. okolo plochej zeme nie je ziadna orbita...
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze.. dnes su pomerne silne slnecne burky, ze aj StarLink ma problemy.. No ako tato plachetnicka, este ju neodfuklo niekde za Mars?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár