neprihlásený Nedeľa, 21. júla 2024, dnes má meniny Daniel
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite

Značky: NASAvesmírnové technológie

DSL.sk, 3.5.2024


Satelit NASA s novou technológiou pohonu pomocou solárnej plachty označenou Advanced Composite Solar Sail System bol úspešne vynesený na orbitu, je funkčný a NASA s ním úspešne nadviazala obojstrannú komunikáciu.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Satelit vyniesla raketa Electron spoločnosti Rocket Lab minulý týždeň 24. apríla. Satelit úspešne dosiahol svoju slnečne-synchrónnu orbitu vo výške približne tisíc kilometrov a v utorok tohto týždňa o 8:30 s ním NASA nadviazala obojstrannú komunikáciu.

Satelit zatiaľ nerozvinul svoju solárnu plachtu, podľa aktuálneho oznámenia budú prípravy na rozvinutie trvať jeden až dva mesiace.

Pohon v podobe solárnej plachty už bol v minulosti testovaný, hlavnou inováciou novej technológie Advanced Composite Solar Sail System má byť nový materiál a technológia rozkladacích ramien, na ktorých sa rozvinie plachta.

Nové ramená z flexibilného polyméru a uhlíkových vlákien majú byť ľahké, po rozvinutí pevné ale zároveň veľmi kompaktné v zloženom stave. V rozloženom stave sú tvaru trubky, dajú sa ale naplocho stlačiť a zrolovať. Rameno o dĺžke sedem metrov sa dá zrolovať do veľkosti zmestiacej sa podľa NASA do dlane.

Plachta je inštalovaná na satelite formátu CubeSat o veľkosti iba 12 U, teda dvanástich kociek o hrane 10 cm. Zo satelitu sa rozvinie plachta štvorcového tvaru o strane približne 10 metrov s celkovou plochou 80 metrov štvorcových.


Predstavenie misie Advanced Composite Solar Sail System (video: NASA Ames Research Center)Hlavným cieľom misie je otestovať novú technológiu ramien a rozvíjanie plachty, NASA ale plánuje otestovať reálne aj pohon a uskutočniť rozličné manévre a meniť orbitu satelitu. Solárna plachta takýchto rozmerov dodáva lodi síce pomerne malú hybnosť, dodávať ju môže ale neobmedzene dlho bez potreby niesť so sebou palivo a po dostatočne dlhom čase môže loď dosiahnuť potenciálne vysokú rýchlosť.

Nová technológia podľa NASA umožňuje aj oveľa väčšie plachty s plochou 500 metrov štvorcových a do budúcnosti potenciálne do 2000 metrov štvorcových.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD


Diskusia:
                               
 

Chlapcom z NASA este nikto nepovedal, ze tieto plachetnice by mali mat domovsky pristav niekde v okoli planety Merkur? Priekazne tam veju najsilnejsie slnecne vetry..
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Asteroid
+táto plachta (padák)
=zmena trajektórie

KolisionNichtch
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môžeme si všimnúť, že ide len o mierne prepracovanú technológiu slovenskej plachetničky, a preto máme priekazne plné právo sa pýtať, ako to skutočne bolo s tým stroskotaním.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slovensku plachetnicku v atlantiku priekazne zozrala nejaka hladna kosatka, asi tak, ako ja teraz zeriem svoje ranajky. Vravel mi to jej autor.. Myslim, ze NASA vo svojich vesmirnych planoch priekazne s hladnou kosatkou nepocita ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Homo Sapiens Sapiens na Mesiaci neboli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne.. a uz vobec co je to za hlupost ze orbita.. okolo plochej zeme nie je ziadna orbita...
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze.. dnes su pomerne silne slnecne burky, ze aj StarLink ma problemy.. No ako tato plachetnicka, este ju neodfuklo niekde za Mars?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár